Yatırım odaklı büyüyen BLC Group, 2021’i 250 milyon TL ile kapatacak

BLC Group Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu firma tanıtımı ile alakalı olarak,Kahramanmaraş merkezli, tekstil, gıda, geri dönüşüm, turizm alanlarında faaliyet gösteren şirketler topluluğudur.

Grup firmalarının ilki olan Moteks Modern Tekstil A.S. 1985 yılında kurulmuştur. Kahramanmaraş’ta bir ilk olan örgü fabrikasının faaliyete geçmesinden sonra Kahramanmaraş bu alanda çok yatırım alarak şu anda Türkiye’nin yüzde 35, dünyanın ise yüzde 3,6 örgü kumaşının üretildiği yer olarak kendine saygın bir yer edinmiştir. Sonrasında ise entegrasyona yönelik olarak 1996 yılında Çabasan Tekstil Boya A.Ş. faaliyete geçmiştir. Halen 250 aktif çalışan sayısı ve son sistem makine parkuru sayesinde teknolojik ve çevreci üretimin öncüsü olmuştur. Aylık bin 200 ton üretim kapasitesiyle ürettiği ürünlerin yüzde 85’i doğrudan veya dolaylı olarak ihracata gitmektedir. Örme kumaş boyamasında klasik biyolojik arıtmanın ötesine geçerek büyük bir yatırımla atık suyunu yüzde 75 oranında geri çevirecek arıtma sistemini devreye almıştır. Bu oran ülkemizdeki en yüksek geri dönüşüm oranı olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynakları ile kendi enerji ihtiyacının bir kısmını kendisi üretmektedir.

Yeni yatırımları hedefliyoruz

Sektör çeşitliliği açısından yeni yatırımlar hedeflenerek 2012 yılında kontrollü atmosfer sistemi başta olmak üzere, farklı rejimlerde odaları barındıran soğuk hava deposu faaliyete geçmiştir. Burada ürettiği, Kahramanmaraş ve çevre illerde üretilen meyvelerin işlenmesi, ayrıştırılması, temizlenmesi ve depolanması hizmetini vermektedir. Beş bin ton/ay kapasiteli tesiste, kontrollü atmosfer sistemi ile normalde 3-4 ay saklanabilen ürünleri 12 aya kadar saklayabilmekte ve üretilen ürünlerin katma değerini artırmaktadır. Ayrıca buradaki faaliyetlerinin yan çıktısı olarak Eshki markasıyla yüzde 100 doğal ve katkısız nar ekşisi, Bi’ Kaşık ismiyle yüzde 100 doğal ve katkısız hurma ve elma pekmezi üretmiştir. 2012 yılının sonlarına doğru ise diğer bir yatırımı olan geri dönüşüm kompozit ahşap üretim tesisini faaliyete geçirmiştir. Burada Pluswood adıyla üretilen, suya, neme, aside, yanmaya, küflenmeye dayanıklı ve antibakteriyel bir malzeme üretmiştir. Önceleri ithal edilen bu ürün ülkemizde üretilmeye başlanarak, ülke ekonomisine katkı sağlamıştır. Özellikle gemi üretiminde (suya dayanımından dolayı) iç mekan malzemelerinde kullanılan Pluswood, bahçe mobilyaları, mutfak dolapları, yangın kapıları gibi farklı sektörlere tedarik yapmaktadır. Geri dönüştürülmüş ahşap ve PVC ile üretilen bu ürün tamamen çevreci bir üretim sağlamakta ve doğada geri dönüşümü zor olan ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasına öncülük etmektedir. BLC Group, 2017 yılında ise son yatırımı olan Extrem Park macera sporları tesisini faaliyete açmıştır. 700 dönüm orman alanı içerisinde tamamen doğal ve yeni oyunlarla macera sporları ve eğlence faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Zipline, zipcoaster, zorbing, dev salıncak, macera parkuru, serbest düşüş, tırmanma duvarı, paintball, atv safari, atlı safari gibi birçok aktivitenin yanı sıra kahvaltı, kafeterya, açık hava sineması, piknik alanları gibi sosyal imkânlar da sunulmaktadır” dedi.

Ar-Ge’mizin hedefinde ise susuz boyama ve daha az tüketerek üretim var

 Tekstile ne gibi bir yapay zeka kattınız? Bu uygulamanın size ve müşterilerinize artıları neler olacak?

BLC Group olarak global iki iş ortağımızla geliştirdiğimiz yapay zeka tabanlı teknolojimiz, üretim tesisinde oluşturulan iş emirlerini en yüksek verimlilikle tamamlamamızı sağladı. İş planlarımızı ve müşteri memnuniyetini,  geliştirdiğimiz yapay zeka üretim modülü ile optimize etmeyi başardık. Her bir müşterimizin özel olarak dikkat ettiği konulardaki performansımızı daha da mükemmelleştirmeyi amaçlayarak oluşturduğumuz yapay zeka temelli yeni sistemimiz aynı zamanda üretim miktarlarında artış sağlayarak birim maliyetlerimizi düşürmemize de önemli katkı sağladı. Şirketimize rekabet gücü kattı. Sistem ürün kalitesinde de müşteri bazlı kişiselleştirmeler yapmaya imkan veriyor. BLC Group Ar-Ge ekibinin geliştirdiği bu yapay zeka temelli yeni sistem, üretimin standardizasyonu ve doğa dostu olma konusunda da önemli bir fark yarattı. Enerji tasarrufu konusunda geliştirilen verimli yakma sistemleri ile kullanılan enerji kaynaklarının verimliliği yüzde 200’den fazla yani 3 kat artırarak, hem çevreye zarar azaltılmış hem de hem doğal kaynakları koruma yolunda önemli adımlar atılmış oldu. Enerji verimliliğimizi 3’e katlayan, üretimde sıfır hataya yaklaştıran bu teknoloji gelişimine devam edeceğiz. Ar-Ge’mizin hedefinde ise susuz boyama ve daha az tüketerek üretim var.

Türkiye’de üretimin dijitalleşmesine de liderlik eden şirketlerden biriyiz

Teknolojik uygulamalarınız ve ar-ge, laboratuvar çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

BLC Group, aynı zamanda Türkiye’de üretimin dijitalleşmesine de liderlik eden şirketlerden biri. Endüstri 4.0’a yatırım yapmaya devam ederek üretimde sıfır hata hedefine ulaştık. Devam eden yatırımlarımızla tam otomasyona geçmeyi planlıyoruz. Sıfır hata ile global moda devlerine üretim gerçekleştiriyoruz. Dijitalleşme ile öncelikli hedef Endüstri 4.0 yöntemleriyle birlikte sıfır hataya dolayısıyla verimliliğe ulaşmaktı, şu aşamada bu hedefe ulaşıldı. Sıfır hataya ulaşmak demek üretim kapasitesinin de artması anlamına geliyor. Üretimde önemli bir zaman kazanımı edinildi. Kalite artarken kapasite de artmış oldu.  Hem teknoloji hem geri dönüşüm alanında ilklere imza atarak, tüm sektöre öncülük etmek istiyoruz. Sadece üretim değil satın alma ve tedarik süreçlerinde de dijitalleşmeye başladık. Bu alandaki çalışmalar bize oldukça iyi geri dönüşler sağladı. Hedefimiz Avrupalı müşterinin tamamını kazanmak. Dünya devi markalarla çalışırken hata yapma lüksünüz olmuyor. Ayrıca artık bugün herkesin gündeminde olan sürdürülebilir üretim konusunun temellerini de uzun zaman önce atmış olan bir firmayız. Bugün üretim süreçlerinde %35-40 daha az boya ve kimyasal kullanacak üretim süreçlerini geliştirdik. Ayrıca atık suyumuzu işletmemizde tekrar kullanacak teknoloji yatırımını devreye alarak ciddi bir su tasarrufu sağladık. Organik ve geri dönüştürülmüş ürünlerde büyük bir koleksiyona sahibiz ve bu alanda yine Dünya devi markaların tedarikçisiyiz. Yenilenebilir enerji yatırımlarımız da bu süreçte devam ediyor ve toplam üretim için gereken enerjiyi sağlayana kadar da devam edeceğiz.

Hedefimizde Avrupa ve ABD var, yılı 250 milyon TL ile tamamlayacağız

Hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

2021 yılını 250 milyon TL ile tamamlamayı planlıyoruz. 6 ülkeye olan ihracatımızı da %30-35 artırmayı planlıyoruz. Hedefimizde Avrupa ve ABD var.  Ayrıca 3 milyon Euro’luk teknoloji yatırımlarımızı hayata geçireceğiz.  Grubumuz teknoloji ve yapay zeka temelli üretim sistemlerine yatırım yapmaya ve daha rekabetçi ve sürdürülebilir üretime katkıda bulunma çalışmalarına devam edecek. Ar-Ge departmanı yöneticimiz ve BLC Group Yönetim Kurulu Üyesi Emre Can Balcıoğlu önderliğinde çalışan ekibimiz, sürekli iyileştirme ve üretim süreçlerinde yenilikçi çözümler için çalışmalarını sürdürüyor. Uygulanan yapay zeka üretim modülü ise bu alanda öncü sistemlerden birisi. Gelecek dönemde ise susuz boyama, daha az enerji ve kimyasal madde kullanılan üretim süreçlerine ulaşma gündemimizde olacak.

Yapay zeka tabanlı teknolojiler

Rakiplerinizden ayrıldığınız yönleriniz nelerdir, neden tercih ediliyorsunuz, müşterilerin sizi seçmesinin nedenleri nelerdir?

BLC Group, Türkiye’de tekstil sektöründe Ar-Ge yatırımlarıyla öne çıkan öncü firmalardan biri. Dünya moda devlerine üretiminin yüzde 85’ini doğrudan veya dolaylı olarak ihraç eden grubumuzun bu başarısının ardında teknolojiye, dijitalleşmeye ve sürdürülebilirliğe yaptığımız yatırımlar var. Son olarak iki global tedarikçimizle birlikte geliştirdiğimiz yapay zeka temelli otomasyon sistemiyle iş planlamalarını ve müşteri memnuniyetini optimize etmeye başladık. İki global şirketle birlikte geliştirdiğimiz yapay zeka tabanlı teknolojiler sayesinde üretim tesisinde oluşturulan iş emirlerini en yüksek verimlilikle tamamlayabiliyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir