KOBİ’lerin yanında yer alan Enqura, kaliteli hizmet sunuyor

Enqura, 2014 yılında Metin Karabiber tarafından kuruluyor. Editör Ahmet Doğan’ın sorularını yanıtlayan Karabiber, “Enqura’nın kuruluş hikayesine geçmeden biraz kendimden bahsetmek istiyorum; ilkokul yıllarımda tanıştığım kodlamayı, lise sona kadar hobi olarak sürdürdüm. Hep yazılım alanında kendi girişimimi kurmak hayalim vardı.  Marmara Üniversitesi’ndeki eğitimim boyunca Logo Yazılım ve Melsoft firmalarında çalışarak hobimi profesyonel iş hayatına taşıdım. Daha o yıllarda ERP, CRM ve İnsan Kaynakları alanlarında uygulamalar geliştirdim. Üniversiteden mezun olur olmaz Türkiye Finans Katılım Bankası’nda Kıdemli Yazılım Uzmanı olarak göreve başladım, 14 yıllık Türkiye Finans iş hayatım süresince bankacılıktaki dijital dönüşüme bizzat şahit oldum ve bu alanda kendimi geliştirme fırsatı yakaladım. Ekip arkadaşlarımızla geliştirdiğimiz ürünler birçok şirkete ilham oldu, birçok banka geliştirdiğimiz ürünleri inceledi ve kendileri de benzerlerini geliştirdiler. Pek çok teknoloji konferansında tecrübelerimizi paylaşma imkanı bulduk ve bu vesileyle iyi bir network ağına sahip oldum. 2014 yılında kendi girişimim, Enqura’yı kurdum. Çalışma arkadaşlarımızla birlikte geçtiğimiz 6 yıl boyunca dijital bankacılık, dijital sigortacılık, veri analitiği, yapay zeka ve blockchain konusunda birçok yenilikçi ürün geliştirdik. 2016 yılında dijital bankacılık alanındaki ürünlerimizle Türkiye’nin en büyük bankalarına çözüm ortağı olduk. 2017 yılında veri analitiği ve yapay zeka alanındaki çalışmalarımız uluslararası düzeyde kabul gördü. Türkiye’nin ilk finansal blockchain projesini 2018 yılında hayata geçirdik, aynı yıl FMCG sektörü için hazırlanan analitik çalışma ile global başarıya imza attı. 2019 yılında sigorta sektörünün dijitalleşmesine öncülük ettik. Android ve iOS mobil uygulamalar, yapay zeka (AI), iş zekası (BI) ve blockchain teknolojileri üzerine Ar-Ge projelerimiz devam ediyor. Son iki senedir Deloitte Technology Fast50 listesinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasındayız. Sektördeki iddiamızı Türkiye’de ve yurtdışında gerçekleştirdiğimiz birçok yenilikçi projeyle ispatladık, çok faktörlü kimlik doğrulama ürünümüz EnSecure, uzaktan müşteri edinimi uygulamamız EnVerify ile ödeme sektörünün Oscar’ları sayılan PSM ödülü kazananı olduk. Bugün Türkiye’nin üç lokasyonunda 60 kişilik uzman kadromuz ve yurtdışındaki partner ağımızla yüze yakın kurumsal müşterimize 7/24 hizmet sunuyoruz” dedi.

KOBİ’lerin teknoloji ile rekabet gücünü artıran yenilikçi ürün ve hizmetlere sahibiz

Başta KOBİ’ler olmak üzere genel anlamda ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

KOBİ’lerin teknoloji ile rekabet gücünü artıran yenilikçi ürün ve hizmetlere sahibiz.  Geniş bir data ve iş zekası ekibimiz var tahminleme ve anomali tespiti gibi konularda müşteriye özel çözümler sunabiliyoruz.  Veriyi iyi bilen, okuyan ve anlamlandırabilen bir ekibimizin olması makine öğrenmesi tarafında bizi rakiplerimizden bir adım öne geçiriyor. Görüntü tanıma konusunda çalışmalarımızı müşteri ihtiyaçlarına göre özelleştirebiliyoruz. Bu bazen bir video analizi, bazen el yazısı tanıma, bazen de cisim tanıma gibi çeşitli şekillerde olabiliyor.

Uzaktan Müşteri Edinimi”

Ülkemizdeki regülasyonları yakından takip ediyor, bu doğrultuda da ürünlerimizi güncelliyoruz.  Son dönemlerde bankacılık tarafında yaşanan gelişmelere paralel olarak dijitalden müşteri olabilme imkanı sağlayacak “Uzaktan Müşteri Edinimi” uygulamamız EnVerify’ı geliştirdik. 1 Mart’ta ıslak imza ve fiziki kimlik doğrulama zorunluluğunun ortadan kalkmasıyla birlikte dakikalar içinde banka müşterisi olmanın yolu açılıyor. 18 yaşını doldurmuş üniversite öğrencileri dahil herkes evinden dahi çıkmadan, her neredeyse oradan bankada hesap açabilecek, hesabını farklı şubeye taşıyabilecek. Yasal düzenlemelere yüzde yüz uyumlu geliştirdiğimiz EnVerify, bankaların “müşteriyi tanımakla ilgili” iş yükünü ortadan kaldırıyor kağıt, posta ve kurye masrafları gibi maliyetlerden de tasarruf etmelerini sağlıyor. Kolay kullanımı, güvenli alt yapısı ile de tüketicinin hayatını kolaylaştırıyor.  Bu ürünümüz aynı zamanda KOBİ’lerin iş modellerini dijitalleştirilmesinde bazı senaryolarda yardımcı olacak.

EnConnect

WhatsApp’ın “onay” sözleşmesinin gündeme gelmesiyle birlikte, bu konuda geliştirdiğimiz ürünümüz EnConnect’e olan ilgi de arttı. İş dünyasına çalışanlarıyla iletişimde kullandığı yabancı uygulamaları devre dışı bırakarak uçtan uca şifreleme kullanan uygulamalara geçmelerini öneriyoruz. Çalışanların çalışanlarla ve müşterileriyle iş için yaptığı mesajlaşmalar şirket için büyük değer ifade ediyor, geliştirdiğimiz anlık çevirimiçi mesajlaşma uygulaması EnConnect yüksek performansı, uçtan uca şifreli güvenli altyapısı ve kapalı devre kendi sistemi içinde verilerin tutulmasına imkan tanıyan platformuyla iş dünyası için güvenli bir iletişim sunuyor.

Ar-Ge yatırımlarımız müşterilerimizden tam not aldı

Kuruluşumuzdan bu yana Türkiye’nin en büyük teknoloji firmalarını geride bırakarak birçok ihale kazandık. Enqura ürünlerinin tercih edilmesinin sebeplerini, Ar-Ge’ye verdiğimiz değer, ürünlerimizde en yenilikçi teknolojileri kullanmamız, uluslararası standartlarla güvenli altyapımız, müşterilerimize projelerini talep ettikleri süre içinde sorunsuzca teslim etmemiz olarak sıralayabiliriz. Çalışma prensiplerimiz bize müşteri memnuniyeti ve müşteri referansı olarak geri döndü. Müşterilerimiz bize güvendi biz de bu güveni boşa çıkarmadık. Her memnun müşteri yeni bir müşterinin Enqura ürünü almasına katkı sağladı.

Rotamızı yurtdışına çevirdik

Hedeflerinizden bahseder misiniz?

Memnun müşteriler ve iş ortaklarımızla birlikte dünyada büyüme ilkesinden hareketle, 6 yıldır sektörün hep bir adım ilerisinde teknolojinin dönüşümüne öncülük ediyor ve rotamızı yurtdışına çeviriyoruz. Dünyaya yenilikçi teknoloji çözümleri sunan lider yazılım firmalarından biri olma stratejik hedefimizin bir parçası olarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini tam olarak karşılayan maliyet etkin, ileri teknoloji çözümleri sağlayarak, önümüzdeki beş yıl içinde Kuzey Amerika, Avrupa ve Ortadoğu’daki müşteri tabanımızı genişleterek bu ülkelerde proaktif olmak istiyoruz. % 100 Türk sermayeli bir şirket olarak yurtdışına ilk ihracatımızı 2016 yılında gerçekleştirmiştik. Bugün uzman mühendis kadromuz ve lokal partner ağımızla 4 kıtadaki büyümemize devam ediyor, önümüzdeki 5 yıl içerisinde ihracatın ciro içindeki payını %45 artırmayı hedefliyoruz.

Gelecek üretim ve ihracatta

Ülkemizin geleceğini üretim ve ürettiklerimizin ihracatında görüyorum. Bu doğrultuda biz de üretip, ülkemizde oluşturduğumuz güçlü referanslardan sonra ihracatı artırmayı hedefliyoruz. Benim ve çalışma arkadaşlarımın ortak amacı, Enqura’yı  daha ileriye götürecek, yüksek katma değer sunan yenilikçi hizmetler geliştirerek müşterilerimize ve topluma değer oluşturan global bir marka olmaktır.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir