Uğur Doğan Yazdı: Elektrik faturasını oluşturan kalemler

Elektrik faturasında hangi kalemlerin olduğunu biliyor musunuz?  Ne kadar elektrik kullanmışsınız, ne kadar ceza ödemişsiniz, kWh ücretiniz ne kadar gibi soruların cevabını bu yazımızda inceleyelim. Her ay evimizde iş yerimizde elektrik faturası ödüyoruz. Fakat ödemiş olduğumuz faturaların çoğumuz içerisinde hangi kalemlerin oluştuğunu bilmiyoruz. Bazı küçük işletmeler elektrik cezası ödediğini 3-4 fatura sonra farkına varmaktadır. Faturanın üst kısmında sözleşme numaranız müşteri bilgiler ve müşteri gurubu(abone bilgisi) yazmaktadır. Müşteri grubu bilgisine göre EPDK(Enerji piyasası düzenleme kurumu) tarafından belirlenmiş olan elektrik birim fiyatı (kWh) bulunmaktadır.

Bu tabloya https://www.epdk.gov.tr/Detay/Icerik/3-1327/elektrik-faturalarina-esas-tarife-tablolari üzerinden ulaşabilirsiniz. 1 Ocak 2021 tarihinde yayınlanmış olan listede(Sayacınızın tek zamanlı veya çok zamanlı olması durumuna bağlı olarak birim fiyatlar değişmektedir. Elektrik sayacı tek zamanlı düşünülerek bu fiyatlar yazılmıştır.)

Sayaç çok zamanlı ise;

06:00-17:00 saatleri arası Gündüz enerji bedeli

17:00-22:00 saatleri arası Puant enerji bedeli

22:00-06:00 saatleri arası Gece enerji bedeli

Ücretleri üzerinden fiyatlandırılır. Bunların birim fiyatlarıda EPDK tarife tablosunda mevcuttur.

AG tek terimli meskende 1 kWh enerji bedeli yaklaşık 53 kuruş, AG tek terimli ticarethanelerde 1 kWh enerji bedeli yaklaşık 60 kuruştur.( bu değerler yeşil enerji tarifesinde farklıdır bu bilgilerde EPDK tarife tablosunda mevcuttur.) Tüketim bedeli; son endeks ile ilk endeks arasındaki farktır.

Bu değere ek olarak Dağıtım bedeli eklenmektedir( bu tutarın içinde Kayıp ve kaçak bedeli de bulunmaktadır). Bu bedelinde eklenmesi ile birlikte tek gerilimli meskende 1 kWh enerji bedeli yaklaşık 64,4 kuruş, tek gerilimli ticarethanelerde 1 kWh enerji bedeli yaklaşık 85 kuruştur. Bu fiyatlar faturada birim fiyat olarak görünmektedir.

Faturadaki vergiler ve fonlar aktif olarak kullandığımız enerjiden kullanılmaktadır. Bunların oranları;

  • TRT Payı : %2( tüketim bedeli ile AG Tek terimli bedelim çarpımının yüzde ikisi)
  • Enerji Fonu: %1( tüketim bedeli ile AG Tek terimli bedelim çarpımının yüzde biri)
  • BTV(Belediye Tüketim): %5 ( tüketim bedeli ile AG Tek terimli bedelim çarpımının yüzde beşi)
  • KDV: %18 (Dağıtım bedeli eklenmiş tüketim bedeline fonlarında eklenmesinden sonra oluşan tutar)

Bu belirlenmiş olan ücretler Mesken abonesi olarak serbest tüketici olunması durumunda enerji firmalarıyla anlaşılarak daha uygun olarak fiyatlandırılır. Meskenlerde serbest tüketici olabilmek için yıllık tüketim 1400kWh ve üzeri olunması gerekmektedir.

İşletmenizin faturadan ceza yiyip yemediğini, ceza yemeniz durumunda yapmanız gerekenleri bir sonraki yazıda bulabilirsiniz.

Uğur Doğan-Elektrik/Elektronik Yüksek Mühendisi

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir