Uğur Doğan yazdı: KOBİ’ler için enerji verimliliği

Ülkemizde sanayileşmenin gelişmesi ile birlikte, enerji tüketimi her geçen gün artmaktadır. KOBİ’ler için işletmelerdeki enerji maliyetleri, son zamanlardaki elektriği artışlardan dolayı ekstra maliyetlere neden olmaktadır. Bu nedenle KOBİ’ler işletmelerinde enerjiden tasarruf etmenin yollarını aramaya başlamışlardır. Enerjiden tasarruf etmek için şartların uyması durumunda T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı Verimlilik artırıcı proje ile, yatırım yapmış olduğunuz ücretin belirli miktarını yatırımcıya hibe etmektedir. Bununla ilgili başvurular devam etmekte, bakanlık sitesinden başvuru koşullarını inceleyebilirsiniz.

Bu istenen şartlarda küçük ve orta ölçekli KOBİ’lerin yararlanması zor olacaktır. KOBİ’ler belirtmiş olduğum maddeleri, alanında tecrübeli kişilerden destek alarak kendi işletmelerine uygulayabilirler. Bu maddelerin Uygulanması durumunda işletmeler çok kısa bir sürede yatırım maliyetlerini çıkartarak işletmelerine kâr sağlayacaklardır.

  • Enerji verimliliği ilk olarak seçim sırasında başlamalıdır. İşletmenize alacağınız makine ise güç tüketimine, makinede kullanılacak ekipmanların verim sınıfına bakılması gerekmektedir.
  • Kullandığınız ekipmanların, bakımlarının zamanında yapılması ekipmanın veriminin düşmesini engeller.
  • Endüstriyel bir kazan kullanıyorsanız; Kazan ısıl verimi hesabı yapılmalıdır. Buda TS 4041’de tanımlanmıştır. Kazan ile ısınacak bölge arasında sıcaklık kaybının minimize edilebilmesi için, boruların izolasyonunun yapılması gerekmektedir.
  • İşletmenizde pompa kullanıyorsanız; Verimli olan bir pompayı alıp sisteme eklemeniz sistemi verimli yapmaz. Kullandığınız proses bilgisi, ortam koşulları ilk alım sırasında pompa firmasına belirtmeniz gerekmektedir. Montaj sırasında ise pompa firmasının belirtmiş olduğu borulama tesisatı dikkate alınarak borulama yapılmalıdır. Bunlar dikkate alınarak pompa kullanımı durumunda, enerji tasarrufu sağlanabilir.
  • İşletmenizde asenkron motor kullanıyorsanız; Motorların verimlilik sınıfları bulunmaktadır. Verimlilik sıralaması IE1 den IE4 e doğru sıralanmaktadır(Sondaki rakam büyüdükçe motordaki verimlilik artmaktadır). Motor seçiminde kullanılacağı yerin ve ortam şartlarının bilinmesi durumunda daha verimli bir motor seçimi yapılabilir.

Not: Pompa ve Asenkron motor kullanımında %100 durumunda çalışmayacaksa enerji tasarrufu için frekans konvertörü kullanınız. Ülkemizdeki bazı fabrikalarda ilk yatırım maliyeti artırmamak için frekans invertörü kullanılmıyor fakat uzun dönemde frekans invertörü sayesinde enerji tasarrufu sağlanacaktır.

  • İşletmenizde basınçlı hava için kompresör kullanıyorsanız; kompresöre, temiz ve kuru hava girişi sağlanmalıdır. Hava kaçaklarının giderilmelidir. Sistemin mümkün olan en düşük basınçta çalıştırılmalıdır.
  • İşletmenizde aydınlatma ekipmanları için ne kadarlık aydınlatmaya ihtiyacınız olduğunu belirleyiniz. Bunun için geliştirilmiş programlar bulunmaktadır. Bazı tasarım ofisleri bunları sizler için yapmaktadır. Bu tasarım size fazla aydınlatma ekipmanı kullanmamanızı sağlayacaktır. Kullanılacak aydınlatma ekipmanları ledli kullanarak enerjiyi verimli kullanabilirsiniz.

Uğur Doğan

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir