Toker: ULAKApp, güvenin adresi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor

ULAKApp Genel Müdürü Sabri Sami Toker ile ULAKApp’ın çalışmalarını masaya yatırdık

50’den fazla kurumsal firmaya, 32 ilde hizmet veriyor

ULAK’ı kısaca okuyucularımıza tanıtır mısınız?

2014 yılında gerçekleştirdiğim bir yurt dışı seyahatim sırasında UBER ile tanıştım ve UBER ile kurulan ağın işleyişini, ihtiyaçlara nasıl hizmet ettiğini gözlemleyip ülkemizde kurye alanında ihtiyaçları da görerek ULAKApp’i hayata geçirmeye karar verdik. 2015 yılında 60 bin TL’lik yatırım bütçesiyle ilk tohumlarını attığımız ULAK’a beş yıl içerisinde yazılım ağırlıklı 2 milyon TL üzerinde bir yatırım yapıldı. Tüm yapılan geliştirmeler ve ilk yatırım turunu tamamladıktan sonra şirketimizin bugünkü değeri 10 milyon TL’ye ulaşmış durumda. Yazılımımızı geliştirmeye yeni ürünler katmaya ve belki de en önemlisi dünyada marka olma adına her gün hız kesmeden Ar-Ge çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu anda 50’den fazla kurumsal firmaya, 32 ilde hizmet vermekteyiz. Kurye havuzumuz, 2.000’e yakın kuryeden oluşmakta olup anlık aktif sahada var olan kurye sayımız ise 300-500 adet arasında değişiyor. Günde 9 binin üzerinde teslimata aracılık yapıyoruz. Ayrıca İTO kuruluşu olan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezinin girişimcilik programından, Technolera, Ventourage Diversity programında en ölçeklenebilir yaratıcı iş fikri birinciliğini alarak mezun olduk, Türk Telekom girişimcilik programı 6. dönem pilot girişimi unvanına sahibiyiz.

2021 yılı sonuna kadar çalışan aktif kurye sayımızı 2.500’e çıkaracağız

 Pazarda ne kadarlık bir pay alıyorsunuz? Hedefleriniz nelerdir? Yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

ULAK olarak B2B ve B2C pazara hitap ediyoruz. B2B olarak kurumsal şirketlere motosikletli kurye tedariği sağlarken, B2C’de mobil uygulamalarımız ile son kullanıcılara kurye pazaryeri hizmeti sunuyoruz. Önümüzdeki dönemler için planlarımızı yaparken günümüz şartlarını düşünmeden ilerliyoruz. Öncelikli hedefimizin 2021 yılının sonuna kadar çalışan aktif kurye sayımızın 2.500 kurye olarak güncellemek, istihdamı arttırmak olduğunu söyleyebiliriz. Sonrasında yine 2021 yılının sonunda ise global açılım hedefimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Ayrıca paket servis yapmak isteyen işletmelerin kullanımına sunacağımız dünyada örneği olmayan (SaaS) abonelik modeliyle çalışacak bir ürünü bitirmek üzereyiz. 2022 yılında bu ürünü Avrupa’da bir şehirde hayata geçirmeyi planlıyoruz. 5 yıl içerisinde ise bu ürünü tüm Türkiye’de kullanıldığını görmek istiyoruz.

Normal, ekspres ve VIP olmak üzere 3 farklı çağrı çeşidimiz var

Müşteriler neden ULAKApp’ı tercih ediyor? Müşterilere hangi katma değerleri sunuyorsunuz?

ULAK App günümüzde insanların hayatını kolaylaştırması için kurulmuş bir sistem. ULAK App’i kullanabilmek için Google Play ya da App Store’dan uygulamayı indirdikten sonra üye olup adres bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Sonrasında taşınması gereken eşyanız için kurye çağırdığınızda anlık olarak kuryenin nerede olduğunu uygulamadan görebiliyorsunuz. Normal, ekspres ve VIP olmak üzere 3 farklı çağrı çeşidimiz var. Normal çağrı en uygun fiyatlı olan çağrımız ve gönderilen eşya ya da evrak gün içinde ya da 4 saat içerisinde karşı tarafa ulaşmış oluyor. Ekspres çağrıda ücret 2 katına teslim süresi 120 dk, VIP çağrıda ise 4 katına çıkıyor teslim süresi 60dk oluyor. Ancak fiyatlar gönderi tipi boyutlara göre farklılık gösterebiliyor. İstediğiniz çağrı çeşidini seçtikten sonra uygulamaya gönderen kişinin adresini girmeniz gerekiyor, girilen adresler istenirse uygulamadaki adres defterinde kayıtlı kalabiliyor. Çağrıyı gerçekleştirdikten sonra size atanan kuryenin ekranda fotoğrafını görüyorsunuz. Kurye size ve karşı tarafa ulaşana kadar isterseniz iletişim kurup, notlar bırakabiliyorsunuz. Kurye çantası standart olarak 25x35x50cm boyutlarında. Fiyatlandırma bu ölçüler üzerinden gerçekleşiyor. Ödeme tipi konusunda ise gönderen ödemeli, alıcı ödemeli, nakit ve kredi kartı seçenekleri yer alıyor. Dilerseniz 3.kişi olarak kredi kartınız ile online ödeme yapıp iki farklı adres arasında gönderi organize etmeniz mümkün.

“ULAK’tan gelen kurye, güvenilir kuryedir…!”

Rakiplerinizden ayrıldığınız yönler nelerdir? Bu app uygulamasının avantajları nelerdir?

“ULAK’tan gelen kurye, güvenilir kuryedir” algısını oluşturmak bizim için çok önemli. Tüm disiplinimizi ve çalışma süreçlerimizi bu motto üzerine oluşturduk ve olumlu geri dönüşlerini de alıyoruz. Bu süreç özellikle restoranlar için çok daha kritik. Restoranlar “benim kuryem, müşteriye yansıttığım yüzüm” şeklinde görüş bildiriyor. Çünkü kurye, teslimatı yaptığı esnada müşteriye nasıl davranıyorsa ve nasıl bir izlenim bırakıyorsa müşteri de restoranı o şekilde algılıyor, böylece sonraki siparişlerinde tercih edip etmeyeceğine karar veriyor. ULAK App olarak bu güveni sağlıyoruz ve hizmeti zamanında ulaştırmak için çaba sarf ediyoruz. Bunu da yüzde 90 oranında başarıyoruz. Oldukça profesyonel bir ekibe sahibiz, burada çalıştığımız kuryelerin kalitesini özellikle vurgulamak isterim. Personellerimizle çalışmaya başlamadan önce onları çeşitli testlere tabi tutuyoruz. Testlerin akabinde birlikte çalışmaya karar verdiğimiz arkadaşlarımızın eğitim sürecini başlatıyoruz. Bu sayede kurye mesleğinin seviyesini yukarılara taşıyacak adımlar atıyoruz. Ayrıca kapasitemizin dışında iş almıyoruz. Böylesine önemli bir farkındalıkla çalışmak, müşteri memnuniyeti konusunda üst seviyelere çıkmamızı beraberinde getiriyor.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir