Google Türkiye Dijital Platformu ile KOBİ’lere dijital dönüşüm

KOBİ’leri pandemi koşullarında desteklemeyi amaçlayan yeni program ile, dijitalleşme sürecine katkı sağlanması hedefleniyor. Google Türkiye Dijital Platformu ile 1.5 milyon bireyin ve işletmenin dijital yetenekler kazanarak büyümesini hedefleyen Google Türkiye Dijital Platformu’na 12 milyon dolar değerinde finansal destek sunuldu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Ülkemizin hedefleri büyük. Bu hedeflere ulaşmak için dijital dönüşümü geriden takip etmek gibi bir lüksümüz yok. Bilakis, dijital dönüşüm sürecinin önemli ve baş aktörlerinden biri olma vizyonumuz ile çalışmalarımızı sürdürmeliyiz” dedi.

Dijital altyapısı iyi olanlar daha avantajlı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ise, “Dijital altyapınız iyi ise bu avantajlı olduğunuz anlamına geliyor. Dijital dönüşüm ve e-devlet hizmetleri bürokrasiyi azaltırken, şeffaflığı, hesap verebilirliği ve verimliliği artırıyor. Veri merkezli inovasyon, bizim başlıca vizyonumuz” dedi.

Google tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu (TESK) iş birliği, Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi desteğiyle hayata geçirilen, KOBİ’leri pandemi koşullarında destekleyecek “Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar” programı tanıtıldı.

Toplantıda verilen bilgiye göre, Google, Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar programıyla, hibe, finansman, reklam kredileri ve Google Türkiye Dijital Platformu ile esnaf ve KOBİ’leri salgın koşullarına dayanıklı hale getirip yarının güçlü ve rekabetçi işletmeleri olmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Google Türkiye, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının desteğiyle TESK iş birliğiyle hazırlanan ve dört temel bileşenden oluşan ve salgından en çok etkilenen ekonomik aktörler olan esnaflara yönelik destek paketi; küçük işletmelerin dijital becerilerle donatılarak, olağanüstü durumlara karşı daha dirençli hale gelmesini sağlamayı amaçlıyor.

Esnaf ve KOBİ’leri farklı araçlarla 360 derece destekleyecek ve 12 milyon dolarlık finansman sunacak program kapsamında restoran ve kafelerin dijital dönüşümü için TESK’e 500 bin dolarlık Google.org hibesi verilecek.

Pandeminin KOBİ’ler için sarsıcı etkilerinin ortadan kalkmasının zaman alacağı gerçeğinden hareket eden Google, KOBİ’lerin sermayeye erişimine yardımcı olmak ve nakit akışlarını rahatlatabilmek amacıyla 3 milyon dolarlık kredi programı oluşturacak.

Salgınla ilgili toplum sağlığı açısından kritik olan bilgilerin yayılması ve işletmelerin desteklenmesi için kamu kurum ve kuruluşları ile küçük ve orta ölçekli işletmelere 8,5 milyon dolar değerinde reklam hibesi sağlandı.

Google Dijital Türkiye Platformu işletmelerin yeni müşterilere ve pazarlara ulaşmalarına yardımcı olacak online araçlara ve eğitimlere hızlı ve etkin biçimde, tek noktadan ulaşmalarını sağlıyor. İçerisinde Grow My Store, Google Benim İşletmem, Dijital Atölye ve IdeaSoft işbirliği gibi farklı araç, ürün ve eğitimleri barındıran platform 1,5 milyon birey ve işletmeye ulaşarak dijital yetenekler kazandırmayı hedefliyor.

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir