Yılsonuna kadar 10 yeni şube açacak, Osmanlı Tulumbacısı kalitesiyle damak çatlatacak

Osmanlı Tulumbacısı yetkilileri Özcan ve Orhan Durmaz Kardeşler, “Şu andaki hedeflerimiz arasında ürün çeşitlerimize her gün bir yenisini eklemek, Farklı markalar yaratarak perakende sektörüne hizmet etmek ve ülkemizin her şehrinde bir şube, Avrupa’da ve Ortadoğu’da şubelerimizin olmadığı ülkelerde şubeler vererek bu lezzeti ve ülkemizi tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz.  Yıl sonuna kadar ise 10 mağaza daha açmayı planlıyoruz” dedi.

Osmanlı Tulumbacısı,  2007 yılında Kocaeli ilinde üretim ve satış mağazası ile faaliyetlerine başladı. Bu süreçte kurumsal yapısını tamamlayan şirket, 2010 Yılında franchise mağaza taleplerini değerlendirerek aynı yılın sonunda mağazaların açılması kararını aldı. 10 yıl içerisinde Türkiye genelinde 18 ilde 44 mağaza, yurtdışında ise 4 mağaza ile 200 kişiye istihdam sağlayan bir zincir haline geldi. Bu hızlı büyümenin arkasında ise kurumsal yapıya sahip bir kuruluş, sürecin tümüne müdahale edebilen bir ekip çalışması ve sunduğu franchise sistemi ile de kolay yönetilebilir bir mağaza mantığı bulunuyor. Osmanlı Tulumbacısı, yeni markalaşma sürecinde ise tulumba dışındaki perakende ürünlerini Ostu Gıda olarak müşterilerine sunmaya başladı.  Ostu Gıda, ürün yelpazesini her geçen gün artırarak ve farklı damak tatlarını modern çağa uyarlayarak tüketicileri yeni lezzetler ile buluşturmaya devam ediyor.

Balkan kültüründen Osmanlı saray mutfağına giren tulumba tatlısı

Balkan kültüründen Osmanlı saray mutfağına giren tulumba tatlısı, saray helvahanesinde yapılan 70 civarında tatlı çeşidi arasında önemli bir yere sahip olmuştur. Osmanlı Tulumbacısı yetkilieri Özcan ve Orhan Durmaz Kardeşler, “Günümüz tulumba tatlıcısı olarak, Osmanlı sevgi ve kültüründen aldığımız ilham ile sarayın müstesna tatlısı tulumbayı uzun çalışmalar sonunda glikoz ve hiçbir katkı maddesi kullanmadan yeni, essiz ve şaşırtıcı keyif dolu lezzet lokmalarına dönüştürdük. Sade tulumbanın yanı sıra Antep fıstıklı, çikolatalı, frambuazlı, karamelli, portakallı, kahveli ve tarçınlı tulumba üretiyoruz. Yıl sonuna kadar ise  1-2 farklı lezzet daha katmayı düşünüyoruz.

Şuan için Ar-Ge’si biten 2 çeşit Osmanlı saray kadayıfı üzerinde çalışıyoruz

Şuan için Ar-Ge’si biten 2 çeşit Osmanlı saray kadayıfı üzerinde çalışıyoruz.  Yine Osmanlı döneminde şifa deposu olarak içilen şerbet çeşitlerimiz bulunmaktadır. (Demirhindi şerbeti, Osmanlı şerbeti, karadut şerbeti, kızılcık şerbeti ve üzüm şerbeti)  250 ml ve 1 lt seçenekleri ile üretim yapmaktayız.

Tamamen doğal ve kendi ürettiğimiz, odun ateşinde çekirdekleri kavurulan Türk kahvesi, kahvesini gerçek dibek taşında dövdüğümüz Dibek kahvesi ve Sakız adasından gelen doğal damla sakızı ile üretimini yaptığımız damla sakızlı Türk Kahvesi de yine ürün portföyümüz de yer almaktadır.  Bu sene pandemi süreci ile üretimine başladığımız beş çeşit kolonya ve firmamız merkezi Kocaeli’mize özgü pişmaniyelerimiz de tüm şubelerde halkımızın beğenisine sunulmuştur.

Geleneksel ürünler

Ürünlerimiz tamamen Osmanlı saray mutfağından beri süregelen geleneksel reçetelere göre üretilmekte olup, koruyucu, katkı maddesi, glikoz-nişkoz içermeden pazarda bulunan en iyi hammadden ödün vermeden, %100 pancar şekeri ve tam otomatik hatlarda ekolojiye ve insana zarar vermeden, tamamen hijyenik bir şekilde üretilmektedir.

Yeni yatırımlarla büyüme gerçekleşecek

Kocaeli/Gölcük ilçesinde 3 katlı 1000 m2 kapalı alan, 20.000 kg depolama kapasiteli yeni bir üretim tesisi kurduk. Burada günde  5 ton üretim yapabilen tam otomatik son teknoloji hat ile faaliyet gösteriyoruz. Ürünlerimizi öncelikle -40 derece de şokladıktan sonra -18 derecede stoklayabiliyoruz” dedi.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir