Trendbox, yazılımlarla KOBİ’lerin işini hafifletiyor

Trendbox Genel Müdürü Ozan Tezer, “Trendbox, 2014 yılında Foriba çatısı altında şirketleşme projeksiyonu olan bir iş modeli olarak hızlı tüketimin gerçek zamanlı veri analizini yapmak amacıyla kuruldu. 2019 yılında kurumdan ayrılarak şirket olarak hayatına devam etti. Perakende sektöründe hızlı tüketim alanında ölçümlenemeyen bakkal, büfe ve küçük marketlerden oluşan ismi geleneksel olarak ifade edilen bir pazar söz konusuBiz de bu alanı ölçümlemek ve analiz etmek üzere yola çıktık. Hazırladığımız bu iş modeli 2014 yılında SAP Startup Focus programına dahil oldu ve Orlando’da (ABD) finale kaldı. 2015 yılında ise IoT için Türkiye ve dünyada patent başvurularını yaptık. 2017’de IoT tasarım, üretim ve cloud yazılım altyapısını kurduk. 2019 yılında ise İstanbul’da yaygınlaşmaya başladık. Ardından Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Kocaeli ve KKTC de geldi. Kasım 2021 itibarıyla yeni noktalar ekleyerek Türkiye’nin 10 şehrinden data almaya başladık. Yeni eklediğimiz şehirler sırasıyla Adana, Denizli, Kayseri, Kütahya ve Mersin. 10 şehirde 2000’e yaklaşan geleneksel satış noktasından satış verilerini gerçek zamanlı olarak alıyor ve verilerin analizini yapıyoruz” dedi.

Öncelikli hedefimiz Türkiye’deki nokta sayımızı artırmak

Trendbox olarak hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikli hedefimiz Türkiye’deki nokta sayımızı artırmak. Şu an 10 şehirde ve 2000’e yakın noktadayız. Global pazar her zaman radarımızda olacak. Gerekli pazar araştırmalarımızı yapıyoruz. Trendbox olarak Türkiye’deki ve yurtdışındaki yeni girişimlerimiz ve yatırımlarımızla yeni müşteriler edinerek başarılı projelere imza atacağımıza inanıyoruz. Öte yandan 2017 yılında Dubai’li bir gruptan 1 milyon dolarlık bir yatırım aldık. Yeni yatırımcı turuna 2022 yılının ikinci yarısında çıkmayı planlıyoruz. Yatırımcıların bize olan ilgisinden memnunuz. Özellikle son iki yılda sürdürdüğümüz hızlı büyümemiz bize olan yatırımcı ilgisini artırıyor. Yatırımcı almanın yanı sıra hem yatırım sürecimize katkı sağlayacak hem de büyümemizi sürdürecek şirket satın alması üzerine çalışıyoruz. Ayrıca güçlü iş birliklerine inanıyoruz. Çok yakın bir zamanda HR Satış Akademi ile bir iş birliğine imza attık. Anlık veri ile farklı eğitim seçeneklerini bir araya getiriyor. Bu özel iş birliği firmalara geleneksel perakende sahasında değer katıyor.

Doğru planlama ile satışlarını artırıyorlar

Trendbox, KOBİ’lere hangi katma değerleri sağlıyor, KOBİ’lerin Trendbox’ı tercih etme nedenleri nelerdir?

Amacımız “geleneksel kanalı” korumak ve büyümesine yardımcı olmak. Trendbox Market sayesinde geleneksel kanal kullanıcıları mevcut finansal durumlarını dijital ortamda kolay ve hızlı bir şekilde yönetebiliyorlar. Finansal yönetimin kolaylaşması ciro artmasına katkı sağlıyor. Yazılımımız sayesinde gerçek zamanlı olarak detaylı satış raporlarına anlık ulaşıyorlar. Bu raporlara göre alım yaparak doğru planlama ile satışlarını artırıyorlar. Satış noktaları, Trendbox sayesinde gerçek zamanlı olarak aldıkları raporlarla stoklarını güncel tutarken gerek üreticiler gerekse distribütörlerden doğru alım yapıyorlar. Trendbox uygulamasıyla üreticilerin yayılımını sağladığı noktalarda kullanıcının belirlediği minimum stok seviyesi uyarıları sayesinde, hem nokta yüksek stok maliyetine katlanmak zorunda kalmıyor, hem de distribütörlerin sipariş toplama operasyon maliyetleri çok düşüyor. Özetle; satış noktaları kendini ölçebildiği için sipariş, satın alma, stoklama, satış döngüsünü çok net görebiliyor. Daha az stokla ve daha az finans ihtiyacıyla daha yüksek kâr elde ediyor.

Rakiplerinizden hangi konularda farklılaşıyorsunuz?

Pandemiyle birlikte değişen yaşam koşullarımız alışveriş alışkanlıklarımızı da beraberinde değiştirdi. E-ticaretin hacmi arttı. Öte yandan sokağa çıkma yasakları ya da kısıtları nedeniyle mahalle bakkalında, marketinden de alışverişler arttı. Bu süreçte geleneksel kanala olan ilginin artışı markaların bu kanallardaki varlığını artırmaya yönelik yatırımlarını artırdı. Trendbox alışveriş trendlerinin hızla değiştiği bu dönemde biz de üretimden dağıtıma, pazarlamadan satışa kadar her noktanın verimini artıracak akıllı raporlar üretmeyi hedefledik. loT teknolojimiz aracılığıyla ulaştığımız veriyi, markaların satış ve pazarlama faaliyetlerine destek olabilecek şekilde ve ihtiyaçları doğrultusunda analiz ediyoruz. Böylelikle geliştirdiğimiz bu sistemle tüketici tercihlerini ortaya koyuyoruz. Markaların yanı sıra araştırma şirketleri ve reklam ajanslarına da satış verisi toplama ve analiz hizmeti sunuyoruz. Öte yandan sunduğumuz hizmetle geleneksel kanalın büyümesini ve gelişmesini de amaçlıyoruz. Satış noktası, sattığı ürün ve markaların satış performansını takip edebiliyor. En çok ya da en az hangi ürün satılıyor, hangi saat ve günde satış ne oranda gerçekleşiyor, hangi markalar tercih ediliyor gibi datalara ulaşabiliyor. Günlük, haftalık, aylık olarak stok takibi yapabiliyor ve böylelikle doğru zamanda doğru ürünü alma avantajına sahip oluyor. Diğer yandan özellikle sigara, alkol ve gazlı içecek kategorilerinde hâlâ üreticiler için gri alanlar mevcut. Bu ürün kategorileri önemli bir pazar. Trendbox sayesinde edilen raporlarla bu kategorilerdeki gri alanları netleştirmeye çalışırken, önemli bir boşluğu dolduruyoruz. Data ölçümü yaptığımız noktalarımızdan herhangi bir ücret almıyor ya da bir ücret ödemiyoruz. Aksine finansal süreçlerini yönetebildikleri ve stok planlamalarını yapabildikleri yazılımımızla hayatlarını kolaylaştırıyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir