Mükellef, online işlemlerinizde hep yanınızda

Mükellef Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Okan Şafak, “2019’da kurulan Mükellef, şahıs şirketi kuruluşunun, e-dönüşüm süreçlerinin, vergiye konu olan tüm belgelerin ve finans işlemlerinin takibini sağlayan online bir platform olarak hizmet veriyor. Şirket kuruluşundan sonra ihtiyaç duydukları ön muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv, e-SMM, e-İmza, sanal ofis, marka tescil, e-ticaret altyapısı gibi hizmetler Mükellef’in iş ortakları aracılığıyla kullanıcılara ulaşıyor. Mükellef’e olan ilgili her geçen gün artıyor. 2021 ilk yarısında kurulan şirket sayısında 2020’nin ilk yarısına göre yüzde 30’luk bir artış var” dedi.

2022 sonuna kadar 10 ülkede şirket kurulum hizmeti vermeyi planlıyoruz

Mükellef olarak hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Mükellef’in sunduğu faydayı Türkiye genelinde yaygınlaştırmak ana hedefimiz. ABD ve İngiltere ile başlayan yurt dışı açılımımızı ise büyüterek 2022 sonuna kadar 10 ülkede şirket kurulum hizmeti vermeyi planlıyoruz.

Cüzi bir ücretle KOBİ’lerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz

Mükellef, KOBİ’lere hangi katma değerleri sağlıyor, KOBİ’lerin Mükellef’i tercih etme nedenleri nelerdir?

Kovid-19 salgını dijital dönüşümü hızlandırıp alışkanlıklarımızı tümden değiştirirken, iş hayatımızdaki süreçleri de bütünüyle etkiledi. Neredeyse tüm iş süreçleri online oldu. Tam da bu nokta hayallerindeki işi hayata geçirmek isteyen girişimciler şirketlerini internet üzerinden online olarak çok hızlı bir şekilde kurmaya yöneldiler. Özellikle salgınla mücadele sürecinde evden çıkamadığımız zamanlarda girişimciler oturdukları yerden vergi dairesine, notere, ticaret odasına gitmeden şirketlerini online şirket kurma platformu Mükellef ile kurdular. Mükellef üzerinden kurulan şirketlerin faaliyet alanlarına bakıldığındaysa son dönemde artan online alışverişlerin de etkisiyle en çok kurye ve e-ticaret alanında faaliyet gösteren şirketler olduğu göze çarpıyor. Bunu sırasıyla yazılım, danışmanlık, reklam, tasarım kurulan şirketler ve internet üzerinden gelir elde eden YouTuber, internet fenomenleri takip ediyor. Mükellef olarak girişimcinin sadece şirketini kurmasına aracı olmuyor, şirketlerini kurduktan sonra online ön muhasebe programı, e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Serbest Meslek Makbuzu ve e-Defter hizmeti gibi tüm süreçlerde online olarak hizmet de veriyoruz. Kullanıcılarımız sisteme kaydolduktan çok kısa bir süre sonra e-fatura kesebiliyor, giderlerini çok pratik bir şekilde sisteme girebiliyorlar. Ek bir ücret ödemeden e-imzaları kapılarına kadar ulaşırken, ön muhasebe programına sahip oluyorlar. Öte yandan sanal ofis kiralamaktan marka tesciline; KOSGEB’in yeni işe başlayacak girişimcilere sunduğu destekten yararlanmak için danışmanlık hizmetinden binlerce noktada indirimli alışveriş yapabilmek ve özel avantajlardan faydalanmak için Mükellef Kart hizmetine kadar oldukça geniş bir hizmet alanımız var. Girişimciler tüm bu ihtiyaçlarını şirket kurulumundan finansal süreçlerin yönetimine kadar tüm bu hizmetler için ayda sadece 250 TL + KDV gibi cüzi bir bedel ödüyor. Tüm bunlara ek olarak Ağustos 2020’de ABD’de şirket kurma hizmetimizi hayata geçirdikten sonra bu yıl ABD’de ofis açtık. ABD’de ofis açarak, sadece Türk girişimciler değil dünyanın her yerinden girişimciler için bu hizmetlerimizi sunmaya devam edeceğiz.

Türkiye’nin öncü girişim firmasıyız

Rakiplerinizden hangi konularda farklılaşıyorsunuz?

Online şirket kurma konusunda Türkiye’nin öncü girişimi olmamızın verdiği sorumlulukla daha iyi hizmet verebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye’nin yanı sıra Amerika ve İngiltere’de de online şirket kurma ve uçtan uca yönetme konusunda adımlarımızı attık. Çok kısa süre sonra Estonya’da da online şirket kurmanın güvenilir adresi olacağız. Sadece Türkiye’de değil, global anlamda da bu kadar büyük operasyonla çalışan platform çok az. Dolayısıyla Mükellef, dünyanın her yerinden şirket kuran kişiler için bir kolaylık sağlıyor. Aynı zamanda Mükellef Mobil uygulamasıyla şirketlerin hem kurulum hem şirket belgeleri hem de finans süreçlerinin yönetimini kolaylaştırıyoruz.

Mükellef Lite çözümümüzle girişimcilerin yanında olmaya onları desteklemeye devam ediyoruz

26 Ekim 2021 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlanan 7338 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (tebligat sonrasında değişiklikler söz konusu olabilir) sayesinde sosyal medyadan içerik üreterek gelir edenler ve uygulama yazıp reklam geliri elde edenler çok büyük ölçüde gelir vergisinden muaf tutuldular. Daha önceki sistemde eğer bir kişi sosyal medyada video ve içerikleriyle para kazanıyorsa ya da uygulamadan reklam geliri elde ediyorsa şirket kurması ve bu şirket üzerinden gelirlerini beyan etmesi gerekiyordu. Bu da Bağkur prim ödemesinden gelir vergisine, KDV’den mali müşavirle çalışmaya kadar çeşitli giderlere katlanılması anlamına geliyordu. Söz konusu kanun kapsamında eğer kişi şirketlerle sponsorlu çalışmıyor (markalarla çalışanların fatura kesmesi için şirket kurması şart) ve geliri de 650 bin lirayı aşmıyorsa tam teşekküllü bir şirket kurmasına gerek kalmayacak. 650 bin liranın altında geliri olanların bankada bir hesap açması ve bu sistemlerden elde ettiği gelirlerin o hesaba yönlendirmesi gerekiyor. Banka otomatik olarak bu hesaba giden gelirlerin yüzde 15’ini kesiyor. Mükellef olarak bizler sadece online şirket kurma tarafında değil bu noktada da Mükellef Lite çözümümüzle girişimcilerin yanında olmaya onları desteklemeye devam ediyoruz. Gelirinizin 650 bin lirayı aşıp aşmadığını kontrol etmek için Mükellef Lite gibi sistemlerden yararlanarak ön muhasebe programına sahip olabilirsiniz. Sizin için online banka hesabı açılması, banka entegrasyonunun yapılması, KOSGEB’e girişimcilik ön bilgilendirmesinin yapılması ve çeşitli teşviklerden nasıl yararlanacağınız hakkında bilgilerin verilmesini de yine bu sistem alt yapısı üzerinden elde edebilirsiniz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir