‘Tasarım Ötesi’ mottosuyla hizmet veren Art Design’i yapılamayanı yapıyor

Art Design Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi ile lüks gayrimenkullerde uygulanan mimari çözümleri masaya yatırdık.

Kişiye özel mobilya tasarımını Türkiye’de ilk başlatan firmalardan biri

Art Design’i kısaca okuyucularımıza tanıtır mısınız?

Art Design olarak serüvenimiz, 90’lı yılların başında Bağdat Caddesi’nde gıda işiyle uğraştıktan sonra kişiye özel mobilya tasarımındaki açığı görerek mobilya sektörüne adım atmamızla başladı. Art Design’ı Modoko’da yaklaşık 350 m2’lik bir alan üzerine kurduk. Bu anlamda kişiye özel mobilya tasarımını Türkiye’de ilk başlatan firmalardan biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Art Deco’dan sonra, Türkiye’de ilk defa Luxury Modern kavramını da tüketicilerimizle buluşturduk. Sloganımızı da “Tasarım ötesi” olarak belirledik. Zamana ve mekâna yenilmeyen tasarımlarla, baştan aşağı anahtar teslim şeklinde komple değiştiriyoruz.

İç mimarlardan oluşan 140 kişilik güçlü bir ekibe sahibiz

Lüks segmentte tasarımlar gerçekleştirdiğimiz Art Design’da iç mimarlardan oluşan 140 kişilik güçlü bir ekibe sahibiz. Siz mağazaya geldiğinizde önce sizi dinliyor sonra da evinize ve sizin isteklerinize uygun tasarımları 3D çizimle bilgisayarda göstererek nasıl bir mobilya ve dekorasyona sahip olacağınızı anlatıyoruz. Aynı zamanda mobilyaları teslim etmeden önce mutlaka sizi fabrikaya davet edip mobilyanın son halini de gösteriyoruz. Böylece aklınızda hiçbir soru işareti kalmadan, yüzde 100 müşteri memnuniyetiyle projelerimizi tamamlamış oluyoruz. Aslına bakarsanız Art Design olarak “tasarım ve kalite”nin olduğu her mekânda varlığımızı gösteriyoruz. Bu bazen bir ev ya da ofis, bazense bir restoran olabiliyor. Yaptığımız işin yüzde 75’ini konutlar, yüzde 25’ini ise ofisler oluşturuyor.

Nihai tüketiciyle direkt temas halindeyiz

Kentsel dönüşümle birlikte evlerin küçülmesi özellikle apartman aralıkları, pencere ve kapı büyüklükleri nedeniyle vinç hizmeti, pencereyi sökerek mobilyayı içeriye sokma gibi çeşitli hizmetleri de satın aldığınız mobilyanın içerisinde sunuyoruz. Hem yurt içinde hem de yurt dışında villa, apartman dairesi, otel, ofis gibi çalışmalar içerisinde yer alıyoruz. Yaptığımız konsept projeler ve örnek daireler var. Bu projelerde hedef kitlemizin üst segment olması ve tasarıma önem vermesi yaptığımız çalışmalarda bize bir çizgi oluşturmamızı sağladı. Bu bazen ürün bazında bazen de danışmanlık bazında olabiliyor. Üretici kimliğimizin yanında verdiğimiz danışmanlık hizmetiyle nihai tüketiciyle direkt temas halindeyiz. Dolayısıyla tüketicinin ne istediğini ve nelerden mutlu olduğunu aslında çok iyi biliyoruz. Çünkü yaptığımız her projenin sonunda insanlar mekânı görüyorlar ve oradaki memnuniyet veya memnuniyetsizlik durumu direkt olarak bize yansıyor. Bu sebeple insanların bulunduğu mekânın içerisinde artı ve eksi gördüğü değerlerin farkındayız. Tüm projelerde hem tasarımsal hem de ergonomik açıdan destek veriyoruz.

Özel projelerde yer alıyoruz

Firma olarak hangi konut projelerinde ne tür işlere imza attınız?

Şimdiye kadar hem Avrupa’da hem Türki Cumhuriyetlerde hem Arap Yarımadası’nda hem de Türkiye’de lüks konut, villa, restoran projelerinde yer aldık. Bizim yaptığımız işler gizlilik anlaşması içerisinde yer aldığımız özel projeler.

Lüks konutlardaki ya da gayrimenkullerdeki lüksü anlamlı kılan ya da tamamlayan sadece projenin dış görüşü değil aynı zamanda içindeki uygulamalardır. Art Design bu bağlamda projelere hangi katma değerleri sağlıyor?

Haklısınız… Bir konutun sadece dış cephesini göz alıcı yapmak onun lüks olduğu anlamına gelmez. Yer malzemesinden boyasına, pencereden mutfak ve banyolarda kullanılan armatürlere kadar her şeyin birinci sınıf malzemeden geçiyor. Aynı zamanda kullandığımız birinci sınıf malzemeleri birinci sınıf işçilikle de uygulamalısınız. Art Design olarak bizim farkımız da burada ortaya çıkıyor. Bir malzemeyi ne kadar iyi seçtiğiniz kadar o malzemeyi nasıl tasarlıyorsunuz, mekana uygun tasarımlar ortaya çıkarabiliyor musunuz, ev sahibinin isteklerine cevap verebiliyor musunuz ve her zaman ev sahibinin yanında yer alabiliyor musunuz? İşte Art Design tüm bu sorulara cevap verebiliyor.

Lüks, kişinin kendisini yansıtabildiği parçaları mekanına taşıyabilmesidir

Şimdiki projelere baktığımızda hep aynı tarzda yapıları görüyoruz. Yaptığım görüşmeler insanların bu yapılardan sıkıldığını da gösteriyor. Mesela eski gotik yapılar başta olmak üzere yapılara baktığımızda çok daha estetik ve çok daha şık binalar görüyoruz. Bu durumun nedeni nedir? Çağımızda binalara estetik anlamında önem mi verilmiyor, değerlendirir misiniz?

Ne yazık ki en büyük hastalığımız moda olan şeylerin peşinden koşmamız. İki yıl öncesine baktığımız zaman Türk kültürünün yapısına uygun olmayan Fransız balkonlu evlerin sayısında ciddi bir artış görüyorduk. Pandemiyle birlikte gördük ki, “Evet evlerin balkonlara ihtiyacı var” Ya da 1+1 evlerden bir uzaklaşma görüyoruz. Öncelikle mekanın, semtin ruhuna uygun konutlar inşa edilmeli ve kişilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde işlevsel olmalı. Aynı şeyi mobilya sektöründe de görüyoruz. Her yerde aynı tasarımlar hem de bütçeniz ne olursa olsun. Fabrikasyon üretimde de niş markalarda da aynı tasarımlarla karşı karşıyayız. Oysa lüks, kişinin kendisini yansıtabildiği parçaları mekanına taşıyabilmesidir.

Hedefimiz Avrupa pazarında kendi mağazamızı açabilmek

Art Design’ın hedef ve yatırımları nelerdir?

Hedefimiz Avrupa pazarında kendi mağazamızı açabilmek ve ihracatımızı artırabilmek. Yine yıl sonuna kadar Kalamış’ta ikinci mağazamızı açacağız. Böylece mağaza sayımızı İstanbul’da 4’e çıkaracağız.

Bu sene ev yenileme hareketi artacak

Aşılama devam etmesine rağmen görünen o ki bu yıl da yine birçok şirket evden çalışmaya devam edecek. Uzaktan çalışma da büyükşehirlerde yaşama zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Bu da evlerin hem ofis hem ev olarak kullanılacağını bu nedenle de mobilyaların her iki rahatlığı da sunması gerektiğini anlatıyor. Aynı zamanda biz bu sene ev yenileme hareketinin daha da artacağını, artık tekli mobilya alımlarından ziyade evi bütün olarak ve herkesin kendisini ifade eden mekanların ağırlık kazanacağını düşünüyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir