Sancakoğlu: RMS Hazır Yemek, KOBİ’lerin yanında

RMS Hazır Yemek Genel Müdürü Gökhan Sancakoğlu, catering sektöründe dikkat edilmesi gerekenleri KOBİLIFE’a değerlendirdi.

RMS’yi tanıtır mısınız?

RMS olarak yemeklerimizi gıda mühendisleri denetimindeki mutfağımızda özenle seçilmiş taze ürünler ile gıda yönetmeliklerine uygun olarak üretilen firmalardan seçiyoruz. Yemeklerimizdeki lezzeti sürekli kılmak ve geliştirmek için en ince ayrıntısına kadar tüm ürünlerimize, yemeklerin kalori miktarı, çeşitlilik, sizlerin özel ihtiyaç ve tercihlerine özen gösteriyoruz. Hammadde tedarikçi catering seçiminde titiz davranıyoruz. Tesisimize giren her ürünü “kalite”, “gıda güvenliği” ve “hijyen” açısından global standartlarda üretim yapan firmalar arasından seçiyoruz. Hazır yemek ve catering sektöründe bilgi ve tecrübeye sahip gıda mühendisi, iş güvenligi uzmanından oluşan  kadromuz ile  hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Kaliteden ödün vermiyoruz

Çalışmalarınızda nelere dikkat ediyorsunuz, özellikle hijyen konusunda neler söylemek istersiniz?

RMS olarak, aldığınız yemek hizmetinin daima aynı kalitede olması ve istikrarı sağlaması en temel görevimiz. Bununla birlikte, rutin menüleri önlemek için öncelikle kalite güvencesi ve kontrol sistemimiz tarafından tedarik-üretim-dağıtım zincirindeki tüm halkaları ayrı ayrı denetlenip , standart dışı bir durum olduğunda anında müdahale edilir. Bazı müşterilerimizin sürekli ve benzer yemeklerin olduğu hizmetten memnun olmaması ihtimali durumunda ise, farklı bir mutfağımızdan hizmetin kaldığı yerden devam etmesini sağlarız. Böylece hem aynı kalitede ve güvenilir yemek hizmetini almaya devam ederken, hem de farklı bir aşçının dokunuşuyla apayrı bir damak tadıyla hizmet alacaksınız. Yemeklerimizi  kaliteli ham maddeler ile  hijyenik  ortamda  uluslararası kalite yönetim sertifikalarına ( ISO 9001, ISO 22000, ISO 14001 ) sahip üretim tesislerimizde üretip beğeninize sunuyoruz.

Hijyenik ortamlar…!

Catering hizmeti alan KOBİ’lere buradan ne gibi mesajlar vermek istersiniz?

Sağlığımız için sürekli denetlenen, hijyenik ortamlarda hazırlanan ve güvenilir hizmetleri tercih etmelerini tavsiye ederiz.

Denetimlerin olması kaçınılmaz

Merdivenaltı üretim yemek sanayini nasıl etkiliyor?

Sağlıksız koşullarda üretilen yemekler sağlığımız için büyük tehditler oluşturmakta. Hijyenin önemli olduğu bu sektörde mutlak suretle sıkça denetlenmeli ve gerekli belgelerin temini sorgulanmalıdır.

Firmanızın tercih edilmesindeki nedenler nelerdir?

Özenle seçilmiş kaliteli markalar ve ürünlerle %100 hijyen koşullarından ödün vermeden, üretilen yemekleri her gün aynı lezzet ile müşterilerimize çözüm ortağınız olarak güvenilir bir şekilde hizmet veriyoruz.

Piyasanın altındaki fiyatlara dikkat edilmeli

Catering’de fiyat aralıkları nasıl olmalı? Birbiri ile çok alakası olmayan fiyatlar da görebiliyoruz. Burada müşteriler neye dikkat etmeli?

Fiyat aralığı üreticinin kullandığı malzeme, gramaj, hizmet şekli olarak değişkenlik gösterdiği için farklılıklar doğaldır. Fakat bu farklar arasında uçurum olmamalıdır. fiyat odaklı müşterilerimiz piyasanın altında verilen fiyatlara çok dikkat etmelidir.

KOBİ’lerin yanındayız

RMS Hazır Yemek olarak KOBİ’lerimiz adına denetimleri takip ediyoruz. Denetimler konusunda süreklilik ilkesini benimsiyoruz. KOBİ’lerimize hizmet aldığı her an hijyen konusunda gıda mühendisleri takibi ile sağlıklarını ve bütçelerini koruma hedefli yaklaşıyoruz. Hem KOBİ’lere hem catering firmalarına denetlemeler ve eğitimler vererek süreci takip ettiğimiz bir misyon içerisindeyiz. Önce sağlıkları için sonra bütçeleri için hizmet aldıkları firmaları çok dikkatli seçmelerini tavsiye ederiz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir