Yeni nesil dondurmacılığın simgesi Serez Dondurmacısı yatırımlarla büyüyecek

Serez Dondurmacısı Kurucusu Serdar Kemahlı ile firmadaki gelişmeleri ve çalışmaları değerlendirdik.

Yeni nesil dondurmacılık sektörüne öncülük ediyoruz

Serez Dondurmacısı’nı  tanıtır mısınız?

Serez Dondurmacısı olarak 2010 yılında “Ne yiyorsak onu sunarız” mottosu ile yola çıktık. Bugün yeni nesil dondurmacılık sektörüne öncülük eden bir marka olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Önceliğimiz, doğal ürünlerle hiçbir katkı maddesi kullanmadan lezzetli ürünler geliştirmek. Kurulduğumuz günden bu yana doğru dondurma üretimine ve dondurmanın lezzetine odaklanmış durumdayız. Bu doğrultuda bir yandan dondurma tüketicilerini bilinçlendirmeye yönelik iletişim faaliyetlerinde bulunurken diğer yandan doğru ürün-doğru hizmet anlayışıyla sektörümüzü geliştirmeye de özen gösteriyoruz.

Sekiz kategoride 45 ayrı dondurma çeşidi sunuyoruz  

Dondurma severlere; sütlü, sütsüz, sorbe, gurme, yoğurtlu, şekersiz, yıldızlı ve yüksek proteinli olmak üzere sekiz kategoride 45 ayrı dondurma çeşidi sunuyoruz. Yeni nesil dondurmacılık anlayışının önemli kriterlerinden bir tanesi de işletmenin kendi bünyesinde tam zamanlı gıda mühendisi bulundurması. Bu anlayışın Türkiye’deki öncüsü olarak, üretim tesisimizde hem tam zamanlı gıda mühendisi hem de iç laboratuvarımız bulunuyor. Kurulduğumuz günden bu yana ürünlerimizin kaliteli, doğal, taze, besleyici ve lezzetli olmasından ödün vermeden yolumuza ve yatırımlarımıza devam ettik. Bugün 30 çalışanımızla, İstanbul’daki genel merkezimizin yanı sıra Kartal, Maltepe, Bostancı, Acıbadem, Kozyatağı, Ataşehir ve Bakırköy olmak üzere 8 şubemizle hizmet veriyoruz. Bunun yanında web sitemiz, Yemeksepeti ve GetirYemek uygulamaları üzerinden de dondurma tutkunlarına ulaşıyoruz.

Ar-Ge’ye önemli yatırımlar yapıyoruz

 Ürünleriniz ve ürün kaliteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Dondurmalarımızın hammadde seçiminde çok hassas davranıyoruz. Mandalinayı Bodrum’dan, cevizi ve çileği Çanakkale’den, fıstığı Gaziantep’ten, limonu Mersin’den, frambuaz ve böğürtleni Bursa’dan, karadutu İzmir’den, kavunu Balıkesir ve Çanakkale bölgesindeki çiftliklerden bizzat kendi personelimizle gidip temin ediyoruz. Elbette ürünleri almaya gitmeden önce numunelerini hem kendi iç laboratuvarımızda hem de dış laboratuvarlarda gerekli testlere tabi tutuyoruz. Kimyasal ya da tarım ilacı (pestisit) bulunmayan ürünleri tercih ediyoruz. Ar-Ge merkezimizin de içinde bulunduğu üretim tesisimizde tüm bu kriterler doğrultusunda her yıl yeni ürün denemeleri yapıyoruz. Böylelikle tüketicilerimizi her sezon yeni tatlarla buluşturuyor ve sektörümüze de bu konuda öncülük ediyoruz.

Üretim tesisimizden tüm Türkiye’ye dondurma ve donuk ürün sevkiyatı yapabilme kapasitesine sahibiz

Üretim tesisimizin ölçme gücü, geriye dönük izleme kabiliyeti ve denetimde sahip olduğu uzmanlaşma ile tüm ürünlerimiz aynı hijyen ve kalite standartlarında üretiliyor. Pastörizasyon alanı, dondurma üretim bandı, +4C/-18C/-25C/-45C soğuk hava depoları ve laboratuvarımızın bulunduğu üretim tesisimizden tüm Türkiye’ye dondurma ve donuk ürün sevkiyatı yapabilme kapasitesine sahibiz. Tüm ürünler tesisimizde üretilerek tüketime hazır hale getiriliyor, şubelerimizde ise sadece servisleri yapılıyor. Bu nedenle istenmeyen zararlı maddelerin veya mikroorganizmaların ürünlere ulaşması, ürünlerin renginde, dokusunda, tadında bozulma gibi tehlikeler yaşanmadan, tüketicilerimize her şubede aynı lezzet ve kalitede ürün sunuyoruz. Ayrıca tüm şubelerimizde ürünlerde kullanılan ham maddelerin kalite belgeleri yer alıyor, dileyen tüketicilere bu belgeleri de gösteriyoruz.

Gıda güvenliği ve izlenebilirliği öncelikli konularımız arasında yer alıyor

Serez Dondurmacısı olarak gıda güvenliği ve izlenebilirliği öncelikli konularımız arasında yer alıyor. Bu konu aynı zamanda tüketiciler için de önem kazanıyor. Doğru dondurma üretimini kendisine ilke edinmiş bir marka olarak üretim tesisimizde HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points-Risk Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) sistemini de kapsayan ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemini uyguluyoruz. Bu sistem; gıda üretiminin sağlıklı ve güvenli olmasından üretim için gerekli ham maddelerin seçilmesine, paketleme malzemelerinin seçimi ve kullanımından tedarikçilerin değerlendirilmesi ve işletmeye kabulüne, ürünün stoklanmasından dağıtımına kadar üretim zincirinin tamamını içine alan bir standartlar bütününü kapsıyor.

‘Doğru dondurma’ üretimini ilke edindik

 Rakiplerinizden hangi konularda farklılaşıyorsunuz, olmazsa olmaz çalışma kurallarınız nelerdir?

“Doğru dondurma” üretimini ilke edinen bir marka olarak kendimizi sürekli geliştiriyor, tüketicilerimizi her zaman kaliteli, lezzetli ve doğal ürünlerle buluşturuyoruz. Ürünlerimizin kalitesi kadar markamızın görünen yüzü olarak müşterilerle sürekli iletişim halinde olan çalışanlarımız da bizim için oldukça önemli. Bu nedenle tüm çalışanlarımıza dondurmaların içeriği, alerjenler, hijyen kuralları konularında düzenli olarak eğitimler veriyoruz. Tüketiciler dilerlerse çalışanlarımızdan bilgi alarak dilerlerse de tüm şubelerimizde bulunan alerjen cetveli ve besin değeri tablosuna bakarak seçim yapabiliyor.

Çiğ Süt İşleme Belgesi’ne sahibiz

Günümüzde tüketim kültürünün hızla yaygınlaşması ve doğal ürünlerle sağlıklı beslenme bilincinin artması nedeniyle hijyenik, güvenilir, şeffaf bir yönetim anlayışıyla hazırlanan, sağlıklı, besleyici ve lezzetli gıdalara olan talep hayli artmış durumda. Talep edilen bu gıdaları sunabilmek için birtakım kriterlerin titizlikle uygulanması gerekiyor. Bu kriterler arasında; üretimde kullanılacak meyve veya kuruyemiş gibi malzemelerin her partide analizlerinin yapılması ve içerisinde tarım ilacı veya kimyasal bulunmayan ürünlerin üretime dahil edilmesi, üreticinin bünyesinde tam zamanlı gıda mühendisi ile laboratuvar bulunması, her partide sütün antibiyotik analizini yaparak gerçek süt kullanması, ihtiyaç duyulan tüm kalite belgelerine sahip olması, şeffaf bir yapıya sahip olarak üretimini herkese açması, hijyen başarısının yüzde 100 olması, taze üretim yapması, iyi üretim uygulamalarına sahip olması ve müşteri ilişkilerinin güçlü olması yer alıyor. Bu kriterleri sağlayan dondurmacılar, “Yeni Nesil Dondurmacı” olarak tanımlanıyor. Serez Dondurmacısı olarak tüm bu kriterleri sağlıyor ve bu konuda sektöre öncülük ediyoruz. Bununla birlikte Çiğ Süt İşleme Belgesi’ne de sahibiz ve bu belgeye sahip ilk yeni nesil dondurmacılardan biriyiz.

 Ürünlerimizde yapay tatlandırıcı, aroma veya renklendiriciye yer vermiyoruz

Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?

Serez Dondurmacısı olarak dondurmaseverlere; sütlü, sütsüz, sorbe, gurme, yoğurtlu, şekersiz, yıldızlı ve yüksek proteinli olmak üzere sekiz kategoride 45 ayrı dondurma çeşidi sunuyoruz. Ürünlerimizde hiçbir zaman yapay tatlandırıcı, aroma veya renklendiriciye yer vermiyor ve her zaman en taze, en doğal ham maddeleri kullanıyoruz. Mandalinayı Bodrum, cevizi Çanakkale, çileği Aydın, fıstığı Gaziantep, limonu Mersin, frambuaz ve böğürtleni Bursa, karadutu İzmir, kavunu Balıkesir ve Çanakkale bölgelerindeki çiftçilerden temin ediyoruz. Böylelikle yerel çiftçi ve üreticiye de katkı sağlıyor, ürün hasatlarına kendi personellerimiz ile katılarak tarladan üretime, üretimden tezgaha kadar olan bu keyifli yolculuğun tüm süreçlerine dahil oluyoruz.  Dondurma çeşitlerimizin yanında yine tamamen kendi üretimimiz olan profiterol ve salebi de tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz.  Geçtiğimiz yıl ayrıca yaz dönemine özel ev yapımı limonata üretimi gerçekleştirdik. Yanı sıra yeni ürün ve çeşitler üzerine Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor.

Yeni yatırımlarımız olacak…!

 Hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Kurulduğumuz günden bugüne hemen hemen her yıl İstanbul’un farklı noktalarında şube açtık. Önümüzdeki dönemlerde yine başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinde yeni şubeler açmayı planlıyoruz. İstanbul dışında öncelikli olarak hedeflediğimiz iller arasında Bodrum, İzmir ve Bursa yer alıyor.  Yanı sıra birçok iş birliği gündemimizde yer alıyor.

Türkiye’de ilk kez sorbe üretimini lokumdan gerçekleştirmiş olduk

 

Müşterilerimizin damak tadına uygun olarak her yıl menümüze yeni ve farklı lezzetler eklemek için çalışıyoruz. Bu sene yeni lezzetlerimiz arasında yer alan yüzde 83 bitter çikolata sorbe, çikolatalı cookie, yeşil çay sorbe, şekersiz fındık, şekersiz mandalina ve Bodrum mandalinalı lokum sorbe çeşitlerimiz ile oldukça iddialıyız. Yüzde 83 bitter sorbemizi kendi ürettiğimiz çikolatadan tamamen vegan olarak hazırlıyor ve müşterilerimize sunuyoruz. Bodrum mandalinalı lokum sorbe çeşidimizde ise önce mandalinaları topluyor daha sonra lokum haline getirip bu lokumdan sorbe yapıyoruz. Böylelikle Türkiye’de ilk kez sorbe üretimini lokumdan gerçekleştirmiş olduk. Ayrıca dışı çikolata kaplı ve içi bonbonlu dondurma barlarımız, silindir dondurmalarımızı en kısa sürede tüketicilerimizin beğenisine sunmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Belirleyeceğimiz butik marketlerde satışa sunulmak üzere cam kavanozda dondurma satışı planlarımız da bulunuyor.

‘Dondurmacılar Buluşması’nı gerçekleştirdik

Serez Dondurmacısı olarak sektörde bir ilke imza atarak Türkiye’deki butik dondurmacıların katıldığı “Dondurmacılar Buluşması”nı gerçekleştirdik. 2020 yılında ikincisini düzenlediğimiz “Dondurmacılar Buluşması”nda sektörün geleceği, öğretici rekabet, doğru dondurma, yeni nesil dondurmacılık gibi sektöre dair birçok konuda bilgi ve veriler paylaşarak sektörün ilerlemesine katkı sağlamak adına uygulanabilecek çözüm önerilerimizi masaya yatırdık. Verimli bir etkinlik olduğuna inandığımız “Dondurmacılar Buluşması”nın geleneksel hale gelmesini hedefliyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir