Mitsubishi Electric Klima Sistemleri, ısıtma-soğutmada sektör lideri olarak hizmet veriyor

Mitsubishi Electric Klima Sistemleri Bölümü Ürün ve Teknik Takımı Takım Müdürü Tarık Çıvak ile ısıtma soğutma sistemlerinde Mitsubishi Electric’in çözümlerini konuştuk.

 Türkiye’de de ısıtma ve soğutma pazarının önde gelen oyuncusuyuz

 Mitsubishi Electric Klima Sistemleri olarak ısıtma soğutma pazarındaki payınızı ve hedeflerinizi anlatır mısınız?

Türkiye, yaklaşık 2 milyonun üzerinde kurulu üretim kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük split klima üretim merkezi konumunda. Ülkemizde 1 milyonu aşkın bir ihracat pazarı var. Dolayısıyla hem ihracat hem de iç pazar dinamiği olarak yüksek bir potansiyel mevcut. Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri olarak dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ısıtma ve soğutma pazarının önde gelen oyuncusuyuz.

“Ege Bölgesi İklimlendirme Sektörü Yıldızı” ödülüne lâyık görüldük

Şirketimizi üretim alanında Türkiye’de temsil eden Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim A.Ş. bünyesinde bulunan ve markamızın Avrupa’daki ilk ev tipi klima fabrikası olma özelliğini taşıyan Manisa’daki dijital fabrikamızda Türkiye ve Avrupa için yüksek enerji tasarruflu ve çevre dostu klimalar üretiyoruz. Bu fabrikamızla ihracat pazarlarını geliştirmeyi hedefliyoruz. Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren iklimlendirme sektöründeki 905 firma içinden 2020 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren firma olan Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim A.Ş., Ege İhracatçı Birlikleri tarafından, “Ege Bölgesi İklimlendirme Sektörü Yıldızı” ödülüne lâyık görüldü.

Satış ve satış sonrası hizmeti veriyoruz

Ürünlerinizin özellikleri ve ürün gamınızı ve otomasyon süreçlerinizi değerlendirir misiniz?

Mitsubishi Electric; farklı iklim koşulları ve büyüklükteki uygulamalar, yani farklı uzmanlık çözümleri için üstün performans gösteren profesyonel sistemleri tasarlıyor. Yatırım ve gelişimlerini bu çerçevede değerlendirerek Türkiye ve Avrupa pazarında klima ve soğutma sistemleri segmentini daha da büyütmeyi hedefleyen Mitsubishi Electric Corporation, 2015 yılında Climaveneta S.p.A. ve RC Group S.p.A. markalarını satın aldı. 2019 yılında Türk iklimlendirme sektörüne yönelik ürün gamını genişletmek amacıyla önemli bir hamle yapan Mitsubishi Electric Türkiye ise Mitsubishi Electric Hydronics & IT Cooling Systems S.p.A. için satış ve satış sonrası hizmetlerini de sunmaya başladı. Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri olarak; ev-ofis klimaları, ticari tip klimalar, City Multi VRF merkezi sistem klimalar, ısı pompası sistemleri, havalandırma sistemleri ve kontrol sistemleri alanlarında satış ve satış sonrası hizmeti veriyoruz.

Öne çıkan ürünlerimizden ve özelliklerinden ise şu şekilde bahsedebilirim. Mekânların taze hava ihtiyacının sağlıklı bir şekilde karşılanmasına imkân tanıyan Lossnay ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları Mitsubishi Electric tarafından ilk olarak 1970’li yıllarda geliştirildi. Bu cihazımız, odadaki sıcaklığı ve nemi büyük ölçüde korurken havanın tazelenmesine yardımcı oluyor ve iç mekânlara yüzde 100 taze hava sağlıyor. Endüstriyel üretim alanları, şehir merkezleri, iş yerleri, konutlar, oteller, okullar ve kreşler gibi birçok farklı ortamda pencere açılarak havalandırma yapılması yerine sürdürülebilir bir iç ortam hava kalitesi sağlayan Lossnay cihazları; sessizlik, yüksek verim ve konfor özellikleriyle dikkat çekiyor. Atmosferik ve kömür tozları, polen ve bazı bakterilerin iç ortam havasına karışmasını engelleyen Lossnay, aynı zamanda havada bulunan virüslerin de dışarı atılmasını sağlayarak pek çok sağlık sorununun önüne geçmeye imkân tanıyor. Ürünlerimizde kullanılan ısı geri kazanım teknolojisiyle ısıtma ve soğutma ihtiyacının en verimli ve kolay şekilde karşılanmasını sağlayan markamız, mekânlara ve beklentilere en uygun çözümleri geliştiriyor. VRF klima sistemlerimiz, homojen hava dağılımı ve her iç ünite için bağımsız kontrol kolaylığı sağlıyor. Mr. Slim profesyonel seri ürünlerimiz ise ticari alanların öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Merkezi iklimlendirme ihtiyaçlarını karşılayan Multi veya City Multi sistemleriyle de öne çıkıyoruz. Düşük sıcaklıklarda performansı garantileyen patentli Zubadan teknolojisi, altyapı çalışmalarını kolaylaştıran dünyanın tek iki borulu ısı geri kazanımlı City Multi sistemi, yine yüksek enerji verimliliği sunan Avrupa’nın ilk R32 soğutucu akışkanlı City Multi sistemi ve düşük CO2 eş değerine sahip dünyanın tek Hybrid City Multi sistemi gibi benzersiz ürünler her türlü iklimlendirme ihtiyacını karşılıyor. Taslak halinde olan ve 2021 yılında çıkması beklenen F-Gaz yani Florlu Sera Gazlarına İlişkin Yönetmelik gereği daha düşük miktarda soğutucu akışkan içeren sistemler önümüzdeki dönemde rağbet görecek. Muadillerine göre çok düşük miktarda soğutucu akışkan içeren Hybrid sistemlerimizle bu ihtiyacı karşılayarak çözüm sunuyor olacağız. Geniş ürün gamımız aynı zamanda hem projelendirme hem montaj hem de kullanım anlamında yatırımcılara, uygulayıcılara ve tüketicilere kolaylık sağlıyor. Tüm sezon boyunca sistemin sergilediği yüksek enerji verimliliği, düşük ses seviyesi ve esnek kombinasyon özellikleri sayesinde Mitsubishi Electric, Türkiye’nin lokomotifi inşaat sektöründe özellikle sembol konumunda olan ayrıcalıklı projelerin ve kentsel dönüşüm projelerinin tercihi olmaya devam edecek.

3 boyutlu sensör sistemleri

Duvar tipi Legendera serimizin yanı sıra Kirigamine serisi klimalarımızda ve profesyonel ticari tip kaset tipi cihazlarda farklı versiyonlarla kullanılan 3 boyutlu sensör sistemleri; değişken talepleri otomatik olarak anında karşılıyor. Tam 232 adımda 8 sensör ile mekânın 1.856 hücresinden ölçüm alan “3D i-See Sensör” teknolojisi, bu ölçümleri odada farklı sıcaklıklardan dolayı oluşabilecek konforsuz durumları ortadan kaldırmak için değerlendiriyor. Bu sayede yüksek konfor ve enerji tasarrufu sağlıyor. “3D i-See Sensör” teknolojisi sıcaklık ölçümleri yaparken evcil hayvanları ve insanları ayırt edebiliyor. Sistem ayrıca ortamda bulunan kişilerin konumlarını da tespit edebiliyor. Ortamda kullanıcı olmadığında enerji tasarrufu için ayar sıcaklığını 1 ya da 2 derece yukarı ya da aşağı ayarlayabildiği gibi kişi sayısını tespit edebildiği için kişi sayısına orantılı olarak da çalışabiliyor. Mitsubishi Electric’in gelişmiş teknolojileri ve tasarımı sayesinde daha az miktarda soğutucu akışkan kullanılan yeni nesil HaReME klimada ise karbon salımını azaltmak amacıyla önceki seriye göre yaklaşık yüzde 82 oranında daha düşük CO2 eş değeri emisyonu bulunuyor. HaReME klima, sağladığı ideal iklimlendirme koşulları ve sessizliği sayesinde kullanıcıların konfor seviyesini Avrupa standartlarına yükseltiyor.

Ömrünü tamamlayana kadar uzun süre sorunsuz olarak çalışıyor

Tercih edilmenizdeki nedenler nelerdir?

Mitsubishi Electric olarak, iklimlendirme sistemlerimizi konfor, verim ve dayanıklılığın en yüksek standardını ifade eden Mitsubishi Electric Quality (MEQ – Mitsubishi Electric Kalitesi) anlayışıyla üretiyoruz. Markamız; teknolojide, tasarımda ve üretimdeki mükemmelliğine işaret eden bu global kalite anlayışı çerçevesinde en iyiyi sunmak için klima sistemlerini en zorlu testlerden geçiriyor, üretimini en hassas proseslerle kontrol ediyor. Böylece, sistem ömrünü tamamlayana kadar uzun süre sorunsuz olarak çalışıyor. Farklı iklim koşulları ve farklı büyüklükteki uygulamalar için üstün performans gösteren profesyonel sistemlerimiz pek çok projede yer alıyor. Derin ve köklü teknolojik altyapısının yansıması olan yüksek performanslı klimalarıyla dikkat çeken markamız, bugün iklimlendirme sektöründe referans bir marka olmuş durumda.

Enerji verimliliği sağlıyoruz

Bireysel sistemlerden merkezi sistemlere kadar geleceğin enerji verimliliği kriterlerine uygun cihazları bugünden pazara sunuyoruz. Konut, ofis ve endüstriyel iklimlendirme sistemlerinde yüksek düzeyde enerji verimliliği sağlıyoruz. Tüketicilerimize yapay zekâ teknolojileriyle desteklenmiş ve sistem ömrünü tamamlayana kadar çevreye dost bir yaklaşım sergileyen bir ürün yelpazesi sunuyoruz. A+++ sınıfına ulaşan Legendera klima serisi, A+++ soğutma ve A++ ısıtma verimliliğine sahip EnviroME serisi klimalarımızla konutlarda ısıtma alışkanlıklarının değişmesini sağlarken hem ısıtma hem de soğutmada enerji tüketiminin azalmasına katkıda bulunuyoruz. Yüksek teknoloji ve düşük enerji prensibiyle hareket ediyor ve klima alanında yüzde 94’e varan geri dönüşüm oranıyla dikkat çekiyoruz. Mitsubishi Electric teknolojisiyle üretilen ve verimliliği büyük ölçüde arttırılan Poki-Poki Motor ile ezber bozan bir performans sergileyen Legendera serisi klimalar, soğutmada 10,5’e ulaşan verim değeriyle sıradan A sınıfı cihazlardan iki kat daha yüksek verimliliğe sahip öncü bir ürün. A+++ sınıfına ulaşan Legendera klima serimizin yanı sıra A+++ soğutma ve A++ ısıtma verimliliğine sahip EnviroME serisi klimalarımızla konutlarda ısıtma alışkanlıklarının değişmesini sağlarken hem ısıtma hem de soğutmada enerji tüketiminin azalmasına katkıda bulunuyoruz. Legendera klima serisindeki Plasma Quad Plus filtresi, sadece 2 Watt elektrik tüketiyor; böylece hem tüketicilerin ceplerine hem de çevreye katkı sağlıyoruz.

Legendera serisi klimalar

Özellikle kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirdiğimiz bu dönemde iç mekânlardaki hava kalitesi konusunda farkındalık artıyor. Bu sebeple klimanın içindeki filtre ve cihazın kolay bakım özelliği tüketicilerin seçim kriterlerinin başında geliyor. Legendera serisi klimalarımızda bulunan Plasma Quad Plus filtresi, 0.3µm büyüklüğündeki parçaları bile filtreleme gücüne sahip… Legendera serisi klimalarımızın iç ünitelerinde uygulanan Çift Katmanlı Kaplama (Dual Barrier Coating) özelliği de diğer dikkat çeken noktalardan biri… İç ünitede fan, ısı değiştirici ve hava yolu üzerine uygulanan bu çift katmanlı yapı, yağ ve su bazlı kirleticilerin birikmesini zorlaştırıyor ve kirleticilerin filtre üzerinde birikmesine imkân tanıyor. Bu sayede kullanıcılar, filtrelerini temizlediklerinde bireysel olarak daha kolay ve etkin cihaz temizliği gerçekleştirebiliyor. Detaylı profesyonel temizlik gerektiğinde ise işlem kısa sürede tamamlanıyor. Böylece, cihaz uzun süre ilk günkü performansında çalışıyor ve kullanım ömrü uzuyor. Tüketiciler, kullanacakları alana göre en doğru sistemi seçerek endişe etmeden klimayla ısıtılmış ya da soğutulmuş sağlıklı bir ortamda yaşayabilirler.

Lossnay ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları

Lossnay ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları, iç ortam hava kalitesinin yakalanması konusunda önemli bir ekipman olarak öne çıkıyor. Kontrolsüz bir şekilde pencere açılarak yapılan havalandırma esnasında sürdürülebilir hijyen sağlanamıyor. 10μm’dan büyük kirleticiler burnumuz tarafından tutulabiliyor. 10μm’dan küçük kirleticilerse maalesef akciğerlerimize kadar ulaşarak hastalıklara sebep olabiliyor. Lossnay havalandırma cihazları; ortamın sıcaklık, nem ve oksijen dengelemesini yaparken, yüksek verimli filtresi sayesinde 0.3µm büyüklüğe kadar küçük kirletici filtrelemesi yapabiliyor. Japonya’da Kitasato Çevre Bilimleri Araştırma Merkezi tarafından yapılan test sonuçlarına göre; dışarı atılan kirli egzoz havasında bulunan virüsler, hiper element ısı değiştiriciden geçerken taze havaya karışmıyor. Böylece pek çok sağlık probleminin önüne geçmeye imkân tanıyor. Bu cihazlarımız, kurulu sistemden bağımsız olarak da projeye ilave edilebiliyor ve çalıştırılabiliyor. Merkezi bir yapıda bölgesel iklimlendirme yapabilmenin çok önemli bir parçası olan Lossnay sistemleri, küçük bir odadan büyük bir kat gibi genel alanların havalandırmasına kadar pek çok alan için tasarlanabiliyor.

Bulut tabanlı çözümümüz MELCloud

Isıtma ve soğutmada Sezonsal Verimlilik Kriterleri’ne göre A, A+, A++ veya A+++ enerji sınıfında yer alan ürünlerimiz, klimanın internet üzerinden kontrolünü sağlayan bulut tabanlı çözümü “MELCloud” ile öne çıkıyor. Uzaktan bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon kullanarak klimanın internet üzerinden kontrolünü sağlayan bulut tabanlı çözümümüz MELCloud, geliştirdiğimiz önemli teknolojilerden sadece biri. MELCloud ile klimayı açmak, kapatmak, çalışma modunu ve fan devrini değiştirmek, kanatçıkları ayarlamak, odanın sıcaklığını görmek ve sıcaklık ayarını değiştirmek gibi işlemler mobil olarak hızlı ve pratik bir şekilde yapılabiliyor.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir