Tanuğur: Başarı insanlığa fayda sağlamaktan geçiyor

Gıda Yüksek Mühendisi ve BEE’O kurucusu Aslı Elif Tanuğur Samancı gelecek hedefleri arasında, çalışkan Anadolu kadınlarına sadece büyük şehirlerde değil oldukları bölgelerde de ekonomik özgürlük sağlayacak fırsatlar sunmak olduğunu açıkladı.

Tanuğur,saf Anadolu propolisini ve diğer değerli arı ürünlerini dünyaya tanıtma hedefi olduğunu söyledi.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden 1996 yılında mezun oldum ve yüksek lisans öğrenimimi İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nde tamamladım. 2000-2013 yılları arasında özel sektörde Ar-Ge ve Kalite Direktörü olarak görev yaptım. Görevim süresince pek çok ulusal ve uluslararası proje gerçekleştirdim. Yönettiğim projeler, TÜBİTAK-TEYDEB, İstanbul Ticaret Odası ve Eurowards Türkiye tarafından da ödüllendirildi. ISO 9001, ISO 22000, BRC ve ISO-17025 kalite ve gıda güvenliği yönetim sistemlerinin kurulup belgelendirilmesini sağladım.

Aynı zamanda arıcılık, arı ürünleri, arı ürünlerin sağlık üzerine etkileri, ballı bitkiler, balda coğrafi ve botanik orijin tespiti, arı ürünlerinde kalite özelliklerinin tespiti, taklit tespiti gibi konularda hem yazar hem editör olarak yer aldığım çok sayıda yayınım var. Bunların dışında kadın girişimciliği alanında da çeşitli kitapların içerisinde girişimcilik hikayem bölüm olarak yer aldı. Akademik anlamda da çok sayıda yayınlanmış bilimsel makalem var.

Propolis ve arı sütü ile oğlumun bağışıklık sorununa çare aradığım dönemde tanıştım.  Bunun üzerine ben de bilimsel çalışmaları ve tıbbi yayınları araştırmaya başladım. Propolis ve arı sütünün dünyanın her yerinde kullanıldığını gördüm. Ama ülkemizde üretilmediğini ve Çin’den geldiğini öğrenince, Çin ürünlerine güvenmediğimden dolayı, oğlum için kendim üretmeye karar verdim. 6 ay kendi ürettiğim propolis özütü ve arı sütünü doktorumuzun da tavsiyesi ile kullandıktan sonra, bu şifayı tüm annelere ulaştırma hayaliyle yola çıktım.

Başarı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Benim için başarı insanlığa fayda sağlamaktan geçiyor. İlk başta kendi oğlumun bağışıklığını güçlendirmek için çıktığım bu yolda, bu şifayı herkese ulaştırma hedefim doğrultusunda ilerliyorum ve tüketicilerimizden de çok güzel geri dönüşler alıyorum. İşte bu benim için başarının tanımı: insanların şifa bulması.

Aynı zamanda saf Anadolu propolisini ve diğer değerli arı ürünlerini dünyaya tanıtma hedefim var. Bu hedef doğrultusunda bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Saf Anadolu propolisi, diğer arı ürünlerinden ürettiğimiz katma değerli ve inovatif ürünlerimizi başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 15 farklı ülkeye ihraç ediyoruz. Bu benim ve ülkem adına çok gurur verici. Bu başarımız ile büyük mutluluk duyuyorum.

İyi bir iş kadını olmak için eğitim hayatı sizin için ne ifade ediyor?

İyi bir iş kadını, daha doğrusu iyi bir iş insanı olabilme yolunda, eğitimin faydasının ve gücünün çok farklı olduğuna inanıyorum.  Ben Gıda Yüksek Mühendisiyim fakat kendi işimi kurmaya karar verdiğimde, pazarlama ve diğer alanlarda da kendimi geliştirmek adına işletme yüksek lisansı yaptım.

Bu noktada da belirtmem gerekiyor ki insan bir işi gerçekten isteyerek, inanarak yaparsa ve emek verirse, başarmaması için hiçbir sebep yok. Kadınlarımız, ‘‘iyi bir eğitim almadım’’ diye düşünerek hayal kurmaktan kendilerini kesinlikle alıkoymamalı. Üstelik üst düzey bir üniversite size ne kadar bazı kapıları açıyor olsa da başarının yolu tek değil… Çünkü eğitim aslında hiç bitmeyen bir yolculuktur!

Kadınlar, kendilerini geliştirmek için eğitim almaya önem versinler, devlet desteklerini takip etsinler, gerekiyorsa üniversiteye dönüp yeniden eğitim almaktan çekinmesinler. Bir işi iyi yapabilmenin temeli onu çok iyi bilmekten geçiyor bu yüzden hayat boyu eğitim çok önemli.

Günümüzde iş hayatına girmek isteyen kadınlara tavsiyeleriniz nedir?

İnovatif bir iş fikriniz varsa, bilginiz ve cesaretiniz varsa size yardımcı olabilecek birçok devlet desteği bulunuyor. Ben, herhangi bir mali kaynak olmadan girişimciliğe adım attım. İlk desteğimizi KOSGEB’ten aldık. Ardından TÜBİTAK destekli farklı projelere de imza attık. Böylece mali kaynağın bir kısmını devletten sağlamış olduk ve bu bize çok kolaylık sağladı. Girişimciliğe olan ilginin artmasını destekliyorum. Fakat, toplumda birçok kişi tarafından girişim projesi olan insanlara ‘‘kimse yapmıyorsa bir nedeni vardır sen de yapamazsın’’ deniliyor.

Oysa felsefemiz ‘‘kimse yapamıyorsa ben mutlaka yapmalıyım’’ olmalı. Bu yolda, gerekli bilgi ve donanıma sahip fakat içinde o cesareti bulamayan kadınlarımıza tavsiyem; her şeyden önce kendilerine inanmaları, arzu etmeleri, çok çalışmaları ve risk almaktan çekinmemeleri olacaktır. İnsan bir işi gerçekten isteyerek, inanarak yaparsa ve emek verirse başarmaması için hiçbir sebep yok.

İşinizde hedef ve yatırımlarınız nedir? Gelecekte kendinizi hangi noktaya taşımak istiyorsunuz? İleriye dönük planlarınız nelerdir?

Ürünlerimizi Türkiye’de bir ilk olan ‘‘Sözleşmeli Arıcılık’’ modelimiz ile üretiyoruz. Bu model altında, ürünlerimizi kovandan sofraya her aşamasında kalite kontrollerinden geçirerek tüketicilerimize sunuyoruz.

Sözleşmeli Arıcılık Modelimiz ile aynı zamanda arıcılarımıza hem ekipman hem de eğitim desteği sağlıyor, ürünlerini alım garantisi veriyoruz. Onların haklarını, kendi haklarımız gibi koruma altına alıyoruz ve BEE’O ailemizin bir parçası yapıyoruz. Böylece üretici, ürünlerini nereye ve kaça satacağı endişesini asla taşımıyor. Sadece yüksek verim ve kalite ile üretime odaklanıyor. Ayrıca, satılan her ürünümüzden elde edilen gelirin bir kısmını ayırarak, arıcılarımıza yeni arıcılık malzemesi alıyor işlerini geliştirebilmelerini sağlıyoruz.

Arıcılık, dünyada ve ülkemizde tozlaşmaya da büyük katkı sağlayan bir sektör. Gıda üretiminin %60’ı arılar sayesinde gerçekleşiyor. Arıcılığı ve arıları koruyan bu iş modelimiz ile aslında dünyada yeşil bitki örtüsünün korunmasına ve gıda üretiminde sürdürülebilirliğe de önemli bir katkı sağlamış oluyoruz.

Gelecek hedeflerimiz arasında, çalışkan Anadolu kadınlarına sadece büyük şehirlerde değil oldukları bölgelerde de ekonomik özgürlük sağlayacak fırsatlar sunmak var. Hali hazırda bulundukları bölgede arıcılık yapan kadınların sözleşmeli arıcılık modelimize dahil edilmesi için uğraşırken, bir yandan da hem firma olarak hem de kamu projelerinde kadınların arıcı yapılması ve arı sütü üretmesi ile ilgili projeleri yönetiyoruz. Bu sayede kadınların bulunduğu kırsal bölgede de emek verdiği kadar kazanabileceği bir iş modeline ulaşabilmelerini hedefliyoruz.

BEE’O Propolis ailesi olarak ürünlerimizi BEE&YOU firmamız ile 15 ülkede tüketicilerimizle buluşturuyoruz. İleriye dönük hedeflerimizden bir diğeri de Avrupa’da bir merkez kurmak. Böylece dünyanın her yerinden tüketicilerimize ürünlerimizi daha hızlı ulaştırmayı amaçlıyoruz.

 RÖPORTAJ: GİZEM YARALI

KOBİLIFE

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir