Yüksek “3 dakikada e-ticaret sitesi kuruyoruz”

Goyomod, işletmelerin e-ticarete olan adaptasyonlarını hızlandırıyor.Firma, 3 dakikada web site kurulumu hizmeti veren yazılım geliştirdi.

Goyomod Kurucu Ortağı Suat Yüksek ile e-ticaret ve teknoloji üzerine konuştuk.

Firmanız hakkında bize bilgi verir misiniz?

E-ticaret sektörü gittikçe hızlanan bir sektör. Pandeminin de etkisiyle tüketicilerin offline mağazalardan online alışverişe geçmesiyle birlikte e-ticaretin ivmesi daha da arttı. 7/24 kesintisiz hizmet veren işletmeler, hızlı ve aktif geri dönüşler e-ticaretin değerine değer katıyor. Dolayısıyla işletmeler de bu hıza ayak uydurmaya çalışıyor. Goyomod olarak işletmelerin e-ticarete olan adaptasyonlarını hızlandırmak istedik ve 3 dakikada web site kurulumu hizmeti veren yazılımımızı geliştirdik. 3 dakikada e-ticaret sitesi kurmak hayal gibi gelebilir ancak Goyomod ile bu mümkün.

Piyasası en düşük 4 bin TL’den başlayan web site kurma sorununa aylık kiralanabilir e-ticaret sitesi sistemi ile son derece efektif bir çözüm bulduk. Goyomod, 3 dakika içinde kullanıma hazır yapısıyla doğru ürünler ve doğru stratejilerle doğru kitleye ulaşmak isteyen işletmeler için düşük maliyetli ve son derece efektif bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 6 aylık yazılım ve tasarım sürecimiz sonunda Goyomod Beta sürümümüzü yayına aldık. Ardından Nisan 2019’da ikinci versiyonumuz ile kullanıcılarımıza kesintisiz hizmet vermeye başladık. Hazır temalar ile kullanıcılarımıza ve dolayısıyla tüketicilere kolay alışveriş imkânı sunuyoruz.

3 dakikada internet sitesi açma sürecini anlatır mısınız?

E-ticaret sitesi açmak ilk olarak firmanın kulvarını seçmesi ile başlıyor. Her sektöre özel hazırladığımız temalardan uygun olan temayı işletmeler bizden yardım almaksızın seçebiliyorlar. Marka ismi ve alan adını belirleyen kullanıcılarımız 14 gün boyunca ücretsiz tam sürümü kullanma hakkına sahip olabiliyorlar.

Site adresi belirlenen kullanıcılarımız admin kullanıcı sayfasından anında sınırsız sayıda ürün varyasyonu ekleyebiliyor, indirim kuponları oluşturabiliyor, sınırsız sayıda marka ve kategori ekleyebiliyor, SEO destekleyen blog oluşturabiliyor, Payu, Paytr, İyzico ve Wirecard ödeme yöntemlerine entegre ödeme yöntemi belirleyebiliyor ve kapıda ödeme, havale, kredi kartı seçeneklerine sahip olabiliyorlar.

Tüm bu işlemler sonlandıktan sonra sitelerini kullanıma açan firmalar tüketicileri ile etkileşime geçmeye başlayabiliyorlar. Ayrıca yönetim sayfasından haftalık/günlük satış grafiklerine, gelen sipariş oranlarına ulaşabilir, sağlıklı bir e-ticaret sistemi kurabilirler. Bu süreçlerin hepsi toplam yalnızca 3 dakika sürüyor.

Şirket ortaklık yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Goyomod 3 ortak ile kuruldu. Mustafa Murat Arslan, Ramazan Toprak ve Suat Yüksek. Şirket ortakları olarak 15 senelik sektör deneyimimiz var. Çeşitli reklam ajansları ve markaların dijital departmanlarında çalıştıktan sonra bu proje ile güçlerimizi birleştirme kararı aldık.

Şirketinizde kaç kişi çalışıyor?

Şirketimiz toplamda 6 kişiden oluşuyor. Her çalışanımızla yüreği kocaman, yeniliklere açık ve yenilikler sunmaya hazır bir aile gibiyiz.

E-ticaret sitesini açmak isteyen kişi ya da kuruluş sizin söyledikleriniz hariç neler yapması lazım? E-ticaret sitesi açmak isteyenlerin yapması gereken ekstra yükümlülükler nelerdir?

İlk adım olarak yasal zorunluluk gereği e-ticaret sitelerinde ürün satmaları için müşterilerimizin şirket ya da şahıs firması olması gerekiyor. İkinci adımda ise bir alan adı (domain) satın alması gerekiyor ya da var olan alan adını da kullanabilirler. Sonuncu adım ise bir ödeme yöntemi firması ya da bir banka ile sanal pos anlaşması yapılması gerekiyor. Bu adamları gerçekleştirdikten sonra hemen ürün satışına başlayabilirler. Goyomod olarak bizler bulundurma yeri (hosting), e-posta hizmeti ve SSL güvenlik sertifikasını paketlerimiz içerisinde müşterilerimize ücretsiz olarak sunuyoruz.

Pandemi süreci sizi nasıl etkiledi? Müşterileriniz arttı mı azaldı mı? Şu an kaç müşteriniz var?

Pandemi dönemi birçok anlayışı değiştirdi. En çok değişime uğrayan anlayış ise alışveriş tarzlarımız oldu. Özellikle teması azaltan, kolaylık ve hız sağlayan online alışveriş, e-ticaret sitelerine olan ilgiyi de artırdı. Kullanım kolaylığı gibi kavramlar hayatımızda daha önemli hale gelmeye başladı. Zaman kaybetmek istemeyen tüketiciler kullanımı en kolay, en hızlı web sitelerini tercih etmeye başladılar.

Pandemiden bu yana müşteri sayılarımızda %80 kadar artış oldu. Hızla gelişen e-ticaret sektörüne ekstra ivme katan pandemi bizleri olumlu etkiledi. Şu anda 72 tane müşterimize hizmet veriyoruz. 2021 yılı sonunda 750 kadar müşteriye ulaşmak gibi bir hedefimiz var. E-ticaretin gelişimi ve dijitale olan ilginin artması ile bu alandaki yatırımlarımız devam edecek.

Türkiye’deki sizin gibi firmalardan sizi ayıran noktalar nelerdir? Neden sizi tercih etmeliyiz?

Yazılım, e-ticaret siteleri ve bilgisayarlar karmaşık alanlardır. Özellikle ciddi rekabet koşulları içerisindeki firmaların site kurmak, güvenlik açıklarını gidermek, site tasarımı yaptırmak gibi konulara çok fazla vakit ve nakit ayıramazlar. Dolayısıyla hem uygun hem de güvenilir bir e-ticaret site sağlayıcısı firmalar için artı bir rahatlık sağlayacaktır. E-ticaret sitelerindeki önemli unsurların başında tasarım, güvenlik, kullanım kolaylığı ve çeşitlilik geliyor. Her sektöre özel kişiselleştirilmiş tasarımlarımız ile kullanıcılarımızın rakip firmalardan sıyrılmaları mümkün. Bizim farkımız e-ticaret sitelerinin ihtiyaçlarını abonelik sistemimiz ile KDV dahil 65 TL gibi uygun bir fiyatla herkesin kullanımına sunmamız.

Yurtdışı e-ticaret site pazarı genellikle hazır tema ve aylık kiralama modelleri üzerine kurulu. Dijital ortamda verilen çoğu hizmetin aylık kiralamaya gittiğini fark ettiğimizde “İşimize bu kiralama modelini nasıl entegre edebiliriz?” sorusunu sorduk. Yurtdışı ve yurtiçi rakiplerimizi inceledikten sonra projemizi bir yandan kodlarken bir yandan da geri bildirim almak üzere markalara “Aylık kiralanabilir e-ticaret sitesine bakışınız nedir?” diye sorduk. Aldığımız cevaplar aylık kiralamada taahhütsüz bir modelin benimsenebileceği yönündeydi.  Goyomod için ilk kuralımızı böylece koymuş olduk.

E-ticaret sitelerinin en önemli konularından olan bilgi güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?

Tüketiciler kullanım kolaylığının yanında kişisel bilgilerinin paylaşılmayacağına inandıkları, güvendikleri markaları tercih ediyorlar. Markaların güvenlik sorunu ise yazılımsal alt yapılarından kaynaklanıyor. Goyomod olarak yazılım tarafımızda sunucularımıza Türkiye’ye taşıyarak ekstra güvenlik önemlerini geliştirerek güvenlik sorununa çözüm getirdik. Kısacası e-ticaretin en güvenli, hızlı ve kolay yolu Goyomod’tan geçiyor.

RÖPORTAJ:GİZEM YARALI

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir