Uslukılınç: Kalitenin adresi EMSAN, müşterilerinden tam not alıyor

Karaca Grup Marka ve Kurumsal İletişim Direktörü Cennet Uslukılınç ile firmanın çalışmalarını değerlendirdik.

Karaca Grup Marka ve Kurumsal İletişim Direktörü Cennet Uslukılınç ile firmanın çalışmalarını değerlendirdik.

EMSAN’ı tanıtır mısınız?

EMSAN, Denizli’li bir yatırımcı tarafından 1970’lerin başında Denizli’de emaye üretimi üzerine kuruldu. Zaten EMSAN isminin açılımı da Emaye Sanayi Şirketi. Emsan, lokal bir şirket olarak üretime Denizli’de başladı ve 1980’lerin başında çelik tencere üretimine başlandı ve pazara çok güçlü çok büyük kapasitelerde girildi. O gün için Avrupa’yla yarışabilir teknoloji ve kalite de ürünler üretilmeye başlandı. 1980’lerde Türkiye’de satılan her 100 çelik tencereden 70’i EMSAN markaydı. Öyle ki artık Selpak gibi kategoriye ismini veren bir marka oldu. Aynı zamanda yine aynı dönem çok büyük ihracat rakamlarına da ulaşıyor. Böylece hem kapasitesini arttırıyor, hem de istihdamı arttırmış oluyor. Denizli halkının hemen hemen her aileden bir kişi EMSAN fabrikasında istihdam ediliyor.

2008 yılında Karaca Grubu EMSAN markasını satın aldı

EMSAN, çelik tenceredeki gücünün yanı sıra aynı zamanda inovatif de bir marka. Şu an bildiğimiz kozmetik markalarının yaptıkları Network Marketing dediğimiz şeyi 1980’lerde daha EMSAN yapıyor. Yine 80’lerin sonuna doğru kategorilerini de genişletip; sadece çelik tencere değil, mutfakta aklınıza gelecek her türlü yiyecek hazırlama ve pişirme de tüm kategorilerde ürünler yapmaya başladı. 2008 yılında KARACA Grubu EMSAN markasını satın aldı. Aldıktan sonra markada bir restorasyon başlatıldı. 2000-2007 yılları arasında yapılan araştırmalara baktığınızda da görebiliyorsunuz ki EMSAN hala çok güçlü, ilk akla gelen markalar arasında yer alıyor. Kalitesiyle ilgili farkındalık yine yüksek ve sağlam. Restorasyonla birlikte satış, dağılım kanalı ve ürün-kategori yapısı yeniden inşaa edildi. Günümüzde de her yıl satış rakamlarını arttırarak büyümeye devam ediyoruz. Mağazacılık tarafı ise AVM trafiğiyle mağazaların açılmasıyla birlikte geliştirilmeye başlandı. İlk etapta 4’er mağaza açıldı. Bugüne geldiğimizde 14 perakende mağazamız bulunuyor. Mutfak, sofra ve küçük ev aletleri kategorisinde, derinleşmeye gidilerek bugüne geldiğimizde Ar-ge alanında yatırım yapılmaya devam ediyor.

EMSAN ürünleri ve ürün gamı hakkında bilgi verir misiniz?

Biz Emsan olarak yeniyi, trendleri ve sektörü çok yakından izliyoruz. Buna bağlı olarak da hız kesmeden kendimizi geliştirmeye koyuluyoruz. Ürün yelpazemizi de buna endeksli olarak zenginleştiriyoruz. Bu yelpazede  yemek ve sofra takımlarından tencere, sahan, kek kalıbı gibi pişirme gruplarına, kavanoz süzgeç, saklama kabı gibi mutfak gereçlerinden çaydanlık takımlarına, termos, french press, katı meyve sıkacağı gibi içecek hazırlama gruplarına, mutfak robotu, kahve makinesi, tost makinesi gibi elektrikli ürünlerden bıçak setleri ve rendeye kadar pek çok ürün yer alıyor.

Yurt içinde üst sıralardaki markaların başında geliyoruz

 Hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz? Rakiplerinizden hangi özellikleriniz ile ayrılıyorsunuz?

Yurt içinde markalar karşılaştırması yaptığımızda üst sıralardaki markalardan bir tanesiyiz. Pazardan aldığı pay anlamında da çok iyi noktadayız. Tabi ki orada kendi Pazar payını büyütmekle ilgili fırsatlar her zaman var. Konuştuğumuz yatırımların birçoğunu aslında Türkiye’de bir pazar payını büyütmek için yapacağız. Önemli bir kısmını da yurt dışında hem mağazalaşmak ihracat rakamlarımızı büyütmek için yapacağız. İhracat tarafında odaklandığımız pazarlar var. Odak pazarlar belirleyip markanın bilinirliğini ya da zaten biliniyorsa güçlendirip bu pazarda önce büyümek istiyoruz. Bu pazarı fethettikten sonra diğer pazarlara açılmayı düşünüyoruz. Hedef pazarlardan çoğunda zaten varız. Türki Cumhuriyetler, yakın coğrafyalar mesela Kuzey Irak, Tunus, Cezayir, Fas,Katar hedef pazarımız. Bu pazarların içinden olduğumuz, olmadığımız ve yeni girdiğimiz pazarlar var. Olduğumuz pazarlarda satışlarımızı 3 katına çıkarmayı planlıyoruz. Bazı pazarlara mağaza olarak gidiyoruz. Şu an Kuzey Irak, Azerbaycan, Tunus, İngiltere’de varız.  Yurt dışı tarafında büyüme hedefimiz daha agresif ve yüzde 200 civarında. Ülkeleri ise mağazamız biliniyor mu, orada ki bu kategorilerde ki harcama, satın alma gücü, sofra ve mutfak alışkanlıklarına göre seçiyoruz.

Dijital dönüşüme önem veriyoruz

Biz Emsan olarak yeni, güncel ve gelişen her şeyi destekliyoruz. Son yıllarda da sizin de bildiğiniz üzere dijital anlamdaki her şey ciddi bir büyüme ve popülerite kazandı. Bu sebeple bizim içinde önemli bir satış kanalı haline geldi. E ticaret kanalında pandemi dönemi ile beraber çok hızlı bir büyüme ivmesi yakaladık. Bunu dijital pazarlama argümanlarıyla destekleyerek buradaki alanımızı genişletmek istiyoruz. İnternet sitemizde tüketici için pratik çözümler sunan ürün çeşitliliğimiz, kampanyalarımızla çok hızlı aksiyon alarak rakiplerimizden ayrışıyoruz. E ticaret kanalımızdaki ivme her geçen gün artarak devam ediyor.

Mutfakta kadınların yardımcısı olmaya devam ediyoruz

Mutfakta kadınların yardımcısı olmaya devam ediyoruz. Granitten çeliğe farklı tencere setlerimiz, tavalarımız, sahanlarımız, bıçak setlerimiz mutfakta her çeşit yemeğe yardımcı olmaya devam ediyor. Kek kalıbı çeşitliliğimiz de var biliyorsunuz, evde hamur işi yapımı arttığı için kek kalıplarına olan talepte arttı ve yeni çıkan Bella Gusto hamur makinesi Ramazan için de hamur işleri için pratik bir yardımcı, ona olan talep de çok iyi. Bu talep satışlarımızı da olumlu etkiledi. Bu dönemde mutfakta en çok kolaylık sağlayacak, kaliteli ürünleri en uygun fiyatlara tüketici ile buluşturmaktan çok memnunuz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir