Kuveyt Türk’ten KOBİ’lere özel

Kuveyt Türk KOBİ’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Delipoyraz, “Geçmişte olduğu gibi bundan sonraki süreçte de KOBİ ve esnaflarımıza bankacılık işlemlerinde yardımcı olacağız. Bir yandan kendilerine özel ürün ve hizmetler sunmaya diğer yandan dijital projelerimizle hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceğiz. Profesyonel meslek gruplarına yönelik hazırladığımız destek paketleriyle sektörde farklı çözümler üretmeye, buna ek olarak ülkemizin en çok ihracat yaptığı ülke olan Almanya’da faaliyet gösteren iştirakimiz KT Bank AG aracılığıyla da ihracatçılarımıza daha hızlı ve kaliteli hizmet vermeyi sürdüreceğiz. Aynı zamanda maliyet avantajı ve ihracat bedellerinin kısa sürede yurda getirilmesi konusunda ciddi desteğimiz devam edecek” dedi.  Kuveyt Türk, 1989 yılında kurulan bir katılım finans kuruluşu. 31 yıldır seçkin finansal ürün ve hizmetlerini etkin bir biçimde tasarruf sahipleri ve yatırımcılarla buluşturuyor.

Kuveyt Türk KOBİ’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Delipoyraz,Müşteri odaklı yaklaşımımız, teknoloji-inovasyon çalışmalarımız ve dijital dönüşüm yolunda attığımız adımlarla sektörümüzdeki öncü konumumuzu sürdürüyoruz. Türkiye’de bir finans kuruluşu tarafından hayata geçirilen ilk Ar-Ge merkezini 2010 yılında kurduk. Bugün Türkiye’de iki Ar-Ge merkezine sahip tek finans kuruluşu unvanına sahibiz. Ar-Ge merkezinde geliştirilen projeler arasında, video görüşme ile self servis işlemlerin bir arada yapılabildiği XTM gibi dünyada bir ilk olan projeler de yer alıyor. Bugün itibarıyla Türkiye genelinde 433 şubemizle hizmet verirken yurt dışında Bahreyn şubemiz ve Almanya’daki iştirakimiz KT Bank AG’yle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu yılın ilk yarısı itibarıyla öz varlıklarımızı 8 milyar TL, aktif büyüklüğümüzü ise 134 milyar TL’ye yükselterek aktif büyüklük açısından Türkiye’nin ilk 10 bankası arasına girdiğimizi de belirtmek isterim” dedi.

HER TÜRLÜ İMKÂNI KOBİ’LERİN LEHİNE OLACAK ŞEKİLDE HAYATA GEÇİRİYORUZ

 

KOBİ’lere yönelik hangi hizmetleriniz var, KOBİ’ler sizden nasıl faydalanıyor, KOBİ bankacılığında sizi ayıran özellikleriniz neler?

 Kuveyt Türk olarak mala ve hizmete dayalı işletme finansmanından Eximbank’ın Kısa Vadeli Alacak Sigortası’na, Online Finans’tan Tedarikçi Finansmanına, Leasing’den Esnek İşletme Finansmanı’na, Sağlam KOBİ Kart’tan Tohum Kart’a kadar ticari işletmelere yönelik birçok ürün ve hizmet sunuyoruz. Tabii KOBİ’lerin her birinin iş yapışı ve ihtiyaçları farklı. Bu nedenle standart paketler yerine gerçekten ihtiyaç duydukları hizmetleri içeren esnek ve özel paketler hazırlıyor, her türlü imkânı KOBİ’lerin lehine olacak şekilde hayata geçiriyoruz.

YENİ FON KULLANDIRIM SİSTEMİ

Bu bağlamda şubeye gitmeden, internet veya mobil şube vasıtasıyla finansman kullanma imkânı veren Online Finans Sistemi ile işletmelere destek oluyoruz. 3 ay ödemesiz dönem ve 24 aya varan esnek ödeme planı çıkarılan sistemden, Kuveyt Türk’te hesabı ve limiti bulunan tüzel müşteriler yararlanabiliyor. Finansmanı Türk Lirası cinsinden sağladığımız bu hizmetimizde, özellikle oranlarımızla ciddi bir avantaj sağlıyoruz. Önümüzdeki günlerde müşterilerimizin kullanımına açacağımız Yeni Fon Kullandırım Sistemi ile de finansman ürünlerimizi müşteriden başlayıp müşteride bitecek şekilde hızlı ve verimli bir şekilde kullandırabileceğiz. Taksitli Ticari Finansman ürünü ile işletmenizin yatırım planları doğrultusunda edineceği varlıkların fonlaması yapılıyor. Arsa, araç, işyeri, makine teçhizat, ekipman gibi ürünler bu finansman kapsamında değerlendiriliyor. Tedarikçi Finansmanı ürünümüzde ise katılım finans prensipleri doğrultusunda sipariş süreciyle birlikte işin başında yer alıyoruz. Bu finansman türünde, vadeli ürün/hizmet satan tedarikçi müşterilerimize fatura vadesinden önce tahsilat imkânı sunarken, alıcı firmaların ödemelerinde esneklik kazanıp etkin satın alma yöntemiyle kesintisiz tedarikte bulunmalarını sağlıyoruz. Bunların yanı sıra KGF ortaklığıyla sağlanan kefalet desteğiyle teminat yetersizliği yaşayan işletmelere, işletme sermayesi ve yatırım finansmanı alanında çözümler sunuyoruz.

CEBİMPOS, KOBİ’LERE YÖNELİK SON YENİLİKLERİMİZDEN

Diğer yandan geliştirdiğimiz CebimPOS, KOBİ’lere yönelik son yeniliklerimizden biri olup bankacılık sektöründe de bir ilktir. Bu uygulama ile akıllı cep telefonlarını POS cihazına dönüştürerek esnaf ve KOBİ’lerin kolay ve masrafsız bir şekilde tahsilat yapabilmelerine imkân tanıyoruz. Tüm akıllı cep telefonlarını destekleyen ve banka fark etmeksizin tüm kredi kartı ve ATM kartlarından ödeme kabul edilmesini sağlayan CebimPOS için oldukça pratik bir kullanım tasarladık. Ödeme esnasında tahsilat yapılacak banka veya kredi kartının bilgileri, Kuveyt Türk mobil şubedeki CebimPOS menüsüne, kart tarama teknolojisi kullanılarak veya tuşlanarak giriliyor. 3D Secure altyapısıyla güvenliği sağlanarak başlatılan işlemler, kart sahibinin cep telefonuna gelen SMS’teki işlem kodunu girmesiyle tamamlanıyor. Kurulum, kullanım, bakım veya cihaz gibi ücretlerin hiçbirini talep etmediğimiz CebimPOS hizmetimizden ÖKC (ödeme kaydedici cihazlar) zorunluluğu taşımayan tüm şahıs firmaları ve tüzel müşterilerimiz yararlanabiliyor. Başvurusu Kuveyt Türk şubelerinden yapılan CebimPOS hizmetini kısa sürede müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz.

KOBİ KART

Ayrıca KOBİ Kart’ı tüm işletmelerin yapacakları mal ve hizmet alımlarını şubeye gitme ihtiyacı duymadan, diledikleri anda 7/24 finanse edebilmeleri için tasarladık. KOBİ Kart ile yapılan harcamalar, tüm POS cihazlarında taksitlendirilebiliyor. Harcamalar tek çekim olarak göründüğü için KOBİ’ler peşin indiriminden yararlanma imkânı da elde ediyor. Taksit sayısı, harcama yapmadan önce Kuveyt Türk çağrı merkezi, internet ve mobil şube üzerinden 3-18 taksit arasında değiştirilebilen KOBİ Kart için herhangi bir ücret talep edilmediği gibi anında kart basım uygulamasıyla başvuru yapılan şubeden hemen teslim alınabiliyor. Farklı sektörlerde hizmet veren ticari işletmeler için geliştirdiğimiz özel kartlarla da müşterilerimize rahat nefes aldırmaya devam ediyoruz. Esnaftan çiftçiye, işletme sahibinden bayilere kadar her kesimin ihtiyaçlarına özel kartlar sunarak, esnek ödeme planlarıyla işletmelerin yüzünü güldürüyoruz. İşletmelere özel kartlar arasında KOBİ Kart’ın yanı sıra Business Plus Kart, Esnaf Kart, Sağlam Bayi Kart, Tohum Kart öne çıkıyor.

KAMPANYALARIMIZLA KOBİ’LERİMİZİN YANINDAYIZ

Pandemi döneminde KOBİ’lerle nasıl çalıştınız?

 Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte, müşterilerimizin borçlarını hiçbir kâr talep etmeden öteledik. Ayrıca bu süreçte müşterilerimizin nakit akışlarına uygun olacak şekilde vade ihtiyaçlarını karşıladık ve bu doğrultuda üç ayda bir kâr payı ödemeli, bir yıla kadar ise anapara ödemesiz dönem imkânı sağlayan Esnek İşletme Finansmanı ürününü kullanıma sunduk. Bunların yanı sıra reel sektöre desteğimizi artırmak için üretime ve yatırıma katkı sağlamak amacıyla KOBİ ve Ticari müşterilerimize yönelik şubat ayında başlatıp nisan sonuna kadar sürdürdüğümüz makine finansmanı kampanyasında da ikinci faza geçtik. İş dünyasının yoğun talebi üzerine başlattığımız ikinci makine finansmanı kampanyası 30 Eylül tarihine kadar devam edecek. Kampanyanın ikinci fazı kapsamında başta KOBİ’ler olmak üzere ticari müşterilerimizin makine finansman ihtiyacını uygun kâr oranlarıyla karşılıyoruz. Leasing ve makine taksitli ticari finansman yöntemlerinin kullandırıldığı 1 milyar TL limitli makine finansmanı kampanyasında, müşterilerimiz 6 ayı ödemesiz olmak üzere toplamda 60 aya varan vade seçenekleriyle makine finansmanı kullanabiliyor. 150’ye yakın makine satıcısıyla katkı paylı leasing satış anlaşmamız bulunuyor. Böylece müşterilerimize vade farksız ve düşük kâr paylı finansmanla makine edinme avantajı sağlıyoruz. Kampanyanın ikinci fazıyla birlikte reel sektöre vereceğimiz finansman desteğini yaklaşık 1,8 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

KOBİ’LERİN DESTEKLENMESİ MAKRO EKONOMİYİ TETİKLER

KOBİ hedefleriniz, KOBİ’lere bakışınızı, KOBİ’lere yönelik genel olarak yaklaşımınızı değerlendirir misiniz?

 Günümüzde KOBİ’ler, Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99,8’ini oluşturuyor. Kuveyt Türk olarak KOBİ’lerin desteklenmesinin, makro ekonomik gelişmeleri tetikleyeceği için oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca KOBİ’leri iş ortağımız olarak görüyor, yatırımlarında değer kazandıracak finansal yol haritası çizmelerini önemsiyoruz. Bunun için üretim, ihracat, yatırım amaçlı sermaye ihtiyacı ve finansal hizmetler gibi alanlarda yenilikçi çözümler geliştiriyoruz. Kuveyt Türk olarak her daim müşteri memnuniyetini üst seviyede tuttuğumuzun altını da burada çizmek isterim. Bu farkındalıkla geliştirdiğimiz projeler kapsamında da bireysel müşterilerimizin yanı sıra ticari işletmelere ve KOBİ’lere yönelik çözüm ve hizmetler sunuyoruz. Ayrıca işletmelerimizin ihtiyacı olan emtia ve hizmetleri, kâr ilavesiyle vadeli bir şekilde sağladığımızdan dolayı fiyatlamamız hiçbir koşulda değişmiyor. Dolayısıyla KOBİ ve esnafımız herhangi bir sürprizle karşılaşmıyor ve risk almamış oluyor. Vadeleri de firmanın nakit döngüsüne göre belirleyerek ödemeleri kendileri için en uygun zamana bırakıyoruz.  Dijitalleşmeye odaklanarak tüm paydaşlarımızın hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Vizyonumuzu buna göre belirliyor ve geliştirdiğimiz ürünlerin paydaşlarımızın hayatını kolaylaştırması için çalışıyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir