Uğur Doğan yazdı: Akıllı Fabrikalar

Akıllı Fabrikalar ile üretimde verimliliğin artması, üretimin anlık olarak takip edilmesi, üretim kayıpları minimize edilmesi ve arızaların meydana gelmeden önlenmesi mümkündür. Bu sayede plansız arızalar önlenirken bakım ve onarım maliyetleri minimuma indirmektedir. Bu durum fabrikalardaki makinelerin ve üretim hattındaki bütün ekipmanların otomasyon ile donatılmasıyla yapılabilmektedir.

Akıllı fabrikalar sayesinde üretimin takibini, ürün âdetini, stok miktarını anlık olarak takip edilebilmektedir. Bu sayede üretimin devamlılığı sağlanabilmektedir. Bir başka avantajda topladığı ve analiz ettiği veriler ışığında süreci daha verimli kılabilmektedir. Üretim sürecindeki verim düşüklüğü analizler sayesinde daha erken belirlenebilmektedir. Akıllı fabrikalara en iyi örnek olarak otomotiv fabrikaları gösterilebilir.

Akıllı fabrikalar gün geçtikçe artmakta firmalar bu konuda yatırım yapmaktadır. Mordor Intelligence araştırmasına göre 2018 yılında 231 milyar dolar düzeyinde olan küresel akıllı fabrika piyasası, yılda %9,22 büyüyerek 2024 yılında 391 milyar dolara ulaşacağı öngörmektedir.

Ülkemizde fabrikalarında akıllı fabrikalara dönüşmeye başladı. Otomotiv fabrikaları haricinde İlk olarak 2018 yılında Aksaray ilindeki Brisa fabrikası ile başlayan akıllı fabrikalaşma şimdi ülkemizdeki birçok ildeki fabrikalarda bulunmaktadır.

Akıllı fabrikalar için ilk yatırım maliyeti yüksek olsa da uzun vadede karlı bir yatırım olduğu unutulmamalıdır. Akıllı fabrikalaşma konusunda birçok firmanın geliştirmiş olduğu otomasyon yazılımları ve uygulamalar bulunmaktadır.

Uğur Doğan-Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi

ÖZEL HABER-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir