Kastro: Başarı, hiçbir zaman pes etmeden çalışmaktır

Momento Kurucusu Zeynep Dağlı Kastro, Türkiye’nin önde gelen firmalarının çalışanlarının, bayilerinin ve distribütörlerinin ödüllendirmesini yaptıklarını, aslında kutlanmaya değer, yaşama dokunan her anı kutladıklarını belirtti.

Kastro, “Hedeflerimizi tutturduğumuz, bir önceki seneye göre net kârımızı 4,5 kat büyüttüğümüz bir yıl oldu. Bunu başarabilmek için çeviklik kaslarımızı çok iyi kullandığımızı düşünüyorum. “Rotasız gemiye rüzgâr da yardım edemez” diye bir söz var. Dolayısıyla kasırganın ortasında rotada kalabilmek hakikaten çok önemli başarı oldu. 2021 senesinde her anlamıyla, insana, teknolojiye, müşterilerimizi daha da memnun edebilmeye yönelik yatırımlarımız devam edecek. 2021 bütçelerimizde senelik yaklaşık 3 kat bir büyüme hedefliyoruz” dedi.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Çalışan sadakati ve ödüllendirme platformu olan Momento’nun kurucususuyum.

St Georg Avusturya Lisesi’nden mezun olduktan sonra, İngiltere’ye gittim ve lisans eğitimimi London School of Economics’te (LSE) tamamladım. Bu tercihi yaparken benim için en önemli noktalardan biri Londra’nın finans merkezi olmasıydı. Kariyerime ABN Amro ile başlayıp JP Morgan ile devam ettim. Dolayısıyla eski bir bankacıyım. İş hayatıma devam ederken bir yandan da yüksek lisans eğitimine başlama kararı aldım ve 2010 yılında Oxford Üniversitesi’nde yüksek lisansımı tamamladım. Ama aklımda hep kendi işimi kurmak vardı ve girişimci ruhum beni bu yola sürükledi. Yüksek lisans programımı tamamlar tamamlamaz 2010 yılında Türkiye’ye geri dönüş yaptım ve Momento’yu kurdum. Buna ek evli ve tatlı bir erkek çocuk annesiyim.

Başarı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Annesi ve babası tıp doktoru olan bir çocuk olarak yetiştim ve ailemden her zaman bir şeyleri mümkün kılabileceğimi öğrendim. Onlar bir hastayı iyileştirmek için ellerinden geleni yapan insanlardı. Asla pes ettiklerini hatırlamıyorum. Hayatıma da aynı düşünceyle devam ettim. Bu yüzden her zaman neyin engel olduğuna/olacağına değil neyin mümkün olacağına odaklandım. Ne yapmam gerekiyorsa her daim daha fazlası için çalıştım. Benim için başarı hiçbir zaman pes etmeden çalışmaya devam etmek demektir.

İyi bir iş kadını olmak için eğitim hayatı sizin için ne ifade ediyor?

Eğitim sadece bir bilgiye erişmek için değil aynı zamanda bu bilgiyi nereden elde edebileceğinizi, nasıl kullanabileceğinizi kavramak adına da çok önemli. Analitik düşünce ile karşılaştığımız öğretim hayatımızda; problem çözme, merakla araştırma, sistematik çalışmanın temellerini atıyoruz. Bu temeller ne kadar kuvvetli ise üzerine inşa ettiğiniz bina o denli sağlam oluyor.  Ancak eğitim sadece öğretim hayatımız ile kısıtlı değil. Eğitimin insanı tanımak, anlamak, hoş görebilmek, kucaklayabilmek için çok değerli olduğu kanısındayım. Aynı zamanda sizin kendi potansiyelinizi keşfetmeniz ve hayatta olmak istediğiniz yere, hedeflerinize ulaşabilmeniz için de en kıymetli araç olduğuna inanıyorum. Bu şekli ile eğitim, bitmeyen bir serüven.

Günümüzde iş hayatına girmek isteyen kadınlara tavsiyeleriniz nedir?

Her ne zorlukla karşılaşırsanız karşılaşın, hiçbir şeyin imkânsız olduğunu düşünmeyin, her şeyi başarabilirsiniz. Öncelikle içinizdeki güce inanmalı ve hayata daha geniş bir perspektiften bakabilmelisiniz. A yolu kapalıysa B yolunun, C yolu kapalıysa D yolunun muhakkak açık olduğundan emin olun.  Hedeflerinize ulaşmak için ne yapmanız gerekiyorsa her zaman daha fazlası için çalışın. Az çalışarak tesadüfi bir başarı mümkün olabilirken, çok çalışarak başarı, tesadüfsüz sizin olacaktır. Bu yolculukta en önemlisinin kendinize yaptığınız yatırım olduğunu unutmayın. Daha berrak bir zihin ve daha yüksek enerji için kişisel gelişiminize odak koymayı ihmal etmeyin.

RÖPORTAJ:GİZEM YARALI

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir