Uğur Doğan Yazdı: Endüstriyel otomasyon nedir?

Sanayi devrimi ile birlikte endüstride artan rekabet gücü ve rekabetçi fiyatlar, yüksek kaliteli ürünleri uygun fiyatlı olarak sunmayı gerektirmektedir. Bu durumun ortaya çıkışı ile endüstride gelişmeler yaşanmaya başlanmıştır. Üretim hatları makineleşmeye ve robotlaşmaya başlayarak endüstriyel otomasyon hayatımıza girmiştir.  Endüstriyel otomasyon, yenilikçi teknoloji hizmetlerini benimseyerek üretim ve tasarım maliyetlerini düşürürken ürün kalitesini, güvenirliğini ve üretim hızını artırmayı sağlamıştır. 7 gün 24 saat aralıksız üretimler yapılabilmektedir.

Endüstriyel otomasyonla birlikte, üretim süreci boyunca daha kaliteli ürünler ortaya çıkmıştır. İnsanları üretim alanlarında fiziksel güç gerektiren alanlardan alarak zihinsel güç gerektiren alanlarda çalışmasına olanak sağlamıştır. Endüstride otomasyon sistemleriyle birlikte güvenli çalışma alanları yükseltilmiş insanların iş kazası yapma oranı düşürülmüştür.

Endüstriyel otomasyonda avantajlar dışında dezavantajlarda bulunmaktadır. İlk kurulum ve montaj aşaması oldukça maliyetlidir. Endüstri gelişmeler ile birlikte işletmelerde çalışan işçi sayısında zaman geçtikçe azalmalar olmaktadır.

Kalifiye eleman sıkıntısı ve meslek liseleri

Endüstride otomasyonun gelişmesiyle birlikte okul hayatında meslek liselerinden başlayarak endüstriyel otomasyon konusunda eğitimler verilmektedir. Ülkemizde, endüstrideki en büyük sorun kalifiye eleman sıkıntısıdır.  Bunu ortadan kaldırmak için meslek liselerine daha çok önem verilmelidir. Ders programlarının belirlenmesinde reel sektörün de söz sahibi olması gerekmektedir. Ailelere çocuklarının meslek liseleri tercih etmeleri durumunda seçecekleri mesleklerin gelecekteki avantajları anlatılmalıdır. Reel sektör kalifiye eleman eksikliğinden dolayı büyüme noktasında yavaş adımlar atmaktadır.   Meslek lisesi memleket meselesi klişesinde olduğu gibi burada çözüme giden yol devletimizin eğitim politikasından geçiyor. Umarım ve dilerim ülkemizdeki bu sorun yakın bir zamanda reel sektörün lehine olacak şekilde çözülür. Bunu çözebilirsek daha müreffeh bir Türkiye’yi yakalamış oluruz.

Uğur Doğan-Elektrik/Elektronik Yüksek Mühendisi

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir