Türkgüven, KOBİ’lerin partneri

TürkGüven, iş sağlığı ve güvenliği süreçlerinin yönetimi için bütünleşik ve kurumsal çözümler üretiyor. Sorularımızı cevaplayan Türkgüven CEO’su Alp Timurhan Çevik,Bireysel uzmanlar ve hekimler, Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) ve büyük kurumsal markalara yönelik iş sağlığı ve güvenliği süreçlerinde yardımcı olacak çözümleri teknolojik alt yapıyla sunuyoruz. Böylece iş kazalarının azaltılmasına olanak sağlıyoruz. Şuan 10 ülkeye hizmet veriyoruz. Aralarında A101, ETİ, LC Waikiki ve Philip Morris’in de yer aldığı çok farklı sektörlerden 200’ü aşkın markayla çalışıyoruz. Bu markaların sistem içerisinde yönettikleri çalışan sayısı da 600 bini aşıyor. Böylelikle 600 bini aşkın kişiye temas ediyoruz” dedi.

KOBİ’LERE PERFEKTİVE ÜRÜNÜMÜZ İLE HİZMET VERİYORUZ

KOBİ’lerle nasıl çalışmalarınız oluyor?

TürkGüven olarak KOBİ’lerin iş sağlığı ve güvenliği süreçlerine yönelik ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde yapılandırılmış servis tabanlı bir yazılım olan Perfektive ürünümüz mevcut. Perfektive hem iş sağlığı ve güvenliği süreçlerinin yönetimi için bütünleşik ve kurumsal bir yazılım çözümü olarak hem de firmaların büyüklüğüne göre ölçeklendirilebilen bağımsız bir çözüm olarak kullanılabiliyor. Dolayısıyla, hem tek bir KOBİ tarafından hem de organize sanayi bölgeleri gibi KOBİ’lerin yoğun olarak bulunduğu ve belirli konularda koordinasyonun gerekli olduğu alanlarda da rahatlıkla tercih edilebiliyor. Perfektive bu gibi alanlarda, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin uyum içerisinde sürdürülmesi ve koordinasyonun sağlanması için yer alan OSGB’lerinde kullanımına uygun. Perfektive, modüler yapıda kurgulanmış bir yazılım olduğu için kullanmak istediğiniz modülleri ihtiyacınıza göre belirleyebiliyorsunuz. Bu sayede, ihtiyaç duymadığınız modüller karşınıza çıkmıyor ve kullanımınızı zorlaştırmıyor. Risk değerlendirmesi, iş yerinde yaşanan olayların raporlanması ve araştırılması, iş yerindeki tehlikeli durumların tespiti ve ortamın iyileştirilmesi için alınması gereken aksiyonların belirlenmesi ve takibi, acil durum planlaması, çalışanların sağlık gözetimleri, eğitim takibi ve bunların Bakanlığa bildirimleri, iş sağlığı ve güvenliği performansının izlenmesi başta olmak üzere çok sayıda iş sağlığı ve güvenliği sürecini Perfektive ile dijital olarak yerine getirilebiliyorsunuz. Yasal olarak hazırlanması gereken evraklar için bir arşiv olarak kullanabilen Perfektive ayrıca çalışan ve işyeri ile ilişkili kayıt ve belgelere istenilen durumlarda hızla ulaşılmanızı sağlıyor.

Ürünlerimizden bir diğeri de özellikle masa başı çalışanlar için geliştirdiğimiz Pergono egzersiz yazılımı. Pergono masa başı çalışanların kas ve iskelet sistemindeki rahatsızlıkların önüne geçmek için çeşitli egzersizler ile çalışanlara ergonomik çözümler sunuyor. Uygulama ile sürekli ekran karşısında çalışanların egzersiz hareketleri yaparak daha sağlıklı bir şekilde işlerine devam etmelerini amaçlıyoruz. Uygulamamızda sunduğumuz egzersizlerin tamamı fizyoterapistler tarafından tasarlandı.

YAZILIMIMIZ 8 FARKLI DİLDE VE 13 FARKLI SESTE SUNULUYOR

Yazılımımız 8 farklı dilde ve 13 farklı seste sunuluyor. Uygulama çalışırken, yapılan işi engellemiyor sadece arka planı transparan olacak şekilde ekranın köşesinde beliriyor. Site içerisinde yer alan detaylı videolar ile her bir hareketin nasıl yapılacağı farklı dil ve altyazı seçenekleriyle hem görsel hem seslendirme veya altyazı ile aktarılarak, çalışanların egzersiz konusunda hızlıca uzmanlaşmaları sağlanıyor. Ayrıca kullanıcı meşgul ise, egzersizi belirlediği süre boyunca erteleyerek belirlenen süre sonunda tekrar çalıştırılmasını sağlayabiliyor. Egzersizlerde, kronik hastalığı olan ve fizyolojik açıdan egzersizi yapması uygun olmayan kişiler için uyarılar da yer alıyor. Kullanıcılar Pergono’ya Windows Store ve App Store üzerinden ulaşabiliyor.

KOBİ’LERE MEVZUATA UYUMLULUĞU KONUSUNDA DESTEK OLUYORUZ

KOBİ’lere hangi katma değerleri sağlıyorsunuz? Tercih edilmenizdeki nedenler nelerdir?

TürkGüven olarak iş sağlığı ve güvenliği verilerini merkezileştiriyoruz. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili verinin toplamasında ve işlenmesindeki zaman kaybının önüne geçip, proaktif yaklaşımlar geliştirilmesini sağlıyoruz. İş sağlığı ve güvenliği mevzuatından kaynaklı gerekliliklerle ilgili bildirimlerle KOBİ’lere mevzuata uyumluluğun sağlanması konusunda destek oluyoruz. Bunun da KOBİ’ler tarafından tercih edilmemizde önemli bir unsur olduğunu düşünüyoruz.

HİZMET VERDİĞİMİZ ÜLKE SAYISINI 30’A ÇIKARACAĞIZ

Hedef ve yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Önümüzdeki dönemde hizmet verdiğimiz ülke sayısını 30’a çıkartmayı bununla birlikte 2020 sonuna kadar 3 milyon TL’nin üzerinde ciro elde etmeyi hedefliyoruz. Perfektive yazılımımızı sürekli iyileştirmeyi sürdürüyoruz. Halihazırda mevcut özelliklerle ilgili güncellemeler ve yeni özellikler konusunda çalışıyoruz. Yurt dışına açılmayla ilgili planlarımız var ve yatırımlarımız da bu doğrultuda olacak. Bu süreçte büyümemizi destekleyecek yatırım fırsatlarını değerlendirmek istiyoruz. Yurt dışı planlarımız dahilinde Amerika Birleşik Devletleri ve Doğu Avrupa’dan başlayarak Avrupa Birliği’nin içerisine doğru ilerleme planlarımız var. Önümüzdeki dönem odağımızı bu alana kaydıracağız.

İş güvenliği alanında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

İş sağlığı ve güvenliği değerlendirmesi amacıyla yapılan araştırmalara bakıldığında KOBİ’lerin iş sağlığı ve güvenliği açısından olumsuz koşullarda faaliyetlerine devam etmelerine sebep olan çeşitli nedenler bulunuyor. Bunların başında ekonomik sıkıntılar geliyor. İşverenler iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili faaliyetleri üretime bir engel olarak, ekstra maliyet olarak görebiliyor. Aslında bu çok büyük bir yanlış. Yapılan araştırmalara baktığımızda iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin çalışanları korumakla birlikte, işyerinde kazaların ve hastalıkların önlenmesi için yapılan her 1 birim yatırımın 2 ila 6 birim arasında maddi geri dönüş sağladığını görüyoruz.(Röportaj Ekim KOBİLIFE sayımızda yayımlanmıştır)

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir