Paraşüt, KOBİ’lere sağladığı avantajlarla tercih ediliyor

Paraşüt Kurucu Ortağı ve CEO’su Sean X Yu, “Paraşüt, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal operasyonlarını daha verimli yönetebilmeleri için geliştirilen bulut tabanlı bir ön muhasebe programı. Türkiye’nin ilk SaaS girişimlerinden biriyiz. Abonelerimize ön muhasebe hizmetleri sunarken, aynı zamanda onların dijital dönüşüm süreçlerindeki en güvenilir çözüm ortağı olma rolünü de üstleniyoruz. Özellikle, 2019 yılının Mayıs ayında, Mikro Yazılım ve Zirve Yazılım ile aynı çatı altında bir araya gelmemizle birlikte uçtan uca teknoloji çözümlerimize hız vermiş bulunmaktayız. Bugün, Mikrogrup olarak hep birlikte kullanıcılarımıza ihtiyaçları olan en iyi hizmeti verebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

KOBİ’lerin en büyük destekçilerindeniz

Paraşüt olarak KOBİ’lere hangi katma değerleri sunuyorsunuz?

KOBİ’lere fatura takibi, gelir-gider takibi, raporlama, stok takibi, kredi kartı ile online tahsilat, e-fatura, e-arşiv, e-ihracat gibi ihtiyaç duydukları temel ön muhasebe hizmetlerini sunuyoruz. Bu kapsamda, akıllı banka hesap takibi, Anahtar Teslim e-Fatura ve e-SMM, cepten fiş okuma (CFO) ve mobil barkod okuyucu, e-ticaret ve CRM entegrasyonu, teklif yönetimi gibi hizmetlerimiz bulunuyor. KOBİ’lerin iş süreçlerindeki en büyük destekçilerinden olan mali müşavirlere de, ücretsiz mükellef yönetim ve veri aktarım programımız olan Paraşüt Atlas ile katkı sağlıyoruz. Paraşüt kullanıcılarını tek çatı altında buluşturarak ticari faydayı artırmak amacıyla hayata geçirdiğimiz Paraşüt Pazaryeri ile de abonelerimizin, ürün ve hizmetlerini on binlerce potansiyel müşteriye sunmalarına olanak tanıyoruz. Öte yandan bu dönemde artan yeni pazar arayışı, işletmelerin e-ticarete yönelik ilgisini de artırdı. Ancak özellikle e-ticarete yeni başlayan firmaların muhasebe alanındaki konularda soru işaretleri oluyor ve güvenilir bir kaynaktan bilgi edinme ihtiyacı duyuyorlar. Biz de gerek kullanıcılarımıza sağladığımız bilgiler gerekse ürün ve hizmetlerimizle onlara bu süreçte destek oluyoruz. Bu kapsamda ilk satın almamızı gerçekleştirdik ve büyük e-ticaret altyapısı sağlayıcıları ile Türkiye’deki tüm büyük pazaryerlerine entegrasyon sunan Shopside’ı bünyemize kattık. Shopside ile birlikte, e-ticaret hayatına giriş yapmak isteyen ve büyümeyi hedefleyen firmalar için özel paketler oluşturduk.

KOBİ’lerimizin sürdürülebilirliğine destek olmaya odaklandık

2021 yılını şirketiniz adına değerlendirir misiniz?

Geçen yıl olduğu gibi 2021’de de KOBİ’lerimizin sürdürülebilirliğine destek olmaya odaklandık. Bu nedenle sunduğumuz çözümleri bir adım daha ileriye taşıyarak, operasyonel ve finansal yönetim hizmetleri tek bir pakette birleştirdik. “Paraşüt e-Ticaret” paketinde yer alan Paraşüt-Shopside entegrasyonu sayesinde, kullanıcılarımız iki hizmeti tek bir paket ile yüzde 48 oranında daha az ödeyerek kullanabiliyor. Pazaryerlerinden ya da kendi web sitelerinden satış yapan KOBİ’lerimiz, satıştan faturalandırmaya kadar tüm operasyonlarını Paraşüt e-Ticaret ile uçtan uca yönetiyorlar ve dijital hale getiriyorlar. Otomatik faturalama sayesinde de zamandan ve iş gücünden tasarruf ediyorlar.

İhracat yapan firmaların Paraşüt kullanımını kolaylaştırmayı hedefledik

Bu hizmetlerimizin yanında ihracat yapan firmaların Paraşüt kullanımını kolaylaştırmayı hedefledik ve bunun ilk adımı olarak da Şubat ayı içerisinde e-ihracat faturasını devreye alarak yurt dışına mal satan firmaların hizmetine sunduk. Bu yıl ayrıca işletmelerin farklı lokasyonlardaki ürünlerinin stok miktarını tek ekrandan takip etmelerine ve güncellemelerine olanak tanıyan Depo Takibi hizmetini devreye aldık. Kullanıcılarımızın gelişen ihtiyaçları ve yol haritamız dahilinde Paraşüt’ü her geçen gün geliştiriyoruz.

Bulut tabanlı ön muhasebe programları segmentindeki pazar payımız yüzde 80’e ulaştı

Paraşüt olarak hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Pandemi ile birlikte dijitalleşen ve bu konuda geride kalan şirketler arasındaki fark daha da açıldı.  Şirketlerin kapalı olduğu karantina döneminden en az etkilenenler, işini dijitale taşımış firmalar oldu. Bu noktada da iş yönetimini zaman, mekan ve cihazdan bağımsız mobil yapabilmeye de olanak tanıyan bulut tabanlı SaaS çözümleri öne çıktı. Dolayısıyla bu dönem çok sayıda sektörde daralma yaşanmasına neden olurken bizim faaliyet gösterdiğimiz ticari yazılım sektöründe büyüme fırsatı sağladı. Biz de Paraşüt olarak bu süreçte pazardaki lider konumumuzu daha da güçlendirdik. Günümüz itibarıyla bulut tabanlı ön muhasebe programları segmentindeki pazar payımız yüzde 80’e ulaştı.

Hedefimiz, ön muhasebenin dijital geleceğini tasarlamak

Önümüzdeki süreç için hedefimiz, ön muhasebenin dijital geleceğini tasarlamak. Bir başka deyişle KOBİ’lerin dijitalleşme yolculuklarında yanlarında yer almaya devam ederek, sunduğumuz hizmet ve özelliklerle tüm veri girişlerini otomatikleştirmeyi hedefliyoruz. Kısacası ön muhasebe kayıtlarından en az çabayla en fazla değeri elde etmelerini amaçlıyoruz. Hızla büyüyen SaaS ekosisteminin ilk oyuncularından biri olarak, SaaS çözümlerinin farklı alanlardaki uygulamalarını takip ediyor, her geçen gün arttığını gözlemliyoruz. Öyle ki global araştırmalar SaaS çözümlerinin 2022 yılında dünya genelinde 141 milyar dolara yakın gelir yaratacağını ve kurumların uygulamalarının yüzde 80’inden fazlasını SaaS altyapılarında barındıracağını gösteriyor. Biz de ön muhasebenin geleceğinin dijitalde olduğunun bilinciyle bu süreci abonelerimizin ihtiyaçlarını gözeterek, onlara fayda sağlayacak çözümleri hayata geçirerek sürdürüyoruz. Hedeflerimize, mümkün olduğunca çok KOBİ’ye ulaşarak sağlayacağımıza inanıyoruz. Abonelerimize ön muhasebe programı sunmanın ötesinde onları dijitalleşen dünya ile tanıştırıyor, manuel gerçekleştirdikleri ön muhasebeye dair pek çok işlemi aslında sunduğumuz teknoloji ile nasıl pratik ve hızlı bir şekilde yapabileceklerini gösteriyoruz. Dijital dönüşüm hizmetlerinin herkes için erişilebilir olması arzusuyla KOBİ’lerin işletmelerini büyütmelerine katkı sağlıyoruz. Günümüz itibarıyla 40 bine yaklaşan abone sayımızı 400 bine taşımak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Mutlu patronlar

Özellikle son yıllarda dijitalleşme alanında yatırım yapmayan, e-dönüşüm hizmetlerini kullanmayan şirketler bu konulara daha fazla ilgi göstermeye başladı. Biz de bugüne kadar Paraşüt kullanan “Mutlu Patronlar’ımızın” üçte ikisini, e-fatura, e-arşiv fatura ve e-SMM hizmetleri ile tanıştırdık. E-fatura kullananların neredeyse yüzde 90’ı zorunluluk kapsamına girmemelerine rağmen gönüllü olarak buna geçmiş durumda. E-fatura her şeyden önce işletmelere maliyet avantajı sağlıyor. Çünkü kağıt faturaların beraberinde getirdiği arşivleme, baskı ve kargolama maliyetleri, elektronik fatura ve makbuz hizmetleri ile ortadan kalkıyor. Bugün matbu faturanın gönderim maliyeti 8-10 TL seviyesinde iken e-fatura ile bu rakamı 18 kuruşa kadar indirmek mümkün. Üstelik Paraşüt kullanıcıları diledikleri zaman sistemimiz üzerinden matbu fatura kullanıp çıktı alarak, faturalarını resmileştirebiliyor. Yine Paraşüt üzerinden e-fatura ve e-arşiv kullanmaya başlayıp direkt olarak resmi fatura oluşturabiliyor, dijital ortamdan müşterilerine ulaştırabiliyor. E-dönüşümün sağladığı bir diğer avantaj ise zaman. Yaptığımız incelemeler, e-fatura kullanan kurumların kullanmayanlara göre tahsilatlarını üçte bir oranında daha kısa sürede yaptığını gösteriyor. Bu da işletmeler için hiç kuşkusuz oldukça büyük bir avantaj. Paraşüt olarak sunduğumuz özellikler ile aynı zamanda günlük mesailerinin yüzde 50’sini veri girişi ve bu verilerin yönetilmesine harcayan işletmelerin, ön muhasebe için ayırdıkları süreyi kısaltmayı amaçlıyoruz. Öte yandan Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde özellikle son dönemde daha sık yaptığı düzenlemeler ile neredeyse tüm sektörlerin e-faturaya geçişini zorunlu hale getiriyor. Hem vergi mükellefi olanlar hem de olmayanların e-arşiv fatura kesmesi için belirlenen günlük fatura miktarı düşürülüyor. Dolayısıyla KOBİ’lere bir an önce e-faturaya geçmelerini öneriyoruz. Böylece vakit kaybetmeden e-faturanın avantajlarından yararlanabilecekleri gibi zorunlu geçişleri söz konusu olduğunda yoğunluktan da etkilenmemiş olurlar. Biz de Paraşüt olarak Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimiz ile yalnızca 30 dakikada e-faturaya geçiş sürecini tamamlıyoruz. Böylece, KOBİ’ler hiçbir zahmete katlanmadan, oturdukları yerden e-fatura kullanıcısı olabiliyorlar.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir