Günsan Elektrik’ten KOBİ’lere destek

Günsan, 1982 yılında anahtar priz ve elektrik aksesuarları imalatı yapmak üzere kuruluyor. Günsan, yenilikçi ürün yelpazesiyle elektrik sektöründe öncü şirketlerden biri. Firmanın 17 bin parçalık ürün portföyü var. Sorularımızı yanıtlayan Günsan Elektrik Pazarlama Direktörü Alişan Çapan, Ürünlerimizi değişen ihtiyaç ve taleplere göre şekillendiriyor ve çeşitlendiriyoruz. Geniş ürün portföyümüzü distribütörlerimiz ve bayilerimiz aracılığı ile hem ülke içine hem de dünyada 50’den fazla ülkeye ulaştırıyoruz” dedi.

 HERKES İÇİN KULLANIMI KOLAY, YENİLİKÇİ ÜRÜNLER GELİŞTİRİYOR

Rakiplerinizden sizi ayıran özellikler nelerdir, çalışmalarınızda nelere dikkat ediyorsunuz, tercih edilmenizdeki nedenler nelerdir?

 Yenilikçi anahtar-priz ürün yelpazemizle sektörümüzde öncü şirketlerden biriyiz. İhtiyaç ve talepler her geçen gün değişiyor. Ürünlerin işlevselliklerinin yanı sıra tasarımları, özgünlükleri de artık daha fazla ön plana çıkıyor. Günsan Elektrik olarak biz de ürünlerimizi bu ihtiyaç ve taleplere göre şekillendiriyor ve çeşitlendiriyoruz. Pazarın geleneksel yapısını değiştiren, kişiselleştirilebilir, farklı yaşam alanlarında herkes için kullanımı kolay, güvenli ve estetik elektrik ürünleri üretiyoruz. Ar-Ge çalışmalarına sektörün üzerinde pay ayırıyoruz. Ar-Ge birimimizle hedef pazarlara odaklı ürünler de tasarlıyoruz. Özellikle Ortadoğu ve Afrika ülkelerini hedef alarak geliştirdiğimiz yeni İngiliz tipi anahtar priz serisi ve yeni seri şalt ürünlerimizi bu pazarlarla buluşturduk. Son yıllarda farklı yaşam alanlarında herkes için kullanımı kolay, güvenli, estetik ve yenilikçi elektrik ürünleri geliştirmeye ve üretmeye odaklandık.

CİROMUZUN YÜZDE 40’INI İHRACATTAN KARŞILIYORUZ

 Yatırımlarınız ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

 Üretimimiz aralıksız devam ediyor. Ciromuzun yüzde 40’ını ihracattan karşılıyoruz. Yeni pazarlar için yüksek teknolojiye uyumlu, özgün ve kişiselleştirilmiş ürünler ön plana çıkıyor. Üzerinde çalıştığımız yeni ürün gruplarımızla ihracat yaptığımız ülke sayısını 50’den 70’e çıkarmayı ve yeni pazarlara açılarak dünya pazarındaki yerimizi güçlendirmeyi planlıyoruz. Ayrıca e-ticaret kanallarımıza daha fazla ağırlık vererek, daha geniş bir ürün gamı sunmaya devam edeceğiz. İnovasyon, teknoloji ve Ar-Ge günümüzde farklılaşmayı sağlayan en önemli unsur. Günsan olarak bu alanlara sektörümüzün üzerinde yatırım yapmaya devam edeceğiz.

KOBİ’LERİN FAYDALANACAĞI PLATFORM 

KOBİ’lere yönelik ne gibi çözüm önerileriniz var, bahseder misiniz?

 Çok kısa bir süre önce sektörümüzde değer zincirinin son halkası olan elektrikçilere yönelik GEP Club uygulamasını hayata geçirdik. Uzun zamandır üzerinde titizlikle çalıştığımız GEP Club, hızla dijitalleşen dünyada iş ortaklarımızla iletişimimizi ve etkileşimimizi artıracağımız, dijitalleşmenin olanaklarından hep beraber faydalanabileceğimiz bir platform olarak hizmet veriyor. GEP Club üyesi olan ve sisteme dahil olan elektrikçilerimiz sadece Günsan ürünlerine dair alışverişlerini fırsata dönüştürmekle kalmıyor, online eğitimlerimize katılarak, zengin içerikli montaj ve teknik bilgi videolarını izleyerek de mesleki bilgilerini güçlendirme fırsatı yakalıyorlar. Ayrıca puan kazanmaya da devam ediyorlar. E-öğrenimin bu platformda özellikle önemli bir yeri var çünkü sektörde bunca yıla dayanan tecrübemizi ve deneyimimizi iş ortaklarımızla paylaşmak istiyoruz. Bugüne dek Türkiye’nin dört bir yanında düzenlediğimiz seminerlerimizle elektrikçi iş ortaklarımızla bir araya geldik, hem ürünlerimizi tanıttık hem de karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk. Bu tecrübemizi dijital platforma da aktararak, desteğimizi sunmayı hedefliyoruz. Lansmanını henüz kısa bir zaman önce yapmamıza rağmen şimdiden Türkiye genelinde çok olumlu geri bildirimler aldık ve beklentimizin üzerinde üyelik sayısına ulaştık. Hedefimiz 3 yıl içinde Türkiye’deki elektrikçilerin en az yarısına, ilerleyen süreçte ise tamamına ulaşmak ve aramızdaki iş birliğini artırarak, elektrikçilerimizin iş süreçlerine katkı sağlamak olacak. Ayrıca, bayi ve alt bayilerimize kolaylık sağlayacak yeni uygulamamız Sanal POS ile kredi kartı ile ödeme avantajının yanı sıra hem zaman tasarrufu sağlayarak hem de fiziki eforu en aza indiriyoruz. Ödemelerin kredi kartı ile web üzerinden yapılabilmesini sağlayan online uygulamamız sayesinde farklı bankalardan POS ve Sanal POS alınmasına gerek kalmadan taksitli satış yapabilme ve böylelikle bankalara ekstra bir komisyon ödeme zorunluluğunu da ortadan kaldırıyoruz. Çek riskini minimize ederek güvenli tahsilat imkânı sağlayan yeni uygulamamızla iş ortaklarımızın yanında olmaya devam ediyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir