Paymes, İngiltere’ye açılarak Avrupa’ya teknoloji ihraç edecek

Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim, “Paymes, 2021 yılı başında İngiltere pazarına açılarak Avrupa’ya teknolojisini ihraç edecek” dedi.

Ödeme platformu Paymes, 2020 yılında 3,5 kat büyüdü ve 1,5 milyar ödeme işlemine aracılık ederek cirosunu 4’e katladı. 2020 yılında Türkiye’de sosyal ticaret yaklaşık yüzde 80 oranında büyüdü ve sosyal ticaret yapan 1 milyon satıcıdan 589 bin 244’ü ödemelerini Paymes aracılığıyla gerçekleştirdi. Şirketin 2021 açılımlarının başında ise İngiltere pazarına açılarak Avrupa’ya teknolojisini ihraç etmek geliyor. 2021 yılında Türkiye, Azerbaycan ve İngiltere olmak üzere 3 ülkede çalışan sayısını 50’ye çıkartmayı hedefliyor. Şirket ayrıca 2021’de Facebook Commerce Programı kapsamında Facebook üzerinde uçtan uca hizmet veren bir ödeme platformunu da devreye alarak kullanıcıların ödeme problemlerini çözmek üzere çalışmalarını yoğunlaştırıyor. KOBİ’ler için sosyal ticareti büyük bir fırsat olarak tanımlayan şirket, 2021 yılında sosyal ticarete adapte olan KOBİ’lerin ekonomiye yön vereceğinin altını çiziyor.

Yeniliklere imza atmaya devam edeceklerini söyleyen Paymes Kurucu Ortağı Sabrican Zaim, “Türkiye’nin en çok kullanıcıya sahip ödeme platformu Paymes olarak 2020 yılını pek çok şirketin aksine büyüyerek ve yepyeni teknolojileri uygulamaya alarak sonlandırdık. Bu dönemde dünyanın ilk akıllı ödeme botunu WhatsApp’a entegre ettik, KOBİ’lerimize yönelik stratejik iş birliklerine imza attık. Bayi, fabrika, sanayi kuruluşu, kurye, çiçekçi gibi çok farklı kişi ve kurum için ödeme alma çözümü sunduk. Nitekim bugün kullanıcı sayımızla sosyal ticaretin lider ödeme yöntemi olarak yolumuza devam ediyoruz. 2020 yılının en heyecan verici çalışmalarından biri de Facebook’a özel bir ödeme platformu geliştirmek üzere dünya genelinde seçilen tek girişim olmamızdı. Bu projeyi de 2021’de tamamlayarak teknolojimizin yetkinliğini bir kez daha kanıtlayacağız. 2021 yılı da bizim için yine var olanı yapmak yerine yeniliklere imza atacağımız, büyük bir motivasyonla çalışacağımız değerli bir yıl olacak” dedi.

“Sosyal ticaret KOBİ’ler için can suyu olabilir”

“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tahmini verilerine göre Türkiye’de 3,5 milyon aktif KOBİ bulunuyor ve KOBİ’ler ülkemizdeki tüm kayıtlı kuruluşların yüzde 99,8’ini temsil ediyor” diyen Zaim, “KOBİ’ler aynı zamanda GSYİH’nin yüzde 62’sine, ihracatın yüzde 55’ine ve işgücünün yüzde 73,5’ine katkıda bulunuyor. Sosyal ticaret, henüz dijitalleşememiş ancak dijitalleşme noktasında adımlar atan KOBİ’ler için darboğazdan çıkma yöntemi olabilecek. Pandemi döneminde oldukça zorlanan KOBİ’lerin 2021’de öncelikle detaylı bir finansal analiz yapmalarını, müşterilerine odaklanmalarını, yeni dönemde ortaya çıkabilecek ihtiyaçları belirlemelerini, bu ihtiyaçlara özel kampanya, indirim ve fırsatlar sunmalarını öneriyor. Öte yandan pazarlama bütçeleri ayırmalarını ve özellikle sosyal medya pazarlama araçlarını aktif olarak kullanmalarını tavsiye ediyor.  Zira; internet ve sosyal medya kullanıcı sayıları giderek artıyor” diye konuştu. Özellikle pandemi döneminde evlerinde kalan insanların internette ve sosyal medyada daha fazla vakit geçirdiklerini söyleyen Zaim, bu durumun KOBİ’ler için bir fırsat barındırdığını, dijital dünyaya bütçe ayıran ve dijital olanakların sınırlarını zorlayan KOBİ’lerin pandemi sürecinde rekabette ön plana çıkabileceklerini dile getirdi. Zaim, gerek reklam yatırımları gerekse online mağaza yatırımlarıyla daha fazla müşteriye ulaşabileceklerini kaydetti.

Doğu Anadolu Bölgesi sosyal ticarette yükselişte

Türkiye’nin sosyal ticaretin her geçen gün katlanarak büyüdüğü bir ülke olarak öne çıktığını belirten Zaim, sözlerine şöyle devam etti: “2020 yılında Türkiye’de sosyal ticaret yaklaşık yüzde 80 oranında büyüdü. Türkiye’de 2020 yılında sosyal ticarette en çok oyun, eğlence, el emeği ve kişiselleştirilmiş ürünler, moda-aksesuar ürünleri, dijital servisler, danışmanlık hizmetleri ile ev-ofis araçları kategorilerinde alışverişlerin yoğunlaştı. Sosyal ticaret hacmi Marmara Bölgesi’nde yoğunlaştı ancak özellikle pandemi döneminde Doğu Anadolu Bölgesi’nde de sosyal ticarete ilginin katlanarak arttı. Bölgede özellikle el emeği ürünlerin satışları önemli ölçüde arttı.”

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir