Markalaşma ayrıntıda gizlidir

Markalaşma, artık pek çok KOBİ’nin önemini bildiği, doğru yönetmek istediği, hatta yalnızca bunun için bile kıyasıya rekabet ettiği bir alan.  Ufak ama kararlı adımlarla başlanacak, bazen tempolu yürüyüşlere bazense bir maraton koşusuna dönüşecek bu süreçte aslında her ayrıntı önem taşıyor. Hatta markaları aslında tam da bu ayrıntılar öne çıkarıyor. Bu sebeple yazımı 5 veya 10 adımda markalaşmaya değil, markalaşma yolunda fark yaratan detaylara ayırdım.

Kendinizi tanıyın, en iyi özelliğinize odaklanın

Markalaşma yolculuğuna yeni başlayan KOBİ’ler çoğu zaman hemen büyük yollar kat etmenin hayalini kuruyor. Devasa adımlar atmanın hatta her şeyi hemen tamamlamanın mümkün olabileceğini düşünüyor. Bu aşamada KOBİ’lerin aslında öncelikle sabırlı olmaları ve işe kendilerini “gerçekten” tanımaktan başlamaları gerekiyor. “Bu yolculukta beni hangi özelliklerim öne çıkarır?” sorusuna alacakları yanıttan hareketle de güçlü hissettikleri noktalara odaklanacakları sürdürülebilir stratejiler oluşturmaları önem taşıyor. Doğru bir başlangıçla, ağır ama emin adımlarla yol almak, hayallerden ilham alarak gerçekçi planlar yapabilmek bu sürecin çok daha başarılı ilerlemesini sağlıyor.

Rakipler arasından sıyrılmak için profesyonel içerikler hazırlayın

Bugün markalaşmak isteyen hemen hemen her KOBİ’nin bir kurumsal web sitesi, en az bir sosyal medya hesabı bulunuyor. Dijitalde var olmanın önemini ben de her yazımda söylüyor, bu kanalların günümüzde adeta dijital bir vitrin görevi gördüğünü her fırsatta dile getiriyorum. Ancak süreç bir web sitesi oluşturmakla ya da sosyal medya hesabı açmakla ne yazık ki tamamlanmıyor. Bu kanallar üzerinden kendilerini anlatmak isteyen KOBİ’lerin paylaşacakları içeriklerde fark yaratması gerekiyor. Bu noktada, fark yaratmaktan kasıt her zaman yaratıcılık anlamına da gelmiyor. Kolayca anlaşılabilen, yalın bir dille yazılmış, kaliteli içerikler ve doğru tasarımlarla dijital marka yönetimine son derece profesyonel bir başlangıç yapılabiliyor. Ve tabi ki bu çalışmalar doğru bir hedefleme üzerine kurulan dijital reklamlarla tamamlandığında çok daha etkileyici sonuçlar ortaya çıkıyor.

Esas işinizin insan olduğunu unutmayın

 

Bir KOBİ gerçekten kaliteli ürünler üretebilir, harika bir web sitesi, gösterişli bir logo tasarlatabilir. Göz alıcı ürün ambalajları, dikkat çekici strateji sunumları hazırlatabilir.  Ancak teoride bu kadar mükemmeliyetçi olurken pratikte kullanıcının memnuniyetini de atlamamak gerekiyor. Burada kullanıcıların sorularının ne kadar hızlı yanıtlandığı, sorunlarının ne ölçüde çözüldüğü, kriz anlarında nasıl tepkiler verildiği gibi detaylar fark yaratıyor. Duygulara hitap edilebildiği ölçüde hedef kitleyle yalnızca maddi değil duygusal bir alışveriş de gerçekleşiyor. Bu alışveriştense kazançlı çıkmamak neredeyse hiç mümkün olmuyor.

Güvenebileceğiniz yol arkadaşları edinin

360 derece hizmet veren iletişim danışmanlığı ajansları; kapsamlı çalışmalarıyla marka yolculuğundaki KOBİ’lerin yol arkadaşı oluyor. Markalaşma yolundaki en sancılı süreçlerin oldukça kolay, keyifli ve verimli geçirilmesine katkı sağlıyor. İşletmenin geçmişine, hedef ve stratejilerine uygun olarak hazırlanan, hiçbir detayın unutulmadığı iletişim çalışmaları neticesinde KOBİ’ler hayallerini gerçeğe dönüştürebiliyor.

Sibel Selvi Arslantürk- İnomist İletişim

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir