Insha Ventures, KOBİ’lere önemli kolaylıklar sunuyor

Insha Ventures Genel Müdür Vekili Hasan Sami Bayansar, “Insha Ventures, 2020 yılında Albaraka Türk tarafından hayata geçirilmiş, Türkiye’nin ilk FinTech girişim kurucusu olarak faaliyet gösteren teknoloji şirketidir. Bir FinTech girişim kurucusu olarak FinTech endüstrileri için önemli bir boşluğu dolduran Insha Ventures’ın bünyesinde 8 FinTech girişimi bulunuyor. Bunlar; sürdürülebilir dijital hesap hizmeti getinsha, cep POS çözümü Alneo, senetleri dijital ortama taşıyan SEMOSİS, perakende satış noktalarını ATM’ye dönüştüren NakitBasit, uzaktan müşteri edinim platformu KimlikBasit, sanal POS ürünü PosBasit, online tahsilat platformu Kozmos gibi önemli finansal teknoloji markalarıdır. Global FinTech yönetim kabiliyetine sahip olan Insha Ventures Türkiye’nin yanı sıra, 4 farklı Avrupa ülkesinde de FinTech operasyonları yönetiyor. Toplumun ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunan Insha Ventures, deneyimi ve finansal gücü ile sektörde ayrışırken, girişimcilik kabiliyeti ve potansiyeliyle yükseliyor. “Uçtan uca FinTech inşa eder, büyütür ve yatırım yaparız” mottosuyla hareket ederken, global FinTech çözümleri üretmeyi ve global bir Venture Builder olarak büyümeyi hedefliyor” dedi.

Yıllık ciro hedefimiz ise 3 milyar TL, NakitBasit’te de ATM gibi hizmet verecek 10 bin noktayı aşmak ana hedefimiz

Insha Ventures olarak hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Insha Ventures olarak kısa bir süre önce 1. yılımızı geride bıraktık. Hedeflerimiz doğrultusunda hızla büyüyoruz. 2021 yılında mevcuttaki FinTech’lerimizden getinsha’nın 4 ülkeye açılımını planlarken, getinsha için yıl sonu itibariyle 100 bin müşteriye ulaşmayı hedefliyoruz. Alneo’da ise kanalları çeşitlendirirken, 2022 yılında 30 bin yeni müşteriye ulaşmayı hedefliyoruz. Yıllık ciro hedefimiz ise 3 milyar TL. NakitBasit’te de ATM gibi hizmet verecek 10 bin noktayı aşmak ana hedefimiz. Para çekmenin yanında para yatırma, fatura yatırma, para transferi opsiyonlarını da NakitBasit’e eklemeyi planlıyoruz. PosBasit’in ilk faaliyet yılı olan 2022’de 1   milyar   TL’lik   yıllık   ciroya   ulaşmayı   hedefliyoruz. Semosis platformumuzu diğer bankalara açmanın yanında Albaraka API’de ise yeni banka API’lerini hayata geçirmeyi ve dijital bankacılık lisansının gelmesini takiben bu alandaki çalışmalarımızı da hızlandırmayı hedefliyoruz. Tahsilat ve yönetimsel ihtiyaçları dijitalleştiren Kozmos’un kısa süre önce lansmanını gerçekleştirdik. KimlikBasit ile de, ilgili sahada yaygınlaşacağız.

FinTech’lerin kalbine girmek ve birlikte büyümek istiyoruz

Insha Ventures’in tercih edilmesindeki nedenler nelerdir, rakiplerinizden hangi yönleriniz ile farklılaşıyorsunuz, müşterilerinize hangi katma değerleri sağlıyorsunuz?

Finans dünyası çok geniş bir ekosistem. Birçok farklı oyuncu ve birçok segment var. Mevcut ürün ve hizmetler çok kullanıcı odaklı değilken, ihtiyaçlar çok sayıda yenilik fırsatı ortaya çıkarıyor. Bizler de FinTech ekosisteminin lider kurucularından biri olarak ekosistemin gelişimine öncülük ediyoruz. Varlık sebebimiz eskiye dair ne varsa onu yıkmak ve aşkla yeniden inşa etmek. Biz her kategoriyi yenilediğimiz, yeni bir ruha kavuşturduğumuz bir dünya olarak hayal ediyoruz. Bunu da gerçekten tutkuyla yapıyoruz. FinTech’lerin kalbine girmek ve birlikte büyümek istiyoruz. Önümüzdeki dönemde de hayata geçireceğimiz yeni projelerle hem ekosistemi desteklemeye hem de bireylerin hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğiz.

Alneo ile KOBİ’lere zaman ve mekândan bağımsız güvenli tahsilat imkanı sunuyoruz

Ödeme sistemlerinde KOBİ’lere ne gibi kolaylıklar sağlıyorsunuz?

Alneo, 2 yıldır KOBİ’lere ve şirketlere zaman ve mekândan bağımsız güvenli tahsilat yapabilme imkânı sunuyor. Alneo ile öncelikle ister uzaktan ister yakından 4 farklı ödeme yöntemi ile güvenli ve pratik 7/24 online tahsilat imkânı sağlıyoruz. Böylece KOBİ’lerin ve şirketlerin cirolarını artırmalarına katkıda bulunuyoruz. Bunun yanı sıra şirketler birden fazla banka anlaşmasına ve fiziki POS almaya gerek duymadan tek uygulamada tüm banka kartlarına rekabetçi oranlar ile tek/taksitli çekim alternatifine ulaşıyor. Ödemeler ertesi iş günü üye işyeri hesaplarına aktarılıyor. Tüm bunlara ek olarak Alneo’da, fiziki POS’larda katlanılan operasyonel maliyetler ve sabit ücretler bulunmazken, KOBİ’ler çoklu POS karmaşasından kurtuluyor. Ayrıca Alneo, klasik POS rulolarındaki kâğıt israfını çevreci dijital yaklaşım misyonu ile önlüyor. Son olarak ise hızlı teknik destek süreçleri sağlıyor ve anında müşteri desteği ile de müşteri memnuniyetini artırıyoruz.

Kozmos’u hayata geçirdik ve hayatı kolaylaştırdık

Kısa süre önce yeni FinTech markamız Kozmos’u hayata geçirdik. Kozmos aidat toplayan birey, kurum ve kuruluşlara düzenli tahsilat imkânı sunuyor. Kozmos ile site ve apartman yönetimlerinin tahsilat süreçleri tek bir platformdan yönetilebilirken; evrak kalabalığı, manuel borç ve aidat takibi, manuel sayaç okuma, manuel icra takibi, iletişim problemleri, manuel fatura ve sigorta yönetimi tarihe karışıyor. Ana hedefimiz, düzenli tahsilat yapan firmaların, kuruluşların tahsilat yönetimini kolaylaştıracak ürünler ve değerler sunmanın yanı sıra farklı dikeylerde tahsilat yöntemlerini artırmak. Kozmos’ta ödeme yapan ve ödeme alanların aynı platformda buluşmalarını ve tahsilat süreçlerini yönetmelerini sağlayacağız. Piyasada bulunan mevcut çözümlerden daha farklı olarak gerek yöneticilerin gerekse konut sakinlerinin hayatını kolaylaştıracak birçok fonksiyonu da müşterilerimize sunacağız. Site yönetim süreçlerine dahil olan müşterilerimiz aidat, tahsilat, ödeme, raporlama, muhasebe, personel ve iletişim yönetimi başta olmak üzere birbirinden farklı pek çok yönetim çeşidiyle tek bir platformda tanışacak. Böylece site ve apartman yönetim süreçleri finansal açıdan şeffaflaşacak. Şimdilik apartman ve site yönetimleri için kullanıma hazır olan Kozmos; çok yakında AVM’ler, okul-üniversiteler, spor salonları, devre-mülkler, vakıf ve dernekler, oteller, yurtlar ve hac-umre şirketlerinin de kullanımında olacak.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir