TÜV AUSTRIA TURK, KOBİ’lere katma değer sunuyor

TÜV AUSTRIA TURK Ülke Müdürü Yankı Ünal ile firmadaki gelişmeleri değerlendirdik.

TÜV AUSTRIA TURK’u tanıtır mısınız?

TÜV AUSTRIA TURK Türkiye’de yerleşik birçok kapsamda akreditasyona sahip bir uygunluk değerlendirme kuruluşudur. Ulusal ve uluslararası yetkinliklerini kullanarak, gözetim, denetim, eğitim ve belgelendirme hizmetlerini yürütmektedir. 2005 yılından bu yana Türkiye’de temsilcilik aracılığıyla, 2009 yılından itibaren TÜV AUSTRIA TURK şirketi ile faaliyet göstermektedir. Şirketimizin merkezi İstanbul’da bulunuyor ve Ankara, İzmir ve Bursa’da şubelerimizle 650 çalışanımızla hizmet veriyoruz.

Güvenliği ve kaliteyi sağlıyoruz

Uluslararası bir grup şirketi olan TÜV AUSTRIA edinmiş olduğu akreditasyonlar ve yetkinliklerle dünya çapında bir tanınırlığa sahiptir. Kalite ve güvenlik bir toplum için olmazsa olmazdır. Bu sebepten TÜV AUSTRIA günün ve çağın gerekliliklerine uygun olarak güvenliği ve kaliteyi sağlamayı kendine görev edinmiştir. TÜV AUSTRIA Grubu 1872 yılında kuruldu ve günümüzde yaklaşık 3.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor. Avusturya, Türkiye, Almanya, Yunanistan, İran, İtalya, Ürdün, Malta, Polonya, Romanya, İsviçre, Çin, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Pakistan, Hindistan, Portekiz, Rusya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Güney Kore, Macaristan, Bulgaristan, Gürcistan, Bahreyn, Lübnan ve Kuzey Kıbrıs’ta iştirak ve temsilciliklerimiz bulunuyor.

Müşteri ihtiyaçlarını tam olarak yerine getirmeyi amaç edindik

Teknik güvenlik, doğal kaynakların hassas ve sürdürülebilir kullanımı, müşterilerimizin maksimum faydası için hizmet ve ürün kalitesinin geliştirilmesi her zaman TÜV AUSTRIA Grubu’nun ana amacıdır. TÜV AUSTRIA olarak çabamız müşteri ihtiyaçlarının her zaman tam olarak yerine getirilmesidir. Hizmetlerimizin güvenilir ve etkili olması ilk önceliğimizdir. Üstün uzmanlığımız ve kesin tarafsızlığımızın kusursuz kombinasyonu, karşılaştığımız bütün problemlerin çözümü için anahtar niteliğindedir. TÜV AUSTRIA en yüksek seviyede sunmaya gayret ettiği profesyonellik ile tek başına risk minimizasyonunu, tesis ve cihaz güvenliğini garanti edebilecek niteliktedir.

 Son 4 yılda yüzde 80’e varan başarılı ve güçlü bir ivme gösteriyoruz

Hedef, yatırım ve stratejileriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Pandeminin zorlu şartlarına rağmen 2020 yılında yüzde 65 oranında büyüme elde ettik. 2009 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyor, son dört yılda yüzde 80’e varan son derece başarılı ve güçlü bir ivme gösteriyoruz. Yakaladığımız ivme ve geçmiş tecrübelerimizle 2021 yılında kendimize yüzde 70 oranında bir büyüme hedefi belirledik. Hedefe ulaşacağımızı ve hatta tüm samimiyetimizle ve enerjimizle hedefin üstüne çıkacağımıza inanıyoruz. Çünkü alt yapımızın sürdürülebilirliğine, çalışanlarımızın aidiyetlerine ve sistemlerimizin doğruluğuna son derece güveniyoruz.

Ülkemizde ve dünyada ilklere imza atıyoruz

TÜV AUSTRIA TURK olarak, farklı alanlara doğru yatırımlar yapıyor ve ülkemizde ve dünyada ilklere imza atıyoruz. Aynı zamanda kazandığımız değerli tecrübelerimizin birer sonucu olan güçlü sistem ve uygulamalarımızla grubun da gelişimine katkı sağlıyoruz. Yatırım ve teknoloji avantajlarımızın yanı sıra büyümemizdeki en büyük artı değerin, sunduğumuz hizmetlerin son derece geniş bir yelpazede olmasına bağlıyoruz. Her geçen gün daha fazla sektöre daha fazla müşteriye, kaliteli ve güvenli bir hizmet vermek için yıllık 10 milyon TL’lik yatırım yapıyoruz.

Zirveyi zorluyor, yatırım planları yapıyoruz

Gıda, sistem belgelendirme ve akademi gibi diğer hizmet alanlarında da zirveyi zorluyor, bu alanlarda yatırım planları yapıyoruz. Türkiye’de yerleşik 3 firmaya satın alma anlamında yatırım planlarımız bulunuyor. Bunlardan bir tanesi eğitim alanında hizmet veren bir firma olacak. Diğeri ise endüstriyel hizmetler alanında uzmanlaşmış bir firma ve diğer firmamız ise gıda üzerinde uzmanlaşmış bir firma olacaktır.

İkinci el oto ekspertiz alanında yatırım hedefimiz bulunuyor

2021 yılı içerisinde, ikinci el oto ekspertiz alanında yatırım hedefimiz bulunmaktadır.  Sektör deneyimi olan personelimiz ve yetişmiş kadromuzla ikinci el ekspertiz konusunda yeni bir hizmet alanı oluşturmayı planlıyoruz. 2 milyon TL’lik ciddi bir yatırım olması hedeflenen ve TÜV AUSTRIA Grubunun ilk ekspertiz merkezimizi Nisan 2021 sonunda açmayı hedefliyoruz. Yine; TAMİ dediğimiz, TÜV ürününün geliştirilmesine yönelik yatırımlarımız devam ediyor.  TAMİ, karşılıklı anlaşmalar doğrultusunda firmaların kendi bünyelerinde kullanabileceği ve tüm kontrol süreçlerini bizimle doğrudan yürütebileceği bir program olacak. Kısa sürede uygulamaya almak için çalışıyoruz ve proje için yaklaşık 3,5 milyon dolarlık yatırım yaptık.

Verdiğimiz hizmetle KOBİ’lere katma değer sağlıyoruz

 KOBİ’lere yönelik çözüm önerileriniz hakkında bilgi verir misiniz? KOBİ’ler sizden nasıl istifade edebilir? KOBİ’lere hangi mesajları vermek istersiniz?

TÜV AUSTRIA olarak proje büyüklüğü fark etmeksizin her sektördeki denetim, gözetim, belgelendirme, kalibrasyon, eğitim ve proje yönetimi taleplerine çözüm sunuyoruz. Enerji, endüstri, otomotiv başta olmak üzere onlarca farklı sektörde yüzlerce kalem altında hizmet sunuyoruz. Bu hizmetlerimizi de Endüstri ve Enerji, Altyapı ve Otomotiv, son olarak da Proses ve İş Sürekliliği olmak üzere üç ana kategoride topluyoruz. Endüstri ve Enerji çözümlerimizin hedef kitlesi, endüstriyel ürünlerin üreticileri, dağıtıcıları, makinelerin, tesislerin ve her türlü şebekelerin tasarımcıları, üreticileri ve işletmecileridir. Altyapı ve Otomotiv çözümlerimizle binaların, bunların bileşenlerinin üreticilerine ve işletmecilerine aynı zamanda taşıma ve tarım araçlarının üreticilerine ve işletmecilerin sorunlarına yönelik hizmet veriyoruz. Proses ve İş Sürekliliği’nde ise; yaşam, eğitim ve sertifikasyon ile bir yandan sağlık kurumlarının işletmecilerine, tıbbi ürün ve ilaçların üreticilerine, gastronomi ve turizm branşındaki kuruluşlara ve gıda üreticilerine, bunların pazarlanmasına yönelik hizmetler geliştiriyoruz. TÜV AUSTRIA markası ile belgelendirilmiş bir ürünün ya da hizmetin saygınlığı, uluslararası olarak ispatlanmış oluyor. Dolayısıyla ortaya çıkan ürün ya da sürecin doğruluğunun en iyi ispatı; verdiğimiz hizmet ve bunun çıktısı olarak verdiğimiz sertifikamız oluyor. Bu da KOBİ’lere sektörün, yerel ya da uluslararası kriterlere göre üretim ya da hizmet vermeyi garanti altına almalarını sağlıyor.

KOBİ’ler mutlaka ürün, hizmet veya proseslerini sertifikalandırsınlar

Bugün, birçok uluslararası firma, global tedarikçilerinden ürettikleri ürün, hizmet ya da proseslerinin birçok farklı kriterde belgelendirmelerini talep etmektedir. Bu belgeler olmaksızın veya üçüncü taraflarca doğrulanmadığı müddetçe, ürün, hizmet veya prosesin maalesef görece iyi olmasına bakılmıyor ve talep görmüyor. Verdiğimiz sertifika ve onaylarla KOBİ’lerin uluslararası firmalarda çalışmalarının önünü açıyoruz ve üretimlerinin kalitesini ya da çalışma şekillerinin standartlara uygun olduğunu belgelendiriyoruz. KOBİ’lerin alanı ne olursa olsun ürün, hizmet veya proseslerini sertifikalandırmalarını tavsiye ediyoruz. Bu, sadece onların sektörde göstereceği rekabetle değil iş güvenliğinden üretim verimliliğine, çalışan memnuniyetinden küresel oyuncu olmaya kadar birçok alanda ellerini güçlendireceğini düşünüyoruz.

Akustik Emisyon hizmetimiz Türkiye ve dünyada ilkler arasında bulunuyor

 İlk ve tek olan ürün ya da hizmetleriniz var mı?

Ana ürünlerimiz arasında yer alan Akustik Emisyon hizmetimiz Türkiye ve dünyada ilkler arasında bulunuyor. Akustik Emisyon hizmetimizde, ses dalgalarıyla mikro çatlakların ve taban sacı haritalarının çıkarılmasını sağlıyoruz. LPG tanklarında veya içi dolu olan herhangi bir depolama tankında uygulanabilir olan yöntem, dünyada ilk olarak TÜV AUSTRIA tarafından uygulanmaya başlandı. Türkiye’de petrol ve kimya endüstrilerinde aktif bir şekilde bu hizmeti veriyoruz.

OK Compost hizmetimiz

Bir diğer nadide ürünümüz ise, OK Compost hizmetimiz. Bu hizmetimizle ambalaj ürünlerinde kullanılan materyallerin geri dönüştürebilirliğinin belgelendirilmesini sağlıyoruz. Kullandığımız her ürüne ait olan ambalajların, geri dönüşüme uygun olup olmadığının ispatına yönelik bir hizmet olarak kısaca tanımlayabileceğimiz OK Compost, özellikle çevre koruma bilincinin son derece artmasıyla çok yoğun talep gören hizmetlerimiz arasında yer almaktadır. Yine aynı bilinçle yatırımlarını sürdürdüğümüz OK Compost belgelendirme hizmetini, yakında Türkiye başta olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde müşterilerimizin hizmetine sunacağız.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir