KOBİ’ler için yönetim danışmanlığı

Bir işletmenin KOBİ sayılabilmesi için ve onlar için düzenlenen hizmet, yapılandırma, teşvik, hibe gibi hizmetlerden yararlanabilmesi için hem yapısal hem de mali özelliklerinin yönetmeliğe uygun olması gerekmektedir.
Soysal Dijital Danışmanlık KOBİ’lerin yönetim danışmanlığı alanında verimli hizmet alabilmeleri için gerekli koşulları açıkladı.

KOBİ’ler nasıl danışmanlık almalı?
Tüm dünyada yaygın bir şekilde uygulanan 3 yöntem var: Uzun dönemli anlaşmalar ile danışmanlık almak. Proje bazlı danışmanlık ve anlık danışmanlık. Bunlardan ikisi ülkemizde de kullanılıyor, anlık danışmanlık ise henüz yaygınlaşmamış durumda.

Uzun dönemli danışmanlık:
Firmaların belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda, danışmanlık firması ile yaptığı uzun
dönemli çalışmaları kastediyoruz. Örneğin strateji, ihracat, dijital dönüşüm gibi konular böyle konulardır.

Proje bazlı danışmanlık:
Belirli bir proje için danışmanlık almak. Örneğin, belirli bir ürünü geliştirmek için, belirli bir ülkeye giriş yapmak için alınacak danışmanlıklar.

Anlık danışmanlık:
Dünyada çok yaygın olan bu danışmanlık ülkemizde ne yazık ki çok yaygın değil. Anlık danışmanlık, bir sorunla karşılaştığınızda ya da güncel bir soruya cevap aradığınızda, hemen arayıp konuşabileceğiniz ve cevapları bulabileceğiniz danışmanlık anlamına geliyor. Bir kerelik danıştığınız için maliyeti de çok düşük oluyor.

Pandemi döneminde anlık danışmanlık hizmetimizi başlattık
Perakendenin en yetkin eğitim ve danışmanlık kuruluşlarından biri olan Soysal Eğitim Danışmanlık olarak, 36 yıldır sektöre yön veriyoruz. Ülkemizde Kobiler için anlık danışmanlığın yararını çok iyi bildiğimiz için bu çalışmayı başlattık. Görselde gördüğünüz isimler, Kobilerin yararlanabileceği ve çoğunluğu ulaşılması kolay olmayan şirket sahiplerinden ve CEO’lardan oluşuyor. Danışmanlık online yapılıyor ve 1 saat sürüyor. Kobilerin bu 35 isimden yararlanacağı çok şey var. Uygulamayı başlattığımızda ilk iki müşterimiz Batman ve Van’dan iki iş sahibi oldu.

Bu çalışmaya destek veren şirket sahipleri ve yöneticiler, gelirlerini arzu ettikleri hayır kurumlarına bağışlıyorlar. Böylelikle kazananı çok olan bir sistem ortaya çıkmış oldu.

Anlık danışmanlık ile hangi sorulara cevap bulunur?
İşte bazı örnekler:
. ABC Avm’sine girmek istiyorum, doğru yapar mıyım?
. E ticaret sitelerinin pazaryerlerine gireyim mi?
. Şirketimi satmak istiyorum, doğru zaman mı?
. Alışveriş merkezimde nasıl farklılık yaratırım?
. Satış kadromu bu dönemde nasıl motive ederim?
. Bu dönemde kendim mi mağaza açayım franchise mı vereyim?
. Önümüzdeki 3 ay piyasa nasıl olacak?
. Bütçeye 2021 için % kaç satış artışı koyayım?
. Hangi lojistik firmaları ile çalışayım?
. İthal marka satıyorum, gümrükteki güncel zorlukları nasıl aşacağım?
. Avukatlarımın önerdiği içime sinmedi, ilave fikir almak istiyorum.
. Finans tablolarıma sektörden bir göz baksın, bana yorumlasın.

RÖPORTAJ:GİZEM YARALI

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir