Yılmaz Yaman: 2021, bizim için tanıtım yılı olacak…!

Triawell A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Yaman ile firmadaki son durumu değerlendirdik.

200’den fazla ürün çeşidini üretebilir duruma geldik

Triawell Tüketici Sağlık Ürünleri AŞ.’nin kuruluş sürecini anlatır mısınız, girişim fikri nasıl doğdu?

Triawell Tüketici Sağlık Ürünleri AŞ.’nin kuruluş süreci, Tohum Holding’in 2017’de sağlık sektöründeki ilk yatırımı olan Triapharma İlaç A.Ş.’ye dayanıyor. Triapharma şirketi, pandemide çokça gündemimizde olan fakat o dönem pek gündem olmayan OTC Grubu ürünlerde Türk ve yabancı markalara PL ürün üretimi için kurulmuştu. O dönemden bugüne üretim kapasitesini, kalite standartlarını ve Ar-Ge kabiliyetini geliştirmeye odaklanarak 200’den fazla ürün çeşidini üretebilir duruma geldi. Bu kapsamda Türkiye’deki eczanelerde ve ulusal zincir mağazalarda satılan birçok gıda takviyesi ürününü üretti, halen de üretiyor. Sadece ülkemizde değil, yakın ülkelerdeki birçok marka için de üretim yapmaya devam ediyor.

Vitago markamızı “hep iyi hisset” sloganı ile tüketicilerin beğenisine sunduk

Nasıl hayata geçirdiniz?

Bu üretim hizmetinin aynı standartta verilebilmesi için ISO ve GMP başta olmak üzere gerekli tüm sertifikasyonu sağlayan bu altyapı ile, kendi markamızı oluşturma ve pazara sunma vaktinin geldiğini hissettik. Pandemi ile birlikte yükselen pazar şartları da buna fırsat verdi. 2021 başına geldiğimizde pazarın nispeten karışık olan ve tüketicinin de kafasını karıştıran, özellikle gıda takviyesi ürünleri için birbirinin aynısı olmayan, yenilikçi ve bundan sonrasındaki ihtiyaçları da kalıcı olarak sağlayacak bir marka ailesi ihtiyacını gördük. Şirketimizi bu noktada “iyilik, sağlık ve güzellik” ürünleri üretecek yenilikçi bir firma olarak konumlandırdık. Vitago markamızı “hep iyi hisset” sloganı ile tüketicilerin beğenisine sunduk.

Rafadan Tayfa ile lisans anlaşması imzaladık

Vitago, ailenin tüm bireyleri için ürünler geliştirirken çocuk grubu ürünlerini Vitago Kids markasıyla ayrıştırdık. Bu alanda TRT Çocuk karakterlerinden Rafadan Tayfa ile lisans anlaşması imzaladık. Çocukların vitamin kullanım alışkanlıklarını kolaylaştıracak şekilde, onlara Rafadan Tayfa karakterlerinin arkadaşlık etmesini sağlamaya çalıştık. Şirketimizin ar-ge kabiliyetini geliştirmek ve bu alanda üniversite-sanayi işbirliğini artırmak amacıyla da ülkemizin en köklü sağlık üniversitesiyle bir anlaşma üzerinde çalışıyoruz. Birlikte ürün geliştirecek, mevcut ürünlerimizi onların Eczacılık Fakültesi laboratuvarlarında test ettireceğiz. Böylelikle bilimi ve dış denetimi işimize entegre ederek kendimizi her daim tüketicimize karşı dinamik ve sorumlu tutmaya çalışacağız.

2021 sonuna kadar 40’a yakın ürünü tüketiciyle buluşturmaya odaklandık

Şu an gelinen aşama nedir?

Halihazırda 12 çeşit ürünümüz satışa sunulmuş durumda. Bir o kadar da ruhsatlandırdığımız yeni ürünümüz süreçlerin tamamlanmasını bekliyor. 2021 sonuna kadar 40’a yakın ürünü tüketiciyle buluşturmaya odaklandık. Bunlar arasında pazarda halihazırda talep gören jenerik ürünlerimiz olduğu gibi tamamen yenilikçi form ve içerikte ürünlerimiz de olacak. Vitago Energy, Vitago Moods, Nobler Zeytin Yaprağı Ekstraktı ve çocuk grubundaki VitagoKids Gummies ürünlerini bu anlamda yenilikçi ürünler olarak örneklendirebiliriz.

Ekim ayındaki BeautyIstanbul Fuarı’nda çalışmalarımıza devam edeceğiz

Girişimi hangi noktaya taşımayı hedefliyorsunuz?

Biz gıda takviyesi grubunda pazardaki ilk 5 firma arasında kendimizi konumlandırıyoruz. Sektörde yerleşik hem yerli hem de yabancı firmalarla benzer segmentte fakat hem yenilikçilik hem de uygun erişim şartlarında tüketiciyle ayrı bir bağımızın olmasını hedefliyoruz. Gıda takviyesi ürünlerimizin yanında yeni gireceğimiz Twellness konsepti ile de kolajenler ve serumlar gibi tüketim odaklı ürünleri yenilikçi, doğal ve organik içeriklerle tüketicimize sunacağız. Twellness grubu ürünlerimizi haziran ayında katıldığımız BeautyEurasia fuarında yurtdışı alıcıların beğenisine sunduk. İlk fuarımızda 18 ülkeden farklı kişi ve gruplarla görüşmelerimiz oldu. Bu konseptin çalışmalarına ekim ayındaki BeautyIstanbul fuarında devam edeceğiz.

2021 yılını kuruluş ve tanıtım yılı olarak değerlendiriyoruz

Bunun için önünüzde nasıl bir yol haritası olacak?

2021 yılını kuruluş ve tanıtım yılı olarak değerlendiriyoruz. Bahsettiğim ürünlerin ar-ge çalışmalarını tamamlayıp pazara sunmayı hedefliyoruz. 2022 yılında pazardan yüzdelik dilimli paylar alacak şekilde anlaşmalarımızı hazırlıyoruz. Online ve offline olarak tüketicinin erişebileceği tüm mecralarda onlara yakın olacak bir satış stratejisiyle yola devam ediyoruz. Ürünlerimizi geleneksel kanalların yanında dünyadaki trende de uygun olarak D2C (Direct-2-Consumer) kanalından da doğrudan satışa açıyoruz. Tüm pazaryerlerinde olmamızın ötesinde bir de e-ticaret portal projemiz var. Bu proje için halihazırda içerik yayını yapan portalımızı yeniden konumlandırıyoruz.

Tüketiciye daha fazla katma değer oluşturmaya odaklandık

Bizler de birer tüketici olarak enerjimiz düştüğünde, kendimizi daha iyi hissetme ihtiyacı duyduğumuzda kullandığımız ürünleri pazara sunuyoruz. Sektörün yurtdışı rakamlarına bakıldığında özellikle önleyici sağlık alanında daha gidilecek yolun olduğu aşikâr. Bu kapsamda ülkemizdeki değerli diğer markalar ile sektörü hep birlikte büyütmeye ve tüketiciye daha fazla katma değer oluşturmaya odaklandığımız bir kazan-kazan durumu için çalışıyoruz.

 ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir