Mehmet Koç: GİV olarak eğitimlerimizle üyelerimizi bilgilendiriyoruz

Girişimci İş Adamları Vakfı Başkanı Mehmet Koç ile vakfın çalışmalarını değerlendirdik.

GİV, girişimciliği merkeze alıyor

 Girişimci İş Adamları Vakfı’nı (GİV) okuyucularımıza tanıtır mısınız?

Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV), 1996 yılında Türkiye genelinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren girişimcilerle yatırımcıların koordinasyon ve iş birliğini sağlayarak girişimciliği özendirmek, desteklemek, yaymak ve Türkiye’yi ilgilendiren her türlü ekonomik mesele ile ilgili incelemelerde bulunarak çözüm önerileri sunmak amacıyla kurulmuştur. GİV, Türkiye’de girişimciliği merkeze alan en eski sivil toplum kuruluşlarından bir tanesidir. Girişimci İş Adamları Vakfı olarak çalışmalarımızı, doğrudan doğruya girişimciliğin desteklenmesi, girişim ekosisteminin oluşturulması ve tanıtılması odaklı yürütüyoruz. Program, içerik ve faaliyetler üzerine odaklanan vakfımız, son üç yıl içinde yaygınlaşarak Konya, Gebze, Adana şubelerinin kuruluşlarını tamamladı. Hızlı bir şekilde Türkiye’de teşkilatlanmamızı tamamlayarak daha fazla girişimciye ulaşma hedefimiz ile yakın dönemde Bursa, Ankara ve Edirne şubelerimizi hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnsana, topluma, çevreye ve temel değerlere duyarlı girişimciler yetiştirerek, geliştirdiği sürdürülebilir iş modelleri ve fırsatları ile paydaşlarına katma değer sunmayı hedefleyen bir vakıf olarak, ülkemizde ve bölgemizde öncü bir organizasyon olmayı amaçlıyoruz. Şu an merkez şubemizde 270, şubelerimizde 200 olmak üzere toplam 470’e yakın üyemiz bulunuyor.

Girişimcilik Ödülleri’ni 3-4 Kasım tarihinde Selçuklu Kongre Merkezi’nde

 GİV olarak projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Vakfımızın kuruluşundan beri düzenlenen gelenekselleşmiş Girişimci Buluşmaları programımızda her ay başarılı girişimcilerle toplantılar yapıyoruz. Pandemi koşullarında online olarak devam ettiğimiz buluşmalarımızda, girişimcilerimizi dinliyor, bilgi paylaşımında bulunarak hem kendilerine katkıda bulunuyor hem de katılan üyelerimize yeni ufuklar açıyoruz. GİV Girişimci Buluşmaları’yla entegre olan, proje ve fikir ödülleri verdiğimiz yarışmamız ‘Girişimcilik Ödülleri’ geleneksel hale geldi. Her sene katılımcıları artıyor ve kategorileri daha genişliyor. Bu yıl 8. Girişimcilik Ödülleri’ni 3-4 Kasım tarihinde Selçuklu Kongre Merkezi’nde Konya’da gerçekleştireceğiz. Ayrıca bu yıl ilk kez ödül organizasyonuna paralel olarak aynı tarih ve mekânda ‘Türkiye Girişimci Buluşması Zirvesi ve Sergisi’ni girişimcilik özelinde fikir önderlerinin katılımı ile gerçekleştireceğiz. Düzenlediğimiz ödül töreni ve zirve ile girişimcileri ortaya çıkarmayı, cesaretlendirmeyi ve ödüllendirerek motive etmeyi, kazanan projelere ödül olarak finansal kaynak desteği vererek teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle fikrine güvenen tüm girişimci, girişimci adaylarını ve yatırımcıları etkinliğimize bekliyoruz. Ayrıca GİV olarak, akademik düzeyde de eğitimler düzenleyerek girişimcilik odaklı tamamlayıcı eğitim programları da gerçekleştiriyoruz.

“Melek Yatırım Ağı”

Girişimciler ve yatırımcılar arasında bir köprü de olan yapımız ile yatırımcılar ile projeleri buluşturmanın yanı sıra vakıf üyelerimizi de yatırımcı olmaya teşvik ediyoruz. “Melek Yatırım Ağı” projemiz kapsamında proje başvurusu yapan girişimciler ile yatırımcıları buluşturarak girişimcilik ekosistemini büyütmeye çalışıyoruz.

İnsanların iş fikri üniversiteden başlıyor

GİV’in hedeflerini paylaşabilir misiniz?

Hedefimiz, ülkemizde girişimcilik kültürü ve ekosisteminin gelişmesini sağlamaktır. Türkiye’nin, yetişmiş insan kaynağı ve genç nüfusu büyük bir artısıdır. Ancak teknolojiye, Ar-Ge’ye, inovasyona dayalı iş zemini oluşturabilmesinin tek yolu girişimcilik kültürünün ortaya çıkması ve girişimcilik ekosisteminin büyümesi ile mümkün olacaktır. Girişimcilik hayatın her aşamasında desteklenmesi gereken, bazı alışkanlıkların değişmesi gereken bir kavram. Biz vakfımızda üniversite aşamasından itibaren insanlarla iletişime geçmeye başlıyoruz. Çünkü insanların iş fikri üniversiteden başlıyor. Diğer taraftan insanlar profesyonel iş hayatına girdiklerinde, zaman içinde girişimcilik şevklerinin azaldığını görüyoruz. “Nasıl bir iş içinde olmalıyım” diyen gençlerle temasın önemli olduğunu düşünüyoruz. O nedenle aralıksız çalışıyor ve girişimci gençlere her geçen gün erişimimizi daha da artırmayı hedefliyoruz.

GİV eğitimlerinde önemli konulara dikkat çekiyoruz

Öte yandan, insanlar altyapıya sahip olmadan başladıkları girişimlerde başarısızlıklarla karşılaşabiliyorlar. Bu da onları tekrar teşebbüs etmekten alıkoyuyor. GİV olarak verdiğimiz eğitimlerimizde bu noktalara dikkat çekiyor ve gençleri yan uzmanlıklar ile donatıyoruz. İş insanları ile buluşturuyor, deneyim paylaşımları yapıyoruz. Biliyoruz ki akademik eğitim evet çok önemli ama iş dünyasının aktarımları da bir o kadar önem teşkil ediyor.

Girişimcilik Endeksi projemizi sürdürüyoruz

Bunun yanı sıra Gendeks-Girişimcilik Endeksi projemizi sürdürüyoruz. Girişimciliğin zaman içindeki gelişimini ölçeceğimiz, ölçülebilir, karşılaştırılabilir veri altyapısı oluşturarak girişimcilik ekosistemi odaklı bir rapor üzerinde çalışıyoruz. Geleneksel olarak hayata geçirmeyi planladığımız Gendeks’in, kamu kontrolünde olan veriler ile araştırmalardan elde ettiğimiz verilerin harmanlanarak anlamlandırıldığı, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu ve iş yapış şekillerine kolaylıkla yansıtabilecekleri bir mekanizma haline gelmesini amaçlıyoruz.

Özellikle genç girişimcilere neler söylemek, hangi mesajları vermek istersiniz?

Genç girişimci algısı 20’li yaşlar olarak algılansa da eğitimlere baktığımızda yaş ortalaması 30’lu yaşlar diyebiliriz. Ancak GİV olarak Türkiye’nin her yerinden her yaştan girişimci ile erişime giriyor, eğitimlere ve girişimcilik ekosistemimize dahil ediyoruz. Elbette bu dağılımda en büyük payı gençler alıyor. Biz de gençlerin üniversiteden mezun olup kısa süre de olsa piyasa içinde çalışmalarının önemli olduğunu düşünüyoruz. Girişimci olmak isteyen gençlere önerimiz fikir geliştirmeleri, projeler üretmeleri. Mezuniyeti beklemeden, üniversitede okurken çeşitli projeler üzerinde çalışmaları, iş fikirleri geliştirmeleri önemli. Kendilerinin dikkatini ve ilgisini çeken bir konuya odaklanıp, o konu üzerinde uzmanlaşmalarını öneririz. Ayrıca sosyal ve iş odaklı “network”e önem vermeleri, iş dünyasını deneyimlemeleri de başarılarında etken olacaktır.

Güncel bakış açıları sunuyoruz

 GİV, üyelerine hangi katma değerleri sağlıyor?

İş insanı üyelerimiz Girişimci Buluşmaları etkinliklerimizde tüm katılımcı üyeler ile aktif platformlarda bir araya geliyorlar. İş dünyası içinde etkili bir iletişim ve deneyim paylaşım alanı sağlarken, etkinliklerimiz ile kendilerine yatırım odaklı güncel bakış açıları da sunuyoruz. Vakfımıza sunulan girişimci projelerimiz ile üyelerimize yeni ortaklıklar oluşturma, yeni yatırım alanları keşfetme ortamını ekosistem içerisinde sunuyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir