Türkiye’nin mühendisi Fortes Mühendislik, ısıtma-soğutma sistemlerinde fark yaratıyor

Sorularımızı yanıtlayan Fortes Mühendislik AŞ. Genel Koordinatörü Yusuf Saygın, “2006 yılında ısıtma sektörü alanında faaliyet göstermek amacıyla kurulan Fortes Mühendislik A.Ş günümüzde iklimlendirme, mekanik, inşaat, elektrik olarak dört ana sektörde hizmet sunuyor. Bu departmanların çatısı altında ayrıca yenilenebilir enerji sistemleri olan güneş enerjisi, çevreci ve verimli enerji sistemleriyle hizmet vermektedir. Özellikle son yıllarda büyüme oranı yıl bazında yüzde otuzu aşan firmamız bugün 23 ilde 55 şubesinde verdiği hizmet ile her gün büyüyerek yoluna devam etmektedir. Doğalgaz sektöründe 29 tane gaz dağıtım firmasında yetkili olan Fortes Mühendislik, kullanıma açtığı gaz sayıları bazında bölgesel olarak lider konumdadır. 2020 yılında doğal gaz taahhüt anlamında 20.000 projeyi tamamlayıp müşterilerine sunarak sektörün lider firması olduğunu kanıtlamıştır. 2021 yılı için ise hedefi bu yıl 35.000 yeni projeyi hayata geçirmektir” dedi.

Kendimizi Türkiye’nin Mühendisi olarak görüyoruz

Fortes Mühendislik olarak müşterilerinize nasıl ve ne şekilde çözümler üretiyorsunuz, ısıtma-soğutma sistemleri ve otomasyon süreçlerinizi detaylandırarak anlatır mısınız?

Fortes Mühendislik A.Ş sadece bir taahhüt firması değildir. Kendimizi Türkiye’nin Mühendisi olarak görürüz ve her attığımız adımda bu ekolün de gerçekleşmesini isteriz. Bulunduğumuz her sektörde müşterilerimiz ile olan ilerlememizin en büyük parçası mühendisliktir. Müşterimizin ihtiyaç analizinde, kurulacak sistemlerin imalat sürecinde ve sonraki servis hizmetlerindeki daimi odağı mühendislik verimidir. Isıtma sistemleri kurulumunda eğer bölgede doğal gaz kullanımı var ise ilk tercih doğal gaz sistemleri olmalıdır. Yakıt tasarrufu ve kullanım kolaylığı olarak doğal gaz, diğer fosil yakıt türlerinden kendini pozitif anlamda ayırmaktadır. Doğal gazın olmadığı bölgelerde havadan-suya ısı pompaları veya kömürlü kazan çözümleri ile müşterilerimize çözüm ortaklığı sunuyoruz.

Değişime ve gelişime açığız

Rakiplerinizden hangi alanlarda farklılaşıyorsunuz, tercih edilmenizdeki nedenler nelerdir?

Bulunduğumuz sektörlerde bizi diğer firmalardan ayıran temel özelliklerden en önemlisi yapı olarak genç ve dinamik oluşumuzdur. Bu güç firmanın kurumsal kimliğinin bir parçası haline gelmiştir. Değişime ve gelişime açık olan yapı sayesinde ne kadar büyük bir yapı olursa olsun yenilikleri hızlıca her hücresine işleyen bir kültüre sahip olmamız bizi bu günlere getiren özelliklerimizden birisidir. Yeniliklere açık olan ve her zaman fırsat sunan Fortes Mühendislik A.Ş, bu vizyonunu personel konusunda da devam ettirmektedir. Genç ve öğrenmeye açık olan bakış açısını tecrübeye tercih etmekteyiz. Bunun en güçlü gerekçesi ise eğitime verdiğimiz değerden gelmektedir. Yeni aldığımız personellerimizi uzun ve yoğun süren bir eğitim-oryantasyondan süreci geçirdikten sonra görevlerine başlatmaktayız. Sadece yeni personel için değil yapıdaki tüm çalışanların rutin eğitim seminerleri olmaktadır. Satış veya teknik hangi departmanda olursa olsun personelimizin her konu hakkında fikir sahibi olmasını isteriz. Satış temsilcisi arkadaşlarımız, sadece ürün ve hizmet satışı yapmazlar. Müşterilerimize teknik bilgilerini sunarak doğru çözümler seçmelerine yardımcı olurlar bunlar “yoğuşmalı kombi nedir?”, “kombinin çalışma prensibi nedir”, “yerel ısıl kayıp nasıl hesaplanır”, “ideal radyatör seçimi ve montaj yeri nasıl olmalıdır” gibi konular olabilir.

Yapı büyüdükçe insan kaynağı ihtiyacı oluşan Fortes Mühendislik ’in yönetim kadrosu da sahadan, çekirdekten gelen personeller ile kurgulanmıştır ve bu sayede yönetim operasyonel anlamda sahadan hiç kopmadan firmanın büyümesine katkıda bulunmaktadır.

Her zaman inandığımız hedeflere doğru rotamızı çiziyoruz

Hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Fortes Mühendislik kendisine rakamlarla koyduğu hedefleri hiçbir zaman kabul etmemiş, her zaman inandığı hedeflere doğru rotasını çizmiştir. Bu anlamda da kurum, her zaman inandığı hedeflere ulaşma arzusundaki çalışanlarına tüm imkanlarını seferber etmektedir. Yatırımlar da buna paralel gerek insan kaynağı, gerek araç filosu, gerek ilave merkezi operasyon birimleri, gerekse de bölgesel odaklanma anlamında merkez şube ve uydu şubeler anlamında sürmektedir. Fortes Mühendislik ailesi en alt kadrodan en üst kadroya kadar tüm insan kaynağıyla alanında ülke ekonomisine katkıda bulunacak, ileriye taşıyacak hamlelerle ilgili yatırımlar yapmaya hazır bulunmakta ve her geçen gün sürekli gelişim ve değişim ile bu açılımlarda hak ettiği yeri almaktadır. Her bir konutun, yaşam kompleksinin, müstakil yapının, endüstriyel faaliyet gösteren işletmelerin gerek faaliyetleri için gerekse de iklimlendirmenin sağlanması için ihtiyaca, teknolojiye ve optimum çözümlere çağın gereği olan en üst düzey mühendislik bilgisiyle yanıt vermektedir.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir