Yatırımlarıyle büyüyen Yurtbay Seramik uluslararası pazarlardaki konumunu güçlendirecek, yeni pazarlar geliştirecek

Yurtbay Seramik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeki İlter Yurtbay,Sektörün öncü markalarından Yurtbay Şirketler Grubu temelleri 1950 yıllarında, Zeki Yurtbay tarafından atıldı. Zeki Yurtbay’ın Yurtbay Tuğla olarak kurduğu şirket, Yurtbay Yem’in de gruba dahil olması ile birlikte farklı sektörlerde faaliyet göstermeye başladı. Bugün geldiğimiz noktadaki Yurtbay Seramik’in kuruluşu 1995 yılında gerçekleşti. Bozüyük Eskişehir’de 700 bin m2 açık ve 100 bin m2 kapalı alanda 25 milyon m2 seramik üretme kapasitesine sahip bir markayız. Aynı yerleşkede Yurtbay Yapı Kimyasalları’nı da 2010 yılından bu yana  üretiyoruz” dedi ve ekledi: “Kurulduğmuz günden bu yana yaşam alanlarımızı güzelleştiriyoruz. Üretimimizi gerçekleştiriken doğaya saygılı davranmaya çalışıyoruz.”

   Dünyada 70 ülkeye ürünlerimizi ihraç ediyoruz

Yurtbay Seramik olarak 2021 yılını nasıl geçiriyorsunuz, değerlendirir misiz?

2021 yılı hem dünya hem de ülkemiz açısından yeni bir büyüme trendinin başladığı ve pandeminin etkilerinin giderildiği bir yıl olma özelliğine sahip. Bu yıl küresel ekonominin % 6, Türkiye ekonomisinin ise % 5,8 büyüyeceği öngörülüyor. Seramik sektörünün 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da ülke ekonomisinin üzerinde bir performansla yılı tamamlamasını bekliyorum. Ancak yüksek enflasyon, özellikle de girdi maliyeti açısından, ülke ekonomisinde ve sektördeki en önemli risklerden biri olmaya devam ediyor. Hammadde ve enerji fiyatlarındaki artışlar, 2021 yılında sektördeki maliyetlerin belirgin bir şekilde artmasına neden oldu. Maliyetlerdeki artışın 2022 yılında devam edeceğini ve sektördeki karlılıkları baskılayacağını düşünüyorum. Bunun yanında dünya genelinde hammadde arzında yaşanan sorunlar seramik sektörünü de olumsuz etkiledi. Bazı hammaddeleri önceki yıla göre % 100’lük fiyat artışıyla almayı kabul etsek bile tedarik edememe riskiyle karşılaştık. Biz yüksek miktarda hammadde alımları yaparak ve tedarikçilerimizle uzun süreli sözleşmeler yaparak bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bugün Yurtbay Seramik olarak dünyada yaklaşık 70 ülkeye ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Firmamız açısından ilk 9 aylık gerçekleşmeler bütçemizle paralel seyrediyor. Dördüncü çeyrekte de hem satış gelirleri hem de karlılık açısından büyümeye devam edeceğimizi ve 2021 yılını bir önceki yıla göre daha yüksek bir satış geliri ve kar ile kapatacağımızı öngörüyoruz.

Önce kalite

Rakiplerinizden ayrıldığınız yönleriniz nelerdir? Tercih edilmenizdeki nedenler neler, müşterilerinize hangi katma değerleri sunuyorsunuz?

Yurtbay seramik’in ana prensebi nin ‘’önce kalite’ olarak özetleyebiliriz. Başarımızın arkasındaki en önemli yaklaşımın bu olduğunu söylemek isterim. Yurtbay Seramik yenilikçi bir marka. insan odaklı bir strateji izlemeye dikkat ediyoruz. Alanında uzman ve yetkin kişilerden oluşan dinamik bir Ür-Ge ekibine sahibiz.  Ürün portföyümüzü müşterilerin taleplerini dikkate alarak şekillendiriyoruz. Ar-Ge faaliyetlerini kurum kültürümüzün bir parçası olarak düşünüyoruz. Ar-ge yatırımlarımızı gelişimizi sürekli kılmak için artırmaya devam ediyoruz. Çözüm odaklı davranan, dünyayı iyi izleyen insan kaynağına sahibiz. Bunlar bizim hem başarımızı hem da farklılığımızı oluşturan değerler.

Uluslararası pazarlardaki konumumuzu güçlendirmek  

Hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

En önemli hedefimiz, uluslararası pazarlardaki konumumuzu güçlendirmek ve yeni pazarlar geliştirmek. Mevcut faaliyetlerimizi yürüttüğümüz, 5 milyon m2 üretim kapasitesine sahip Eskişehir (fabrikamızda) son faz yatırımımızı da tamamlamak üzereyiz. Kapasitemizi 3 milyon m2 artıracak bu yeni yatırımda, özellikle yurt dışı müşterilerin taleplerini karşılayacak ürünler geliştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca Çine Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni bir yatırıma imza attık. 400.000 m2 arsa için şubat ayında ön tahsis anlaşması imzaladık. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından yatırıma başlamayı ve 2022 yılı içinde ilk fazını tamamlamayı planlıyoruz. Bu yatırım yeni kapasite imkânları sağlayacağından büyüme hedeflerimize ulaşmamıza önemli katkı sağlayacak. Avrupa pazarlarına erişim imkânlarımızı artırmak için Almanya’da ofis açma kararı aldık. Avrupa faaliyetlerimizi Almanya merkezli olarak yönetmeyi planlıyoruz. Böylece hedef pazarlara fiziki olarak yakın olacağız ve operasyonel yükümüzü  azaltacağız. Türk seramik sektörü, hem Avrupa hem Amerika hem de Ortadoğu pazarının ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneğine sahip.  Rakip üretici ülkelere göre birçok avantaja sahibiz. Bu çeşitlilik de gerek kalite anlayışı gerek teknolojiye yakın olma zorunluluğu bakımından üreticilerimizi sürekli güncel ve konusunda dinamik tutuyor. Türk Seramik Sektörü dünüyle, bugünüyle ve yarınıyla Türkiye ekonomisinin parlayan yıldızı olmaya devam edecektir.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir