Yılmaz: Dünya değişiyor ve biz de değişimin içinde olmalıyız

OMÜD Genel Sekreteri Umay Yılmaz,  “Kadınların iş yaşamındaki yeri ve karar verici konumdaki varlıkları her geçen gün artıyor.  Kadın istihdamı hala istenen noktada olmasa da artık bu konular daha fazla konuşuluyor. Kadınların iş yaşamına olan katkıları daha fazla görülüyor. Bu konuda farkındalık yaratacak eğitimler ve projeler yaygınlaştı. Bunların hepsinin daha sağlıklı, bütüncül bir toplum olma yolunda önemli olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Yılmaz, iş hayatına girmek isteyen kadınların toplumumuzda yer etmiş cinsiyet kodlarından uzak, kendilerine ve yeteneklerine güvenerek, kendilerini sürekli geliştirmelerini, cesaretli olmalarını ve yeniliklerden kaçınmamalarını tavsiye etti.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

2004 yılında Anadolu Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Kurumsal hayatta geçirdiğim 14 yıl boyunca çevre, geri dönüşüm, etkin atık yönetimi, çevre bilinci oluşturma, sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği konularında çalışmalar yaptım. Özel sektöre yönelik yasal yükümlülüklerle ilgili danışmanlık verdim. Çeşitli çevre yatırım projeleri ve kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarını yönettim. Çevre bilincinin artırılması ve yaygınlaştırılması amacıyla, sayısız konferans, sempozyum, kongre vb. platformda konuşmalar yaptım. Farklı üniversite, dernek, vakıf, kuruluş, basın ve medya ilişkilerinde görev aldım. Halen OMÜD’te (Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği) Genel Sekreter olarak görev yapıyorum.

Başarı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Başarının tanımı kişisel olarak değişiklik gösterse de benim için kişinin sevdiği ve mutlu olacağı işi yaparak değerlerine uygun bir hayat yaşarken, kendisi için koyduğu hedefleri gerçekleştirmesidir. Birlik, beraberlik, dayanışma ve toplum refahı odaklı bakış açısının da bunun bir parçası olması gerektiğine inanıyorum.

İyi bir iş kadını olmak için eğitim hayatı sizin için ne ifade ediyor?

Eğitim her birey için çok önemli. Sağlıklı toplumun temelinde eğitim yatıyor. Özellikle kız öğrencilerimizin kendi potansiyellerini fark etmeleri, iş hayatına katacakları değeri ortaya çıkarabilmeleri ve becerilerini geliştirebilmeleri için mutlaka eğitim hayatında olmaları gerektiğini, yükseköğrenim görmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bunun yanı sıra iş yaşamında başarılı olmak için yaptığınız işe muhakkak bir anlam yüklemeli, işin sizin için kıymetini keşfetmeli ve kendinizi her gün o keşfettiğiniz anlama adamalısınız.

Ben şu zamana kadar birlikte çalıştığım kadın iş arkadaşlarımda bu özveri ve tutkunun çok daha güçlü olduğunu gözlemledim. Bu yüzden kadın çalışanların iş hayatındaki katkılarına çok inanıyorum.

RÖPORTAJ: GİZEM YARALI

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir