KOBİ’ler Figopara ile nakite kolay ulaşacak

Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, “Firmaların ihtiyacı olan işletme sermayesini genişletmek amacıyla kurulmuş bir tedarikçi finansmanı platformu olan Figopara, Türkiye’nin öncü finansal teknoloji şirketlerinden Foriba tarafından firmaların ihtiyacı olan işletme sermayesini genişletmek için kuruldu. Foriba’nın kurucuları olarak ben ve Ahmet Bilgen tarafından 2016 yılında kurulan Figopara’nın yatırımcıları arasında, Dünya Bankası, Eczacıbaşı Momentum, Endeavor Catalyst, Finberg, Lima Ventures ve Revo Capital bulunuyor. Kurulduğumuz günden bugüne 60.000’den fazla faturanın işlemine aracılık ettik. 10.000’den fazla tedarikçi üyeye ulaştık. Türkiye’nin önde gelen 14 banka ve 6 faktoring şirketiyle çalışıyoruz. 2021 yılının ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla 17 kat büyüdük ve beraber çalıştığımız alıcı sayısını 5 katına çıkardık. Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alan 20 yeni alıcıyı bünyemize dahil ettik ve tedarikçi sayımızı da 3 kat büyüttük.

Figo Kolay Finansman ile KOBİ’lerin finansmana ulaşmasını kolaylaştırdık

Figopara olarak müşterilerinize hangi avantajları sunuyorsunuz? Tercih edilmenizdeki nedenler nelerdir? Rakiplerinizden hangi yönleriniz ile ayrılıyorsunuz?

Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde KOBİ’lerin ve şirketlerin finansmana erişimi en büyük sorunlardan biri olarak karşımıza çıktı. Biz de bu dönemde Figopara kullanıcılarından gelen çözüm talepleri doğrultusunda Figo Kolay Finansman’ı hayata geçirdik. Geliştirdiğimiz teknolojik modelle e-fatura ve e-defter kullanan ticari işletmelerin özel entegratörlerinden e-fatura bilgilerini alarak değerlendirmeye tabi tutuyoruz. Firmaların ticari faaliyetlerinin değerlendirilmesi sonucunda oluşan puana göre tahsil edebilecekleri faturalar için uygun banka teklifleri sunuyoruz. Seçilen banka teklifiyle tahsilat hızlı bir şekilde gerçekleştirilirken, tüm başvuru sürecinin dijital olarak yapılması firmalar için işlemlerin daha da hızlı sonuçlanmasını sağlıyor.

10 binin üzerinde aktif müşteriye 2,2 Milyar TL işlem hacmine ulaştık

Figo Kolay Finansman hizmetinden faydalanmak için firmaların Figopara’ya giriş yaptıktan sonra özel entegratör vasıtasıyla e-fatura ve e-defter bilgilerini Figopara’ya aktarmaları yeterli oluyor. Bankadan bir kredi almak istediğinizde işletmenizin bilançosuna, gelir-gider kompoziyonuna ve geçmiş kredi performansına bakılır. Figo Kolay Finansman’la işletmenizin sadece ticari faaliyetlerini dikkate alarak bir puanlama yapıyoruz.

KOBİ’lere sunulan 75 milyon Euro’luk desteği Türkiye’ye getirmeyi hedefliyoruz

Böylelikle ticari faaliyetinizin genel performansına bakılarak finansmana daha hızlı erişmenize aracılık ediyoruz. Figopara ile 10,000’in üzerinde aktif müşteriye 2,2 Milyar TL işlem hacmine ulaştık. 2021 yılı sonunda bu rakamın Figo Kolay Finansman hizmetimizle birlikte 2,5 milyar TL’ye ulaşmasını hedefliyoruz. 2021 yılında bir başka hedefimiz ise tüm üyelerimizi Figo Kolay Finansman sistemine entegre ederek, KOBİ’lerin finansmanına destek olmak için yurtdışında KOBİ’lere sunulan 75 milyon Euro’luk desteği Türkiye’ye getirmek. KOBİ’lerin ticaret finansmanına daha rahat ulaşmaları için yatırımlarımıza ara vermeden devam edeceğiz.

En önemli hedefimiz yurtdışına açılmak

Figopara’nın hedef ve yatırımları hakkında bilgi verir misiniz?

İlk yıllarımızda yıllık bazda 5 kat büyümek için plan yaptık ve ilk iki yılımızda 5’er kat büyüme hedefine ulaştık. Türkiye’nin ve dünyanın büyük gruplarından yatırım alarak da büyümemizi sürdürüyoruz. Bu kapsamda 2020 yılında her biri alanında çok başarılı olan yatırımcılarımızdan 5,6 milyon dolar yatırım aldık ve bu destekle 2021 yılına güçlü bir adım attık. Aldığımız yatırımlarla inovatif çözümler hayata geçirdik. Bu çözümlerden biri olan Figo Kolay Finansman ile bankalardan finansman desteğinin çok hızlı bir şekilde sağlanmasına aracılık ediyoruz. Figo Kolay Finansman’ın katkısıyla her sene minimum 3 kat büyümeyi hedefliyoruz. En önemli hedeflerimizden biri de yurt dışına açılmak. 2021 yılının son çeyreğinde bir, 2022 yılının ilk çeyreğinde ise üç ülkeye birden açılmayı hedefliyoruz. Bu sayede, ilerleyen yıllarda Figopara’nın katlanarak büyümesini ve yeni ülkelerde hizmet vermesini planlıyoruz.

KOBİ’ler nakit akışını doğru yönetmeli

Ödeme sistemlerinde KOBİ’lerin bilmesi gerekenler nelerdir, KOBİ’lere hangi mesajları vermek istersiniz?

KOBİ’lerin ödeme sistemlerinde en çok dikkat etmesi gereken unsuru iç ve dış pazarlarda ticaretin ve tahsilatların sorunsuz biçimde gerçekleştirilmesi için 7/24 güvenli şekilde çalışma olarak tanımlayabiliriz. Bu noktada KOBİ’lerin teknik altyapısı yeterli ve yeniliklere uyumlu, dinamik bir ödeme sistemi tercihinde bulunmaları yerinde olur. KOBİ’lere verebileceğim en önemli tavsiye ise nakit akışını doğru yönetmeye dikkat etmeleri. Yaptığımız tüm araştırmaların ortaya koyduğu verilere göre, Türkiye’de şirketlerin büyük bölümünün yaşadıkları genel sorunların ana kaynağı nakit akışını doğru yönetememek olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de yaklaşık 500 milyar TL’lik KOBİ hacmi var. Önemli olan bu hacmi doğru yönetmek. Kâr eden şirketlerin dahi en büyük sorununun nakit akışı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden KOBİ’lere nakit akışını doğru yönetecek organizasyon kurmalarını, sistemi doğru noktaların üzerine inşa etmelerini ve bu çerçevede doğru partnerlerle çalışmalarını tavsiye ediyorum.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir