Yaldız: Droneler KOBİ’leri uçuracak

Dronmarket Genel Müdürü Serhan Yaldız ile drone pazarında yaşanan son gelişmeleri değerlendirdik. Dronmarket, 2015 yılında ileri teknoloji drone çözümleri sunmak ve bu alanda hizmet vermek amacıyla Ahmet Eren tarafında kuruldu.

Dronmarket Genel Müdürü Serhan Yaldız, “Kişisel ve ticari amaçlı kullanıma yönelik insansız hava araçları, yedek parça ve aksesuar satışı yapan şirketimiz, yurt içinde faaliyet gösterse de yurtdışında ki gelişmeleri yakından takip eden ve müşterilerini bu anlamda bilgilendirmeyi hedefleyen Türkiye’nin ilk ileri teknoloji dron teknolojileri platformudur. DJI Enterprise, DJI AGRAS, EMLID, CHASING, FrSky, Sunnysky markalarının Türkiye resmi distribütörüyüz. Uzman kadromuzla ileri drone teknolojileri çözümleri sunmaktayız. Tarımda drone uygulamalarında lider konumda olduğumuzu söyleyebilirim. Tarım dışında, Dronmarket Endüstriyel, Dronmarket Robotik, Dronmarket Akademi (SHGM Onaylı İHA Eğitimleri) ve Haritalama olmak üzere 5 ayrı alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İstanbul’da bulunan genel merkezimiz ve Sakarya Teknokent yerleşkesinde bulunan Ar-Ge ofisimizi ile faaliyetlerimize devam ediyoruz” dedi.

Drone pazarı, Türkiye’de 30 milyon dolar pazar büyüklüğe ulaştı

Gerek küresel bazda gerek Türkiye özelinde drone pazarı nasıl bir büyüklük ve potansiyel sunuyor?

2020 yılında 22.5 milyar dolar olan global ticari drone pazarı, Türkiye’de 30 milyon dolar pazar büyüklüğe ulaştı. Drone üretiminin 2024 yılında 43 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı ön görülüyor. Bu veriler ışığında, drone sektörünün ortalama olarak 10 yıllık bir periyotta %100’den daha fazla bir büyüme göstereceğini tahmin ediyoruz.

Insights tarımsal drone pazarının 2024’e kadar 1 milyar dolar olacağını öngörüyor

Drone kullanımında hangi alanlar öne çıkıyor? Türkiye bu noktada nasıl bir konuma sahip?

Global dron pazarı her ne kadar hobi olarak başlasa da 2018 yılından itibaren endüstriyel kullanıma doğru bir eğilim gösterdi. Endüstriyel alanda dünyada en çok inşaat, madencilik ve enerji sektörleri öne çıkarken, son yıllarda tarımsal ve zirai alanda da drone talebinde artış yaşandı. Türkiye bu kategoride halen ABD’nin oldukça gerisinde olsa da topraklarımız pazarın büyümesi için büyük bir potansiyeli barındırıyor. Türkiye’de ve dünyada drone’ların tarımsal çalışmalarda kullanımının günden güne artacağını düşünüyorum. Bu da sektöre bundan sonra çokça yatırım yapılacağı anlamına geliyor. Global Market Insights tarımsal drone pazarının 2024 yılına kadar 1 milyar dolar olacağını öngörüyor.

KOBİ’ler droneları ek hizmet sağlamak için kullanabilir

KOBİ’ler drone’lardan nasıl istifade ediyor? Drone’ların KOBİ’ler için önemini değerlendirir misiniz?

 KOBİ’ler konuşlandırıldıkları noktada droneları bünyelerinde ek hizmet satmak için tutmaktadır; bu noktada Kobi’lerin en büyük avantajı firmaların ihtiyaçlarını firmalardan önce saptamak ve bir firmaya verdiği hizmeti farklı bir firmaya da verebilmektedir. GES Santralleri’nde alım-satım değerlendirme veren Kobi’ler; drone ile satışı alacak müşterisine termal haritalama yöntemiyle görülmesi zor olan problemi dokümante ederek iletebilirken, elektrik nakil hatlarında onarım hizmeti veren Kobi’ler ise ilerleme yüzdelerini alıcıya dokümante edebilirler. En basitinden dijital ajanslar artık hizmetlerinde havadan çekilen görüntüler için helikopter kiralama ücretinin 10 da 1 fiyatına profesyonel drone’a sahip olup, yüksek kalitede içerikleri daha düşük maliyette elde etmektedirler. Haritalama alanında drone kullanımı ise her yıl yaklaşık iki kat artmakta. Drone kullanımı özellikle engebeli ve karışık arazilerde daha uygun maliyetli ve daha hızlı çözümler sunmaktadır. Ayrıca hacim ölçümü gerektiren alanlarda da hızlıca çözüme ulaştırmaktadır. 3 boyutlu haritalama ile mimari restorasyon alanında en çok ihtiyaç duyulan 3-boyutlu modelleme sorununa çözümler sunmaktadır. Emlak alanında kullanımı ise, sizlerin yerinizden kalkmadan evinizin manzarasını sizlerle buluşturuyor. Uçuşlar izne tabii olsa da yakın zamanda muhtemel evinizin içerisinde sanal bir gezintiye çıkabileceksiniz. Tüm Kobi’ler içinse geliştirdikleri projelerin, kullanımda olan ürünlerinin görüntülenmesinde kullanıldığı en bilinen yöntemdir.

Üniversitelerle çeşitli projeler yürütüyoruz

 2021 yılı hedefleriniz ve öncelikleriniz hakkında bilgi verir misiniz? İleri de çiftçiyi destekleyen sosyal sorumluluk projeleriniz olabilir mi?

 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da tarımda drone teknolojilerinde Türkiye’de öncü firma olmaya devam edeceğiz. Bölgesel olarak daha çok kullanıcıya ulaşarak çiftçilerimizi drone teknolojileriyle buluşturacağız. Şu anda da İl Tarım ve İlçe Tarım Müdürlükleri bünyelerinde tarım drone kullanımı eğitimleri veriyoruz. Bu yıl İl Tarım ve İlçe Tarım Müdürlükleri ve Ziraat odaları ile daha çok iş birliği gerçekleştirebilmeyi istiyoruz. Tarım fuarlarında tarımda drone teknolojilerini anlattığımız stantlar açarak çiftçilerimizi bilinçlendiriyoruz. Sosyal sorumluluk projeleri için her zaman hazırız. Bunun için üniversitelerin ziraat fakülteleri ile yürüttüğümüz çalışmalarımız var.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir