Solarturk Enerji, sektörde ilklerle anılıyor

Solarturk Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özberk ile hem sektörü hem de enerji alanında merak edilenleri konuştuk.

SOLARTURK ENERJİ, TÜRKİYE’DE İLK GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ ÜRETİMİNE BAŞLADI

Solarturk’u okuyucularımıza tanıtır mısınız? Firmanızın hedeflerini, ürünlerinizi ve ürünlerinizde öne çıkanları anlatır mısınız?

2008 yılında marka tescili ile yola çıkılan, 2009 yılında şirketleşen Solarturk Enerji, iki yıllık araştırma sonunda solar panel üretimine başlamıştır. Bu anlamda, Gaziantep’te kurulan ve Türkiye’de ilk güneş enerjisi paneli üretimine başlayan Solarturk Enerji olarak hedefimiz, dünya standartlarında, kaliteli ve yerli bir ürün üretmektir. Almanya TÜV sertifikasyon sürecini bitirerek IEC 61215, IEC 61730-1, IEC 61701 Tuz korozyon, IEC 62804 PID FREE ve yüksek sıcaklık standartlarına uygun belgelerini alan firmamız, Türkiye’nin bu sektördeki ilk TSE tarafından IEC 61215-61730  CE, IQNET ve TS EN İSO 9001-2008,TS EN İSO 14001-2008,TS EN İSO 18001-2008,TSE-HYB 12690-13381 belgelerini almıştır. Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası (EBDR) tarafından “Sürdürülebilir Enerji ve Avrupa’daki PV Modül Yatırımı” konusunda “mükemmelliyet” ödülüne layık görülmüştür.

ÖDÜLLERİN EFENDİSİ

Ayrıca, TÜMSİAD tarafından düzenlenen “25 Altın Yıldız” ödülü çerçevesinde, bu sektörde “Altın Yıldız” ödülü ile takdir edilmiş ve Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği EUROSOLAR tarafından Türkiye Güneş Başarı Ödülü 2013 ile takdir edilmiştir. Bugün itibarıyla 9 yıla yakın üretim tecrübemiz ile Ülkemizdeki yatırımcılarımız için, Sıcaklığa ve sıcaklık değişimlerine dayanımlı paneller üretmemiz önem arz etmekteydi. Biz de Solarturk Enerji ailesi olarak bunu üretmeye karar verdik. TÜBİTAK başta olmak üzere üniversite hocalarımız ve teknik ar-ge ekibimiz TÜBİTAK 1511 kapsamında teknoloji geliştirme alarak Ülkemiz şartlarına uygun, Yüksek ısıya ve +120 santigrat sıcaklığa dayanıklı PV güneş panelini üreten ilk ve tek firması olması sebebiyle, 2017 yılında 8.Türkiye Enerji Zirvesi’nde ‘’Altın Voltaj’’ ödülüne layık görülmüştür.

KAMU SEKTÖRÜNDE EN ÇOK PANEL TEDARİK EDEN FİRMAYIZ

Firma olarak enerji alanının neresindesiniz? Enerji alanında hangi sektörlerle, kimlerle çalışıyorsunuz? Enerji verimliliği ve enerji verimliliğinin önemi açısından neler söylemek istersiniz?

Yurt dışına, toplam 50 MW güneş paneli ihracatı yapan ve dünyanın en büyük 1 MW kapasiteli Off-Grid stadyum çatısı ve aşırı sıcak bölgede olan Irak ‘’Bağdat Sadr Stadyumunda’’ panelimiz kullanılmıştır. Ülkemizdeki 60’a yakın ilimizde 350 MW kadar panelimiz kullanılmakta olup amacımız kaliteden ödün vermeden panel tedarik ettiğimiz yatırımcılara, kalitenin, satış sonrası hizmet ve kontrolün önemi ve gelecekte sorunsuz bir işletmeye sahip olmasını sağlamaktır. Solarturk Enerji olarak, KAMU sektöründe en çok panel tedarik eden firmayız. Ülkemize Güneşin doğduğu Kars Kağızman ile Van, Erzurum, Antalya, Afyon, Şırnak, Yozgat, Tokat, İzmir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Karaman ve kendi sınıfında Avrupa’da örnek GES’i olan Yalova Belediyesi’ne kadar onlarca belediyelerin GES kurulumlarında panel tedarikini yapmış bulunmaktayız. Şu an yatırım alanı olan çatılarda, özel sektöre ilk uygulamamız 2013 yılında yapılmış olup sorunsuz şekilde çalışmaktadır.

‘’HER ÇATI BİR ENERJİ SANTRAL ALANIDIR’’

Lisansız santralların tamamlanmasıyla sektör çatılara yönlenmiş ve önemli pazar mevcuttur. Artık her çatı bir enerji santrali olabilmektedir. Organize sanayi bölgesi, Küçük sanayi siteleri ve dışındaki sanayi ve çiftlik, çatılarında çok rahatlıkla öz tüketime uygun GES kurulumları yapılmaktadır. Belediyeler başta olmak üzere Üniversiteler, Hastaneler ve diğer Kamu binalarının yanında DSİ gibi kurumların Solar enerji yatırımlarında öncelik yapmaları bu sektörün gelişimi ve Ülke ekonomisine katkısı olacaktır.

GES’LERLE KATKI SUNUYORUZ

Ülkemizin en önemli ve can damarı olan tarımsal işletme ve sulamalarda GES’lerle çiftçilerimizin sulamadaki enerji sorunlarına çözümler üretmekteyiz. Tarımsal sulama ve işletmelerde en büyük sorun enerjidir, sulama kooperatifleri desteklenerek bu alanda kurulacak GES’ler tarım sektörüne ve ülkemiz çiftçisine ciddi katkılar verecektir. Bireysel çiftçilerin sulama pompalarındaki enerji maliyeti nedeniyle Tarım çiftçisi dar boğazda olup bu konuda verilecek destek ülke ekonomisine zincirleme katkı verecektir. Kayıtlı sulama amaçlı pompaların % 10 fazlası ile kurulacak hibeli GES sistemlerinin yılda bir sefer mahsuplaşması ve Kamu’nun fazla enerjiye ödeme yapmaması şeklindeki uygulama ile ülkemizdeki çiftçilerin faydalanması ve kayıt altına alınması sağlanmalıdır.

DÜNYANIN EN UCUZ ENERJİ KAYNAĞI GÜNEŞTİR

Özellikle güneş enerjisi başta olmak üzere, temiz ve alternatif enerjilerde (güneş, rüzgar vs) ülkemiz istenilen seviyede enerji üretebiliyor mu? Güneş enerjisinde mesela Almanya bizden çok az güneş görmesine rağmen iklim olarak bizden katbe kat güneş enerjisi üretebiliyor. Bizde güneş, rüzgar gibi enerjiler bilinmiyor mu, engeller mi var, neden çok gerilerdeyiz, rüzgar enerjisinden yararlanmamızın önkoşulu ya da koşulları nelerdir, toparlayarak değerlendirir misiniz?

Güneş enerji teknolojisindeki hızlı gelişmeler sonunda artık,  ’dünyanın en ucuz enerji kaynağı güneştir’’. İlk yatırımdan sonra hiç yakıt gideri ve masrafı yoktur. Öztüketime dayalı yatırımlarda amorti süresi kısa sırada olup, en temiz ve bağımsız enerji kaynağıdır.  Avrupa’nın en az 3 misli güneş ışınımına ve yıllık 7,2 saat güneşlenme süresine sahip olan Ülkemiz son yıllarda yapılan yatırımlar ile 7000 MW kapasiteyi aşmıştır. Dünyada ve Avrupa’da bu sektörün artış hızı maalesef ülkemizden fazla olup ortalama dünyadaki kurulumun sadece %1’i kadar kurulu gücümüz vardır.

NEDEN %1 KURULU GÜCÜMÜZÜN OLDUĞU SORGULANMASI GEREKMEKTEDİR

Neden %1 kurulu gücümüzün olduğu sorgulanması gerekmektedir. Daha aktif olmamız için; Toplum olarak ‘’Güneş Enerji’’ sektörünün öncelikli ve stratejik alan kabul görmeliyiz. Ülkemizin her bireyi, kurumu, STÖ ve yönetim kesimi, enerji bağımsızlığına ve özgürlüğüne kavuşmamız için Güneş ile diğer yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması için Ortak Akıl çerçevesinde bileşilmesi gerekmektedir. Her geçen gün gelişme ivmesi artan GES (Güneş Enerji Santralı) yatırımları ve bu sektörün doğru ve ülke menfaatlerimiz doğrultusunda büyümesini sağlamak için, Kamu’nun doğru kararlar alması ve enerji alt yapı sorunlarını bitirmesi gerekmektedir. Kamunun, üniversitelerin ve Sivil Toplum Örgütleri’nin Yerli ve Yenilenebilir Enerji kaynaklarının kullanılması ve yatırımların yapılması için Güç Birliği içinde olmalıdırlar. 10. kalkınma programı içinde enerjideki cari açık ve ithalata bağlı olmamız nedeniyle yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasında, yerli sanayinin desteklenmesi ülke ekonomisi ve sanayisi için önem arz etmektedir. Ülke kaynaklarının boşa gitmeyeceği katma değerinin ülkemizde kalması elbette önemlidir. Kaliteden ve bir sorun yaşanması durumunda sorumlu sanayicilik anlayışından vaz geçmemek şartıyla.  Uluslararası standartlarda üretim yapan ve bunu geçerli kalite belgeleri ile ispat edebilen bir sanayi hepimizin gurur kaynağı olmalıdır.

ENERJİDE BAĞIMSIZ OLMAK GEREK

Sonuç olarak, enerjide bağımsızlığımızı elde edebilmemiz için;

Eğer bir ülke, enerji bağımsızlığını elde edememiş ve sürdürebilir enerji politikası yoksa ciddi sorunlar içinde demektir. Cari açığımızın en önemli nedeni olan enerji kaynaklı ithalatımızın bir an önce azaltılması, ülkemizin enerji güvenliği ve bağımsızlığı için her türlü yerli ve yenilenebilir kaynaklarının kullanılması çok önemlidir. Yatırım olarak geri kaldığımız güneş, rüzgâr, jeotermal ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının yatırımı ve işletmeye alınmaları ülke ekonomisine ve istihdama ciddi kaynak sağlayacaktır.   ‘‘Ülke olarak hedefimiz; Güneş’te 2023 yılında 15-20 GW kurulu güce ulaşarak, ‘’Enerji tüketimimizin %5 ini karşılanması milli hedef olmalıdır’’. Gelecek nesillerimizin temiz bir dünyada yaşayabilmesi için dünya ülkelerinin temiz ve yeşil enerjiye yönelmesi gerekmektedir. Bir Türk sanayicisi ve solar sektörüne gönül vermiş biri olarak, ülkemizin tüm yerli enerji kaynaklarının kullanılması ve enerji bağımsızlığımızı elde etmemizdir. ’”Türkiye’nin Güneşi Enerji’miz olsun’’  temennisiyle…

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir