Levent Kahrıman: Yatırım odaklıyız, ülkemizden kazandığımız yine ülkemize yatırıyoruz

Laber Organik Genel Müdürü Levent Kahrıman,Üniversitede kimya bölümünde okurken, bu alanın cazibesine daha da çok kapılmıştım. Yeni formüller, yeni ürünler geliştirmek üzerine çok fazla yayın okuyup, sektörde bu alanda kendimi yetiştirmeye çalıştım. Bir gün berberdeyken krem ve kolonyayı karıştırıp yüzüme sürdüklerinde neden olmasın ki diyerek kolonyalı krem üretme fikri aklıma geldi. 2005 yılında 1500 Dolar sermaye ile Laber Kimya Firmasını kurdum. Laber’in kuruluş felsefesinde yenilikçilik, özgünlük, müşteriyi şaşırtmak ve çevreye saygılı bir üretim anlayışı var. Nitekim geldiğimiz noktada bunu tüm paydaşlarımıza aktarabildiğimizi düşünüyorum” dedi.

 Halihazırda 31 çeşit organik sertifikalı cilt, saç ve bebek ürünümüz bulunuyor

Ürünleriniz ve ürün gamınız hakkında bilgi verir misiniz? Iva Natura serisi’ni değerlendirir misiniz?

Iva Natura Türkiye’de üretilen sertifikalı organik kozmetik ürünleri arasında öncü bir marka haline geldi. Markamız, Türkiye dışında da yaklaşık 15 ülkede tüketicileriyle buluştu. Bu ürünlerin özünde Anadolu var. Anadolu’nun hikayelerinde, mitlerinde, şifa ve güzellik anlayışında yer bulmuş özgün bitkiler bu ürünlerin temelini oluşturdu.  1 yılı geçen Ar-Ge pazarlama yönlü çalışmalarımızla mevcut konseptimize oldukça ses getiren dokunuşlar yaptık. Gerek organik içeriği gerek ambalaj tasarımı konusunda yaptığımız çalışmalar müşterilerimizden tam not aldı. Bu konseptimizde hali hazırda 31 çeşit organik sertifikalı cilt, saç ve bebek ürünü bulunuyor. Bir ailenin evinde olması gereken tüm bakım ürünleri bu konseptimizde mevcut.  Vurgulamak gerekirse tamamı organik sertifikalı, vegan, hayvanlar üzerinde test edilmemiş (PETA onaylı), glüten içermeyen ürünler.

Akredite bir laboratuvarımız mevcut, sanayi-üniversite işbirliğine önem veriyoruz

Bilimsel gelişmeler, laboratuvar hizmetleri ve ar-ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Ar-Ge birimimizde aktif olarak çalışan, dünyadaki trendleri takip eden, yeni ürün ve formüller üzerine çalışan, alanında uzman 8 kişilik bir ekibimiz var. Ayrıca, akredite bir laboratuvarımız mevcut. Kozmetik sektörünün gerektirdiği birçok testi kendi bünyemizde yapabiliyoruz. Güncel gelişmeleri, mevzuat değişikliklerini başta Avrupa olmak üzere aktif olarak takip ediyoruz. Buna ek olarak sanayi-üniversite işbirliğine önem veren ve bunun gerekliliğine inanan bir firma olarak akademik camia ile iç içeyiz. Birçok konuda farklı uzmanlıkları olan üniversite birimleri ve akademisyenlerle ortak çalışmalar da yürütüyoruz.

Bitki ekstrasyonu ile ilgili yeni bir fabrika yatırımımız var

Hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Sürdürülebilirlik konusu en hassas olduğumuz noktalardan biri. Bununla ilgili, politikamız ve hedeflerimiz mevcut. Bu hedeflere adım adım ilerlemek için gerekli aksiyonları alıyoruz. Hali hazırda çalıştığımız, sözleşmeli tarım yaptırdığımız çiftçilerimiz mevcut. Kozmetik bitkilerinin sürdürülebilir tarım yolu ile elde edilmesi, uygun tarım alanlarının belirlenmesi ve çiftçilerin kazanımlarının artması ile ilgili aktif çalışıyoruz. Firmamız en son güneş enerjisine yönelik yatırımlar gerçekleştirdi. Fabrikamızın tüm elektriğini güneş enerjisi ile elde eder duruma geliyoruz. Bitki ekstrasyonu ile ilgili yeni bir fabrika yatırımımız var. Eylül gibi bu alanda da faaliyete geçiyor olacağız.

Iva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması

Türkiye’nin potansiyeli itibariyle organik kozmetik konusunda dünyada söz sahibi olacak kaynaklara ve altyapıya sahip. Biz bu sektörün temsilcisi olarak ülkemizde ve dünyada gücümüzü ve potansiyelimizi anlatmak ve farkındalık oluşturmak adına birçok platformda tecrübelerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Iva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması farkındalığa yönelik çalışmalarımızdan biri. Bu yıl 3.’sünü düzenliyoruz. Amacımız Anadolu bitkilerinin şifa ve güzellikteki yerini insanlarla anlatmak.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir