Yatırımda vites artıran Medcem Çimento, Türkiye’nin büyüğü olacak…!

Medcem Çimento Genel Müdürü Murat Kahya ile firmanın çalışmalarını masaya yatırdık.

Kendimize ait Medcem Port limanımızla fark yaratıyoruz

 Medcem Çimento’yu tanıtır mısınız?

1992 yılından beri çimento sektöründeyiz. Eren Holding’in bir kuruluşu olan Medcem Çimento, Akdeniz Bölgesi’nde iç ve dış pazar için kurulan bir tesis ve yatırım. 3 yıllık bir yatırım süreci sonucunda 2015 haziran ayında üretime başladık. Ana hedefimiz ihracat pazarlarına yönelmek. Hedef pazarlarımıza, fabrikamıza 13 km mesafede inşa ettiğimiz ve kendimize ait Medcem Port adlı limanımız ile beraber kolaylıkla ulaşıyoruz. Yüksek yükleme kapasitesiyle, dökme ve ambalajlı ürün yüklemeleri için çok uygun bir liman. Ürünlerimizi sadece değişik ülkelere ihraç etmenin haricinde, yurt dışında kurduğumuz tesislerimizden kendi markamızla satma hedefiyle de hareket ediyoruz.

 Günlük 11.500 ton klinker üretim kapasitesi

Medcem Çimento Fabrikası günlük 11.500 ton klinker üretim kapasite ile ülkemizin ve Avrupa’nın tek hatta üretim yapan en büyük fabrikası durumunda. 3.5 milyon ton klinker üretim kapasitemiz ile yıllık 4 milyon ton üzerinde çimento satışı gerçekleştiriyoruz.

Eren Holding sektörün en köklü ve önemli oyuncularından biri

Medcem Çimento, genç bir fabrika olsa da bağlı olduğumuz Eren Holding sektörün en köklü ve önemli oyuncularından biri ve biz de yaptığımız tüm çalışmalarla sektöre yön veren kurumlardan biriyiz. Bu tecrübe, deneyim ve bilgi birikimini üretime geçtiğimiz dönemden itibaren artırarak küresel pazarlarda da önemli bir oyuncu haline geldik. Bugün dünya çimento pazarında adı geçen, tercih edilen ve çok güçlü bağlara sahip olan bir şirketiz.

ABD’de yeni bir terminal açacağız

Ek olarak, Kamerun ve Tunus’ta öğütme tesislerimiz, Rusya’da ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde terminallerimiz bulunuyor. Bu noktalarda kendi markamızla satış yapıyoruz. Burada 4 tesisimiz ile hizmet veriyoruz. Yakın zamanda önemli bir pazar olan Amerika Birleşik Devletleri’nde de bir yeni bir terminal açma hedefimiz söz konusu. Bu yatırımımıza dair çalışmaları başlattık, görüşmeleri de sürdürüyoruz.

Kısa süre 2 farklı ülkede daha tesis kurmak istiyoruz

Hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Amacımız ve hedefimiz, ilerleyen dönemde bir yandan bunu yapıyı sağlamlaştırmak ve ihracatımızı artırmak, bir yandan da yeni ülkeleri hedefleyen bir şirket olmak. Gelişen ve büyüyen pazarlarda bulunan tesislerimizle pazarımızı büyütmeyi, yeni tesisler kurmayı ve yeni yatırımlarla büyümeyi hedefliyoruz. İhracat yaptığımız çok sayıda ülkenin yanı sıra 4 ülkede de kendi markamız ile üretim yapan tesislerimiz bulunuyor. Kısa süre 2 farklı ülkede daha tesis kurmak istiyoruz. İç pazarda da bölgedeki önemli oyunculardan birisiyiz. Şu an ülkemizde gerçekleştirilen önemli projelerin tedarikçisiyiz. Bunların en önemlisi ülkemizdeki nükleer enerji tesisi yatırımı. Bunların haricinde yol-tünel ve altyapı yatırımlarında da önemli tedarikçiler arasındayız. Şirket olarak kısa vadede başlamayı düşündüğümüz yatırım planlarımız ve çalışmalarımız son hızla devam ediyor. 2021 yılının ikinci yarısında başlayacak ve 2022 yılı sonuna kadar devam edecek bir yatırım planımız söz konusu. Hem fabrikamızın kapasitesini 2 katına çıkarmak hem de Medcem Port limanımızın stoklama ve yükleme kapasitesini artırmak istiyoruz. 3.5 milyon ton klinker üretim kapasitemizi yapacağımız yatırımlarla 6.5 milyona çıkaracağız.  Bu yatırım için 25-27 milyon dolar civarında bir yatırımla ana ekipman tedariğimiz söz konusu olacak. Ayrıca 2022’nin sonuna kadar yerli imalatlar ve inşaat projelerinin yanı sıra montaj ve kuruluma ayıracağımız bir yatırım bütçemiz var. Bu alanlara yapacağımız toplam yatırımımız 210 milyon dolar olarak gerçekleşecek. Ayrıca az önce de ifade ettiğim üzere, Amerika Birleşik Devletleri’nde de bir yeni bir terminal açma hedefimiz söz konusu. Bu yatırımımıza dair çalışmaları başlattık, görüşmeleri sürdürüyoruz.

İstihdama da çok önemli katkılarınız var. Değerlendirir misiniz?

İstihdam sağlamak ve mevcut istihdam oranını daha yukarıya taşımak da kurumsal önceliklerimiz arasında yer alıyor. Toplam çalışan sayımız sürekli taşeronlarla beraber 900 kişi. Gerçekleştireceğimiz yatırım ile istihdama da önemli oranda katkıda bulunacağız. Yeni yatırımın ardından direkt çalışan sayısında asgari %30 bir istihdam artışı söz konusu olacak.

Çimento ihracatı konusunda gücümüzü artıracağız

Küresel çimento sektöründe sahip olduğumuz gücü artırmak, satışlarımızı yükseltmek ve yeni pazarlara açılmak için çalışıyoruz. Çimento ihracatı konusunda gücümüzü artırarak şirketimizi daha da ileriye taşıyacağız. Yeni yatırımımız ile dünyanın en büyük çimento üreticilerinden biri, ülkemizin en büyük tesisi ve ihracatçısı olacağız. Global pazarda bir numaralı ‘Türk çimento markası’ olma hedefimize ulaşmak istiyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir