Yağcı: İyi bir yönetici adayı zamanı doğru yönetmelidir

Ininal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülben Yağcı, 2021 dünyasında iş adamı ya da iş kadını gibi tanımların artık anlamını yitirdiğini, dünyada artık cinsiyetlere değil fikirlere önem veren bir iş kültürü geliştiğini belirtti.

Yağcı, kadın ya da erkek, işini başarıyla yapan herkesin kariyer yolunun açık olduğunu düşündüğünü, kadınlar için cam tavanlar hala bulunsa da, başarılı olma kriterlerinin kadın ve erkek için farklılaşmadığını ifade etti.

Kendinizi tanıtır mısınız?

Lisans ve yüksek lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde tamamladım. İş yaşamıma 2005 yılında Finansbank’ın Dijital Kanallar Proje Geliştirme Bölümü’nde uzman olarak başladım. Ardından 2007’de dijital bankacılık kanallarının geliştirme ve pazarlamasından sorumlu yetkili olarak TEB Dijital Bankacılık Bölümü’ne geçiş yaptım.

11 yıl boyunca TEB’de  dijital bankacılık ve dijital pazarlama alanında, kullanıcı ara yüzü (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX), dijital reklam, dijital iş geliştirme, dijital kanal geliştirme ve aktifleştirme, mobil uygulama ve yeni müşteri ediniminden sorumlu olarak dijital bankacılığın her alanında aktif roller üstlendim.

BNP Paribas Grubu ile yürütülen uluslararası çalışmalar kapsamında, TEB ve CEPTETEB adına dijital alanda önemli projeler yürüttüm. TEB’in dijital bankası CEPTETEB’i hayata geçiren kurucu ekipte yer aldım. 2013’ten 2018’e kadar TEB ve CEPTETEB’in dijital pazarlama, satış ve müşteri ediniminden sorumlu Dijital Pazarlama Müdürü olarak görev yaptım. 2018’de 14 yıllık bankacılık serüvenimin ardından ininal’da göreve başladım.

Başarılı bir iş kadınının özelliklerini bize sıralar mısınız?

Başarılı olmak için gerçekten hem çok hem de verimli çalışmak gerekiyor. Emek koymadan başarılı sonuçlar gelmiyor. Ben iş hayatında geribildirim almanın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Başarılı insanların da her türlü geribildirime çok açık, meraklı ve öğrenmeye istekli bireyler olduklarını düşünüyorum. Bu sayede kendilerini sürekli geliştirerek yollarına devam ediyorlar. Başarılı insanlar sadece kendi alanlarına odaklanıp kalmak yerine bütünsel bir bakış açısına sahiptirler. Bütüne katkı sağlamaya çalışırlar, sorumluluk alırlar. Şimdide yaşarlar.

Kontrol edebileceklerinin ne geçmiş ne de gelecek, sadece şimdide olduğunu bilerek hareket ederler. Geçmişte olanlara ya da geleceğin endişesine takılıp kalmazlar. Tüm olayları, eforları şimdidedir. Ve son olarak, pozitiftirler. Olaylara pozitif pencereden bakmaları hem hatalarından ders alıp yollarına devam etmelerini hem de kendilerini geliştirmelerine olanak sağlar. Ve tüm bunları mutlu bireyler olarak yaparlar.

Günümüzde iş hayatına girmek isteyen kadınlara tavsiyeleriniz nedir?

Öncelikle iş yaşamına başlayacak kadınların toplumun bizlere kodladığı cinsiyet bariyerlerini kırarak sahip oldukları yeteneklerini özgür bırakmaları gerekiyor. Ardından yapılması gerekenlerse sadece kadın değil, erkek adaylar için de geçerli.

Kendini sürekli geliştirmek ve gerçekçi hedefler koyabilmek önemli. İyi bir yönetici adayı öncelikle zamanı doğru yönetmeyi öğrenmelidir. Görev tanımlarının ötesinde kuruma nasıl katkı sağlayacağını düşünen bir çalışan kariyer basamaklarında çok daha hızlı ilerler.

Ekibiyle ve diğer çalışma arkadaşlarıyla açık, net ve güçlü bir iletişim kurmayı başaran çalışan, iyi bir yönetici olacağının da sinyalini verir. Pozitif iletişim yeteneklerine sahip bir çalışan sadece kendi işini yapmaz, ekip arkadaşlarının da motivasyonuna katkı sağlar. Yoğun geçen çalışma temposunda veya bir kriz anında pozitif tutumunu koruyabilen kişiler yöneticilik konusunda daha başarılı olur.

RÖPORTAJ: GİZEM YARALI

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir