Uğur Doğan yazdı: Elektrik panolarında yapım aşamaları ve iş güvenliği önlemleri

Elektrik panolarının güvenlik önlemleri, tasarım aşamasından başlamakta ve işletme sırasında devam etmektedir.  Güvenlik önlemleri alınabilmesi için elektrik panolarının uluslararası standartlara uygun olarak üretilmelidir.

Elektrik panosu tasarımı için uluslararası standartlar ve TSE standartları bulunmaktadır. Elektrik panolarında uluslararası standartlandırma belgeleri mevcut olmayan cihazların kullanılmaması gerekmektedir.

Kablo ve ötesi

Pano tasarımında kullanılan kablolar IEC 757 standartları doğrultusunda belirtilen kablo renkleri kullanılmalıdır. Kullanılacak ekipmanın güç tüketimine göre de kullanılacak kablo kesitleri belirlenmelidir. Kablo renkleriyle ilgili birkaç örnek vermek gerekirse; Topraklama kablosu: Yeşil-Sarı, Nötr: Mavi, 220V AC: Kahverengi, 24V AC kontrol devresi: Kırmızı, Nötr kontrol devresi: Beyaz, 24V DC kontrol devresi: Koyu mavi, GND (OV DC) kontrol devresi: açık mavi beyaz çizgili olarak örneklendirilebilir.

Elektrik panolarında elektrik akımın geçtiği noktalarda canlıların temas etmesini önlemek için izolasyonun yapılması gerekmektedir. Bunun için bara mevcut olan panolarda baraların bulunduğu alan şeffaf PVC malzeme ile koruma altına alınmalıdır. Elektriksel kaçak oluşmaması için kontrol panolarında kaçak akım koruma rölesinin bulunması gerekmektedir. Canlıları korumak için kullanılması gereken kaçak akım rölesinin değeri 30mA olmalı, elektriksel olarak yangına karşı korumak için kaçak akım koruma rölesinin değerinin 300mA olmalıdır.

Elektrik projesinde dikkat edilmesi gerekenler

Elektrik projesi yetkili personeller tarafından çizilmesi gerekmektedir. Çizimler yapılırken pano içindeki ekipmanlar için standart görseller kullanılmalıdır. Çizimler yapıldıktan sonra yeterlilik belgesi olan ekip tarafından elektrik panosuna başlanılmalıdır. Elektrik panosunun üretimi bittikten sonra enerjisiz ve enerji verilerek testlerinin yapılması gerekmektedir.  Testler yapıldıktan sonra pano sevk edilmeden önce elektrik projesi pano içinde bulunması gerekmektedir.  Elektrik panoları devreye alındıktan sonra panonun ön zemininde yalıtkan paspasın olması gerekmektedir. Elektrik panosu kontrolleri 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu gereğince yılda 1 defa kontrol edilmelidir. Kontrol panosu yetkili personeller haricinde açılıp kapatılmamalıdır.

Uğur Doğan/Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi

ÖZEL HABER

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir