KOBİ’lere rekabet avantajı kazandıran pazarlama araçları

KOBİ’ler günümüzde rekabetle belki de her zamankinden çok daha fazla karşı karşıya. Bu durum, çoğu KOBİ’nin gözünü korkutsa da aslında rekabet korkutucu olmanın aksine hepimizi geliştiren, yenileştiren ve dinamikleştiren faydalı bir olgu. Özellikle de etrafımızda bulunan araç ve kaynakları doğru bir biçimde kullanarak rekabet koşullarını sürdürülebilir avantaja dönüştürmek elimizde. Peki bu araçlar neler? Bu yazımı KOBİ’lerin kullandıkça rekabet avantajı elde edeceği temel pazarlama araçlarına ayırdım.

Mobile uyumlu etkileyici bir web sitesi oluşturun

Online shopping website

Dijitalleşen dünyada internet, devasa bir pazar. Web sitesiyse sizin bu pazardaki yeni kartvizitiniz. Kullanıcıların bir işletme ya da marka hakkında fikir edinmek için yaptıkları ilk iş artık marka adını internette aratmak oluyor. Bu sebeple aramada ilk sırada çıkacak bir web sitesinin bulunması ve bu web sitesinin sizi eksiksiz bir biçimde yansıtması büyük önem taşıyor. Ancak içeriği zayıf olan, yavaş açılan, sürekli hata veren, mobile uyumlu olmayan, tasarımsal açıdan noksanlıkları bulunan bir web sitesinin markanızın algısına yarardan çok zararının dokunabileceğini unutmamak gerekiyor.

Sosyal medyanın gücünü yabana atmayın

Teknoloji ve dijitalleşmenin KOBİ’ler için getirdiği avantajlardan biri de hiç şüphesiz sosyal medya kanalları. İnternetin pazar; web sitesinin dijital kartvizit konumunda olduğu günümüzde sosyal medya hesaplarıysa adeta bir dijital vitrin görevi görüyor. Bu kapsamda kurumsal bir profil oluşturup gerçek zamanlı paylaşımlarla hedef kitlenizin dikkatini çekmek, müşterilerinizin sorularını ve sorunlarını bu hesaplar aracılığıyla gerçek zamanlı olarak takip etmek ve her şeyden önce bu dijital vitrini kira parası ödemeksizin kullanabilmek pazarlama alanında elinizi oldukça güçlendiriyor. Dijital reklamın etkileyici gücünü de doğru hedefleme ile kullandığınız zaman sosyal mecraların etkisi kat be kat artıyor.

E-postalarla iletişim kurmaya alışın

Pazarlama alanında işinizi kolaylaştıracak pazarlama araçlarından biri de elektronik posta iletişimi. Büyük markaların da yoğun olarak kullandığı bu yöntemin en önemli faydasının ise ölçümlenebilir ve takip edilir sonuçlar yaratması olduğunu söylemek mümkün. Düzenli olarak yapılan e-bülten gönderimleriyle tanıtım ve ürün bilgilendirmelerinizi oldukça pratik bir biçimde gerçekleştirebilir; kurumsal bir formatta göndereceğiniz kutlama ve tebrik mailleriyle de müşterilerinizle sürdürülebilir bir bağ kurabilirsiniz. Burada elbette KVVK’ya uygun hareket etmek şart.

Kendinizi etkileyici bir biçimde anlatın

Potansiyel müşteriler tercih edeceği işletmeyle ilgili bilgi ve izlenim sahibi olmayı ister. Bu anlamda firmanızın tarihçesini, kuruluş hikayesini, öne çıkan, fark yaratan özelliklerini akıcı ve yalın bir dille anlatan kısa ve görsel olarak zenginleştirilmiş bir tanıtım filmi ile potansiyel müşterilerinizin sizi anlayıp, sizinle bir bağ kurmasını sağlayabilirsiniz.

Profesyonel bir şirket sunumu hazırlayın

Şirketinizi potansiyel bir müşteriniz karşısında anlatmak için kullanacağınız en etkili yollardan biri de önceden özenle hazırlanmış profesyonel bir şirket sunumudur. Her şeyin hızlıca tüketildiği, zamanın su gibi aktığı, çeşitli değişkenlerle kullanıcıların dikkatlerinin çok çabuk dağıldığı günümüz koşullarında gereksiz ayrıntılara boğulmamış bir sunumla potansiyel müşterileriniz karşısında rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz.

 ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir