“KALP SAĞLIĞI, GENEL SAĞLIĞIN ÖZNESİDİR”

Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da tanınan uzmanlarımızdan biri olan Girişimsel Kardiyolog Prof. Dr. Ali Metin Esen, Covid-19 süreciyle birlikte ön plana çıkan kalp damar rahatsızlıkları konusunda insanların yeterince bilgi sahibi olmadığının altını çiziyor. Ülkemizde kalp ve damar hastalıkları tüm ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alsa da ne yazık ki kalp sağlığı göz ardı ediliyor. Özellikle kulaktan dolma, şehir efsaneleri rahatsızlığı daha ileri boyuta taşıyor. Girişimsel Kardiyolog Prof. Dr. Ali Metin Esen ile bütüncül bir sağlık anlayışıyla hayata geçirdikleri HealthActive Exclusive Klinik Muayene hakkında bilgi aldık.

Ali Metin hocam, kariyeriniz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

İlk, orta ve lise eğitim sürecim İstanbul’da geçti.  Kabataş Erkek lisesinden mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tıp eğitimimi tamamladım. İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsünde kardiyoloji ihtisası yaparak kardiyoloji uzmanı olmaya hak kazandım. Uzmanlık sonrası 10 yıldan uzun bir süre Koşuyolu Kalp Hastanesi’nde çalıştım. Halihazırda Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Ve Afiliye Hastanesi Olan Göztepe Medicalpark Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nde klinisyen ve akademisyen olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim.

 HealthActive Exclusive Klinik Muayene’yi kurmaya nasıl karar verdiniz?

Kalp sağlığının, genel sağlığın öznesi olduğunu düşünüyoruz. Sağlığımız yerinde olduğu müddetçe yıllar akıp geçiyor. Oysa ne kadar sağlıklı, ne kadar genç olduğumuz, doğrudan kalbimize ne kadar iyi baktığımızla alakalı. Tüm iç organlarımız, kalbimizin sağladığı enerji ve oksijenden besleniyorlar. Sağlıktaki ana gündem maddelerine baktığımız zaman ülkemizde ve dünya ölçeğinde kalp sağlığının korunması ve kalp hastalıklarının tedavisi ilk sıralarda geliyor.  Kalp damar hastalıkları ve kalp krizi, 500 yıldır bizimle birlikte. Doğal olarak bu iki kavram, sağlıklı yaşamı tehdit ediyor. Bireysel bazda neredeyse 20 kalp sağlığına hizmet ediyoruz. Üniversite, eğitim ve araştırma hastaneleri, özel hastane ve vakıf üniversite hastanelerinde deneyimlenmiş kalp sağlığı ve hastalıklarıyla yoğrulmuş uzun çalışma yıllarına sahibiz. Bir kardiyolog için mesleği, çalıştığı bir iş değil, yaşadığı bir hayattır başkalarını yaşatmak için. HealthActive Exclusive, mesleği içinde yaşama ve insan yaşamına sağlıklı yıllar katmayı hedefleyen, yaşama değer katma amacı güden 2 kardiyoloji uzmanının hayallerini gerçekleştirmesidir.

Nasıl bir hizmet anlayışınız var? Sektörde nasıl bir farklılığınız bulunuyor?

Doğru tanı koyma ve bunun için en güncel teknoloji ürünlerinden yararlanma, bilgiyi güncel tutma belki de en büyük farkımız. Hastalarımızı sürekli takip ederek, sağlıklarını aktif tutmayı hedefliyoruz. Sağlık sektörüne katmaya çalıştığımız anlam sadece hasta faydası gözeterek tedavi etme ve onlar adına özgürce karar vermek olarak özetlenebilir. HealthActive hastaları sağlıkları için zamanlarını dolu dolu kullanıyorlar. Çünkü muayene muayene dolaşmıyorlar. Hasta hekim ilişkisinin en değerli süreci birlikte geçirilen vakittir. Hastalarımızı dinlemek, anlamak, medikal dokümanlarını titizlikle incelemek ve önemli olanlarını kendi bilgi sistemlerimizde kayıt altına alarak hasta belleği oluşturmak, hassasiyet noktalarımız. Hem kardiyoloji kliniği gibi kalp alanındaki tüm hastalıkları teşhis etme olanağı sağlayan cihazları hastalarımızın tanısal süreçlerinde kullanırken hem de muayenehane konseptimizle hastalarımıza uzun muayene vakitleri ayırıyoruz. Kronik hastalıkları olan hastalarımız; kalp yetersizliği hastalarımız, kapak hastalarımız, kalp cerrahisi geçirmiş veya damarlarına stent takılmış hastalarımızı online görüşmelerle özellikle ilaç kullanımlarını, bazı kritik kan ve klinik parametrelerini takip ederken kalp dışı sağlık sorunlarında da doğru adreslere yönlendiriyoruz. Üst düzey kardiyak check-up programlarında az görülen kalp kası hastalıklarının genetik ve enzim taramaları, damar hastalıkları için çok erken aşamasında yakalama şansı sağlayan sofistike kan belirteçleri gibi rutin kalp tetkiklerinin dışında tanı ve tarama yöntemlerini kullanıyoruz.

Masa başından uzun zaman geçirenler dikkat…!

Hangi meslek grupları daha çok kalpte risk altında?

Günümüzde özellikle finans ve bankacılık sektöründe çalışanlar, masa başında uzun zaman geçirmek zorunda olan tüm meslek mensupları, vardiyalı çalışma saatleri ile çalışanlar, stres ve kaygısal süreçlerin iş yaşamının bir parçası olan tüm meslek grupları kalp damar hastalıkları açısından extra risk altındadırlar.

Covid-19 pandemisi kalp sağlığımızı nasıl etkiliyor? Uzun dönemde kalp sağlığı açısından beklenti nedir?

Artan sayıda çalışma, COVID-19 geçiren hastaların hatırı sayılır bölümünün, hastalığı hastaneye yatacak kadar ağır geçirmeseler bile bir tür kalp hasarı yaşadığını ortaya koydu. Bu durumun uzun dönemde kalp yetersizliğine dönüşme riski taşıyıp taşımayacağı tartışma konusu haline geldi. Enfeksiyonu atlatan, ancak kalıcı kardiyovasküler hasar oluşmuş bireylerin tahmin edilenden fazla sayıda olabileceğine dair endişeler artmaktadır. Hastaneye kaldırılan birçok hastanın kardiyak hasar kanıtı gösterdiği bilinmektedir.  COVID-19 ile hastaneye yatırılanların yaklaşık dörtte birinde kalp damar komplikasyonları tespit edilmektedir. Hastane ve yoğun bakımlarda meydana gelen tüm COVID-19 ile ilişkili ölümlerin ise yaklaşık yüzde 40’ına kalp damar komplikasyonları katkıda bulunmaktadır. Ancak son zamanlarda yapılan iki çalışma, enfekte olanlar arasında kalp hasarının daha yaygın olabileceğini öne sürüyor. COVİD-19 nedeniyle hayatını kaybeden ve öncesinde kalp damar tutulumu saptanmamış 39 kişiye otopsi yapılmış ve bunların 19’unda kalp ve damar sistemlerinin etkilendiği saptanmıştır. Bir başka bilimsel çalışmada son 3 ay içeresinde COVİD-19 geçirerek iyileşen 100 hastanın kalp dokuları kardiyak MR ile incelenmiş yüzde 78’inde kalp tutulumu gözlemlenmiştir. Üstelik bu hastaların çoğu hastalığı hastaneye yatmadan geçirmişlerdi. Ancak, kimin risk altında olduğunu belirlemenin veya virüsten iyileşenlerin kalp sorunları gelişip gelişmeyeceği halihazırda bilinmemektedir. Kardiyovasküler hasarı tespit etmeye yönelik taramaların gelecekteki kalp etkilenme düzeyini göstermedeki yetkinliği hâlâ belirsizliğini korumaktadır. COVID-19’dan iyileşen kişilere aşağıdaki semptomları izlemelerini ve bunları yaşarlarsa bir kardiyoloğa danışmalarını tavsiye ediyoruz. Eforla artan nefes darlığı, göğüs ağrısı, ayak bileklerinde şişme, kalp çarpıntısı veya düzensiz kalp atışı, nefes darlığı olmadan düz yatamama, geceleri nefes darlığı ile uyanma ve baş dönmesi. Bu şikayetlerin mevcudiyeti halinde kalp kası ve damarlarda hasar veya kalp zarının etkilenmiş olma olasılığının değerlendirilmesi amacıyla ekokardiyografi, kalp mr’ı ve koroner bt anjiyografi yapılmaktadır.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir