Kendi TUDA’nı oluştur…

İş hayatı hatta sosyal hayat, durmadan akan bir kararlar dizisidir. Hangi meslek seçilecek, hangi iş nasıl yönetilecek, kiminle evlenilecek gibi sorular günlük hayatımızda karşılaştığımız ve karar vermek zorunda olduğumuz sorulardan birkaçıdır. Bu durumlarda ortak öğe, bir boşlukta hareket ediyor olmamızdır. Tersine, dört bir yanımızda etkin karar vericilerle çevrilmiştir, onların seçimleriyle sizinkiler karşılıklı etkileşir.

Yöneticilerin şirket içindeki rolünü iyi tahlil etmeli ve doğru anlamalıyız

Patron yöneticilerin şirket içindeki rolünü iyi tahlil etmeli ve doğru anlamalıyız. Burada iki farklı kimlikten söz ediyoruz. Birincisi “patron” olmak, şirketin kurucusu, hissedarı, kurgulayıcısı olmak, risk sahibi olmak. İkincisi ise operasyonel süreçleri yönetmek. Patron yöneticilerden beklenti bu iki farklı görevi aynı anda ve aynı başarıyla sürdürmeleridir. Bu süreç hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak kolay değildir. Pek çok değişkeni aynı anda ve aynı hassasiyetle ve dikkatle takip etmeyi, muhakeme etmeyi ve sonunda bir sonuca varmayı gerektirir.

Kendimizi tanımalı ve tanımlayabilmeliyiz

Bu süreçte önemli olan konu kişinin kendisini iyi ve doğru bir şekilde tanımlayabilmesidir. İletişimi “anlamak ve anlaşılabilir olmak” olarak tarif ettiğimde, anlamak için karşındakini doğru ve etkin dinlemek; anlaşılabilir olmak için ise kendini doğru ifade etmek gerekir. Karşındakini doğru anlayabilmek, neyi, neden yaptığını yorumlayabilmek için empati kurmalı ve etkin bir şekilde dinlemelidir. Doğru anlaşılmak için ise kendimizi doğru kelimelerle anlaşılır bir şekilde ifade edebilmeliyiz. Ancak bunun için öncelikle kendimizi tanımalı ve tanımlayabilmeliyiz. Bir patron yönetici olarak, yanlış anlaşılmamak adına kendimizi iyi tanımalıyız. Aynı zamanda kendimizi iyi tanımlamalıyız. Bu, sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Çalışanlar tarafından yanlış anlaşılmanızı ve haksız yere eleştirilmeniz olasılığını azaltacaktır.

Bireysel SWOT analizi

Kendinizi iyi tanımak ve tanımlamak için bireysel SWOT analizinden faydalanabilirsiniz. Kendiniz için “güçlü-başarılı” yönlerinizi tanımlayın. Aynı zamanda “zayıf-başarısız” olduğunuz ya da başarısız olma ihtimali olan yönlerinizi tanımlayın. Bundan sonra bu başarılı taraflarınızı kullanarak neleri yapabileceğinizi hayal edin. Başarısız yönlerinizi ise nasıl gizleyebileceğinizi ya da geliştirilebilecek özelliklerse, nasıl geliştirebileceğinize karar verin. Bunları belirledikten sonra sizin için “risk-tehlike” oluşturabilecek noktaları tarif edin. Unutmayın, bunu yapmaktaki amacımız karşılaşma ihtimalimiz olan riskleri önceden tanımlayarak, çözüm yollarını cebimizde hazırlamaktır. Bu bir patron yönetici olarak size güç katacaktır. Yine aynı şekilde “fırsat-imkan” yaratabilecek olasılıkları da tarif edin. Bu fırsatlar özel anlamda size, genel anlamda şirketinize ve çevrenize yepyeni ufuklar açabilir. Bu fırsatları zamanında ve olması gerektiği gibi değerlendirmeniz sizin bambaşka dünyalarla tanışmanıza yardımcı olabilir. Adı üstünde “fırsat”! Ya değerlendirir, faydasını yaşarsınız. Ya değerlendirmez, zararına katlanırsınız. Bu noktada “tercih sizin!”

İyi, mükemmelin düşmanıdır…!

“İyi, mükemmelin düşmanıdır.” Bu söz, Jim Collins tarafından yazılan “İyiden Mükemmel Şirkete-kalıcı başarıya ulaşmanın yolları” adlı kitaptan alınmıştır. Yazar söz konusu kitapta patronların şirketlerini iyiden mükemmele doğru neden götüremediklerini anlatmıştır. Şirketlerin büyük çoğunluğu mükemmel şirket olamıyorlar çünkü onlar zaten gayet iyi şirketler. Zaten asıl sorunları da bu.

Kendi TUDA’nızı oluşturmalısınız.

TUDA;

Tanımla, şirketindeki her şeyi tanımla. Ne yapılacak? Neden yapılacak? Nasıl yapılacak? Uygula, tanımladığın şeylerin uygulamaya geçmesini sağla… Denetle, tanımladığının nasıl uygulandığını denetle. Bunun için kendi denetim mekanizmanı oluştur. Hatta onu da tanımla. Analiz et, denetim sonucunda elde ettiğin uygulama sonuçlarını analiz et. Eksik ya da hatalı bir nokta varsa düzeltme imkanı bul. Bu yöntem, bir patron yönetici olarak şirketinizde kendi modelinizi oluşturmanızı ve oluşturduğunuz modele göre şirketinizi yönetmenizi mümkün kılacaktır. Bu tanımlama sırasında neleri koruyacağınızı, neleri değiştireceğinizi de tarif etmiş olacaksınız. Şirketinizin mükemmelleşme yolunda tanımladığınız öz değerleri ve temel hedeflerini korumalısınız. Buna karşın küresel değerler ve operasyonel süreçlerle özel hedef ve stratejileri değiştirebilirsiniz. Siz de kendi tanımlamalarınızı yapın ve onları uygulamaya geçirin.

Bülent Orta-Türev Danışmanlık Grup Başkanı ve Stratejik Yapılandırma Danışmanı

ÖZEL HABER

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir