Momento, KOBİ’lerin çözüm ortağı oluyor

Momento Kurucusu Zeynep Dağlı Kastro, “Momento 10 yıldır iş ortaklarına ve kullanıcılarına dijital çözümler sunan bir sadakat ve ödüllendirme sistemidir. Kısaca aktarmam gerekirse; şirketlerin çalışanlarına, müşterilerine ve paydaşlarına teşekkürüne aracılık ediyoruz. Türkiye’nin önde gelen firmalarının çalışanlarının, bayilerinin ve distribütörlerinin ödüllendirmesini yapıyoruz. İşin özünde kutlanmaya değer, yaşama dokunan her anı kutluyoruz. Bu, yöneticisi tarafından takdir edilme de olabilir, fark yaratan çalışanların ödüllendirilmesi de olabilir, doğum günü kutlaması da olabilir. Momento olarak biz bu süreci yönetiyor ve bunlara yenilikçi çözümler üretiyoruz. Çözümlerimizle çalışanların gıdadan çocuk giyimine, teknolojiden yapı marketlere toplam 12 bin 593 üye işyerinde şirketler tarafından belirlenen limitler dahilinde alışveriş yapabilmelerini mümkün kılıyoruz. Bu kapsamda kurulduğumuz günden bu yana geçen 10 yılda 500 şirketin 500 bin çalışanına dokunduk ve şirketlerin çalışanına teşekkürüne aracılık ettik.  Öte yandan Momento çözümleri IK departmanlarına, şirketlere finansal/muhasebesel katkı da sağlıyor” dedi.

Kurumsal firmaya operasyon kolaylığı ve maliyet avantajı sağlıyoruz

Momento’yu rakiplerinden farklı kılan özellikleri nelerdir, müşterilerinize hangi katma değerleri sağlıyorsunuz?

Sağladığımız özelleştirilmiş ödeme sistemi altyapıları sayesinde; üye işyeri perakendeciye başka türlü ulaşamayacağı bir hacmi kanalize ederken, kurumsal firmaya operasyon kolaylığı ve maliyet avantajı, tüketiciye ise kullanım kolaylığı ve bütçe katkısı sunmuş oluyoruz. Bu sayede kurulan üçlü değer zinciri ile modelimiz tercih sebebi oluyor. Yüzde yüz Türk sermayesi olan ve bugüne kadar kendi kaynaklarıyla Türkiye’de lider firmaların tercihi olma noktasına ulaşmış bir şirket olarak, değer zincirimizde yer alan tüm paydaşlarımıza daha geniş çözümler sunabilmek için bu yılın haziran ayında FinTech sektörünün öncüsü Param ile güçlerimizi birleştirdik. Momento ve Param ortaklığıyla sektörde artık çok daha güçlü bir konumda bulunuyoruz. Daha geniş üye iş yeri ağının yanında birçok indirim noktasında güç birliği içerisinde olmamız sayesinde Momento ayrıcalıklarını daha fazla kullanıcıya ulaştırıyoruz. Özellikle kart tarafında, iş ortaklarımıza kusursuz ve bolca kazandıran bir deneyim yaşatıyoruz.

Senelik yaklaşık 3 kat bir büyüme hedefliyoruz

Momento olarak hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

2020 yılı bizim pandemiye rağmen hedeflerimizi tutturduğumuz, bir önceki seneye göre net kârımızı 4,5 kat büyüttüğümüz bir yıl oldu. 2021 senesinde her anlamıyla, insana, teknolojiye, müşterilerimizi daha da memnun edebilmeye yönelik yatırımlarımız devam edecek. 2021 bütçelerimizde senelik yaklaşık 3 kat bir büyüme hedefliyoruz.

Dijital çözümlerle KOBİ’lerin yükünü hafifletiyoruz

KOBİ’lerle nasıl ve ne şekilde çalışıyorsunuz? KOBİ’lere hangi faydaları sunuyorsunuz?

Pandemi iş hayatında köklü bir değişimi beraberinde getirdi. Dünya genelinde şirketlerin çoğu hibrit çalışma modeline geçiş yaparken, işgücü rekabeti de oldukça arttı. Yeni sistemde çalışan motivasyonunu, bağlılığını ve verimliliğini artırmanın yanında müşteri ve paydaş memnuniyetini sağlamak da büyük önem kazandı. Dolayısıyla şirketler hem çalışanlarının hem müşterilerinin hem de iş ortaklarının memnuniyetlerini işin merkezine alarak, geçmişte olduğundan çok daha fazla takdir ve ödüllendirme sistemlerine odaklanıyor. Salgın süreciyle birlikte ödüllendirme sistemlerinde daha önce var olmayan teknoloji ve mobilya yardımı, fatura ödemeleri gibi yeni yan haklar gündeme geldi. Erzak kolisi, çikolata kutusu, çiçek, hediye çekleri, koçanları ve hediye kartları gibi fiziki hediyeler yerini dijital çözümlere bıraktı. Hem şirket ve çalışanların dijital ödüllendirme sistemlerine artan talepleri hem portal sistemlerinin hayatımıza girmesi ile de daha çok perakendeci dijital kod sağlamaya başladı. Geçmişte bireyler tarafından kullanılan dijital cüzdanlar günümüzde şirketlerin de ödüllendirme sistemlerine dahil ettiği bir çözüm olarak öne çıkıyor. Momento özelinde aktarmam gerekirse; Momento’nun dijital cüzdan olarak adlandırabileceğimiz portal çözümlerine talebin pandemi sürecinde yüzde 1760 artış göstermesi de ödüllendirme sistemlerindeki dijital çözümlere yönelişin bir göstergesi niteliğinde.

Dijital Erzak uygulamasını başlattık

Çalışanlara dijital olarak dokunmak günümüzde bir tercih olmaktan öte zorunluluk haline geldi. Dijital çözümlere talep artarken, Momento olarak en başından bu yana dijital çözümlere odaklanan ve dijital çözümler sunan bizler çıtayı biraz daha yükselttik. Örneğin mobil uygulamamızın güncel versiyonunu pandemi sürecinde çalışanlarla buluşturduk ve anlık kullanıcı datamıza baktığımızda gördük ki kullanıcılar web üzerinden portal kullanımının neredeyse 3-4 katı kadar mobil uygulamayı tercih ediyor. Öte yandan geçen yıl şirketlerin hediye çeki veya erzak kolisi gönderimi gibi operasyonel işlerle uğraşmasına son veren Dijital Erzak uygulamasını başlattık. Ramazan ayının ve Kurban Bayramı’nın yanı sıra bu süreçler dışında da bu çözümümüze yoğun ilgi var. Tüm bunlara ek olarak firmalar içinde bulunduğumuz ekonomik konjonktürde çalışanlarının maaş beklentilerini karşılama noktasında şirketlere maliyet avantajı sağlayabilecek çözümler arama yoluna yönelebiliyor. Dolayısıyla Momento Kart’ı çalışanlara ücret paketinin bir parçası, esnek yan haklar kapsamında sunmak çok daha kıymetli bir hale gelmiş durumda.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir