Sanal ofis maliyet avantajı sunuyor

Sanal ofisler, dijital dünyaya kapı açar ve pek çok avantajı da beraberinde getirir. Tüm ofis ihtiyaçlarınızı ve zamanınızı verimli bir şekilde kullanarak masraflarınızı minimuma indirebilir, iş hayatınızın yönetimini kendi elinize alabilirsiniz.Olmadık Ofis Kurucusu A. Seçkin Canan Sanal Ofis hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Sanal ofis nedir? Sanal ofisin hizmet kapsamı tam olarak nasıl işler?

Sanal ofis, en basit tabiriyle fiziksel bir ofise ihtiyacı olmayanlara resmi ve yasal adres sağlayan pratik bir ofis kiralama modelidir. Yasalar gereğince ticari faaliyete sahip tüm kuruluşların ve vergi mükellefi olan serbest çalışanların resmi bir adrese sahip olması gerekir. Fiziksel olarak bir ofise ihtiyaç duymayan ticari kuruluşların ve mükellef şahısların yasal bir adres sahibi olmasını mümkün kılan bir model olan sanal ofisler, yasal zorunluluktan doğan masrafları en aza indirmeye yardımcı olur.

Sanal ofis hizmetinden faydalanan şirketler, öncelikle resmi ve yasal bir adrese sahip olur. Böylece en büyük gider kalemleri arasında yer alan ofis kiralama ile doğalgaz, su, elektrik gibi aylık sabit masraflarla uğraşmak zorunda kalmaz. Öte yandan bu şirketlerin posta gönderileri aynı adres aracılığıyla takip edilir, çağrıları yanıtlanır. Bu sayede şirketlerin tüm iletişim ihtiyaçları rahatlıkla karşılanır.

Sanal ofisler uygun fiyat seçeneklerine sahip olmalarıyla da şirket bütçesine büyük katkı sağlar. Aynı zamanda şirketine prestij kazandırmak isteyen girişimciler tarafından da sıklıkla tercih edilir. Kurumsal yapıları sayesinde şirketlerin profesyonel bir imaj kazanmasına yardımcı olur, müşteriler üzerinde olumlu bir intiba bırakılmasını kolaylaştırır.

Sanal ofisin bildiğimiz standart ofisten farkı nedir?

Sanal ofislerin en büyük farkı, kuşkusuz maliyet avantajı sunması. Örneğin eğer şirketiniz için küçük de olsa bağımsız bir ofis kiralamış olsaydınız, ofisinize bulunduğu semte ve binaya uygun olarak bir kira sözleşmesi yapmanız ve her ay bu sözleşmeden doğan stopaj bedelini ödemeniz gerekecekti.

Ancak gelirinizin şık bir ofisi kiralamaya yeterli olup olmayacağı konusu ilk başta öngörebileceğiniz bir konu olmadığından, konforlu bir ortam yaratma fikrinizi ertelemek durumunda kalabilirdiniz. Oysa sanal ofisler ile zaten bu imkanlara sahip olan bir ortamı seçmeniz hemen mümkün olur.

Ayrıca sanal ofis hizmeti sunan şirketlerle yasal mevzuata uygun bir kira sözleşmesi yapabilirsiniz. Üstelik %18 KDV oranı dahil edilen, faturalı ve stopajsız bir kiralama yöntemini seçmiş olursunuz. (Pandemi süresince devlet tarafından belirlenen bu oran %8) Bağımsız bir ofis kiralamanız durumunda ise her ay stopaj bedelini hesaplamak ve ayrıca ödemek zorunluluğunuz bulunur.

Sanal ofisin,yeni kurulacak ya da hali hazırda kurulmuş şirketlere veya merkez ya da şube göstermek isteyen firmalara katkıları nedir? İşleyiş tam olarak nasıl sağlanıyor?

Her ne kadar farklılık gösterse de her şirket türünde yasal prosedürü başlatmak için gereken en temel ihtiyaç: Resmi ve yasal adres. Şirket kurulum süreçleri için ayırmanız gereken bütçeler göz önünde bulundurulduğunda, şirketinizin yasal adresini belirleyebilmek için bir ofis kiralamak veya stopaj vergisi ödemeyi kabul ederek ev adresini kullanmak gibi çözümlerle maddi külfet yaratmanın ötesine geçemeziniz. Sanal ofis kiralama seçeceği tam da bu noktada şirket kurmak isteyen ya da merkezini taşımak isteyenlerin imdadına yetişiyor.

Yeni kurulacak şirketlerin sanal ofis hizmetinden faydalanabilmeleri için öncelikli olarak sadece kimlik ve ikametgah belgelerini yetkililerle paylaşmaları yeterli oluyor. Eğer kurulacak şirket tüzel ise (L.T.D. veya A.Ş.) sözleşme öncesi MERSİS’ten şirket kaydı açılması ve şirket unvanı ile potansiyel vergi numarasının paylaşılması gerekiyor.

Eğer hali hazırda bir şirket, merkezini taşımak ya da yeni bir şube açmak istiyorsa; şirkete ait vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküsü, yetkili kimlik fotokopisi ve ikâmetgah belgesinin gönderilmesi talep ediliyor.

İşte bu noktada Olmadık Ofis, İstanbul’un Balat semtinde sanal ofis kiralamak isteyenlere sanal adres sunar. Olmadık Ofis’te; resmi adres, yasal mevzuata uygun kira sözleşmesi, faturalı ve stopajsız ofis kiralama, posta ve kargo yönetimi, çağrı yanıtlama, 7/24 online erişim imkanı ile kredi kartıyla aylık ödeme hizmetleri yer alır.Tüm olanakları kapsayan tek fiyat üzerinden ayda yalnızca 100 TL + KDV’ye sanal bir ofis, yasal bir adres sunuyor.

RÖPORTAJ:GİZEM YARALI

KOBİLIFE

 

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir