İlklerin adresi Ariş Pırlanta’da hedefler bitmiyor

Ariş Pırlanta Yönetim Kurulu  Başkanı Kerim Güzeliş, “Mücevher sektörüne dededen toruna dört kuşak emek vermiş bir ailenin mücevhere olan tutkusunu anlatan bu hikâye, 1906 yılında Mardin’de küçük bir atölyede başlar. Ailenin soyadının Güzeliş olması da firmanın ilk kurucusu olan Abdülkerim Usta’nın telkâri atölyesinde yarattığı güzel işlerden kaynaklanır. Mardin’deki atölye, 1959 yılında Abdülkerim ustanın oğlu İlyas Güzeliş tarafından İstanbul’a taşınır. 1972 yılında üçüncü kuşaktan Kerim Güzeliş iş başına geçerek Güzeliş kuyumcusunu açar ve 1977 yılında pırlanta sektörüne giriş yapar. 1984 yılında büyümeyi hedefleyen kuruluş, markasının içerdiği anlamı koruyarak daha kısa, akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilebilir olması için ARİŞ ismini alır. Yıllardır kuyumculuk sektöründe yer alan Güzeliş ailesi 1984 yılında Kerim Güzeliş önderliğinde Ariş Pırlanta adıyla gerek Türkiye gerekse uluslararası pazarlarda bir marka olmayı hedeflemiştir. Kurulduğu ilk yıllarda uluslararası fuarlara katılarak tüm dünyaya ihracat yapmayı başarmış, Türkiye kuyumculuk sektörü adına önemli gelişmeler kaydetmiştir. Değişen ve gelişen Türkiye kuyumculuk sektöründeki markalaşma açığı 2002 yıllarında Ariş Pırlanta tarafından fark edilmiş ve bu yıldan itibaren Türkiye nihai tüketicisine hitap eden bir perakende mücevher markası olmak için çalışmalara başlanmıştır.

5C kuralını uygulamaya koyan ilk mücevher markası

Ariş Pırlanta, yenilikçi girişimleriyle mücevher sektörünün örnek alınan öncüsü konumundadır. ARİŞ, dünyada uzmanlar tarafından 4C kuralı olarak adlandırılan, kesim, karat, renk ve berraklık kriterleriyle değerlendirilen pırlantaya sertifika vererek 5C kuralını uygulamaya koyan ilk mücevher markasıdır. ARİŞ, pırlantalı mücevheri ilk defa garantili ve sertifikalı olarak satışa sunar. Dünya trendlerini ve teknolojik gelişmeleri de yakından takip 7 eden bir marka olan Ariş Pırlanta başarılı bir öngörüyle, 2003 yılında mücevher sektöründeki ilk e-ticaret sitesini hayata geçirir. 2015 yılına gelindiğinde, bir aile şirketi olan Ariş Pırlanta’yı geliştirmeye devam etmek üzere dördüncü nesil iş başına geçer. Günümüzde; ARİŞ, mağazaları, franchise bayileri ve İstanbul’dan Erzurum’a, İzmir’den Bursa’ya yüze yakın satış noktasıyla, Türkiye’de pırlantalı mücevher pazarının yaygın satış ağına sahip markalarından biri konumundadır. 2016 yılında ise Turquality Programı kapsamına girerek yurtdışındaki öncü markalardan biri olmak adına ilk adımı atmıştır.

Yurtdışı mağazalaşma çalışmalarımızı da başlattık

Ariş Pırlanta olarak hedef ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Ariş Pırlanta, Türkiye’de bilinen tanınan bir marka. Yurtdışı mağazalaşma çalışmalarımızı da başlattık. Yurtdışında yatırım yapacağımız hedef pazarları, önden çok iyi analiz ederek adım adım ilerliyoruz. Ariş dünya markası olma vizyonu kapsamında, hızlı ve yanlış adımlar atmaktansa, yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemeyi tercih ediyoruz. Dünyada üst segment mücevherciler ile alt segment kuyumcular arasında orta segmentte, birçok ülkede boşluk var. Girmeyi planlandığımız pazarlar, yoğunluklu olarak bu pazarlar. Orta segmentte kaliteli ürün, iyi hizmet ile konumlanmak istiyoruz.

Marka ve mağazalaşma yatırımlarımıza devam edeceğiz

Ariş Pırlanta, Türkiye pırlanta sektöründe Pazar payı anlamında nerede yer alıyor, bu pazardaki payınızı nasıl artıracaksınız, değerlendirir misiniz?

Ariş sektöründe ilklerin markası olarak bilinmektedir. Tüketici nezdinde çeşitli araştırma şirketlerine yaptırdığımız araştırmalar sonucu markamızı en iyi tanımlayan 7 özellik şu şekilde belirlenmiştir; MODERN / GENÇ / FARKLI TASARIMLARA SAHİP / KALİTELİ / GÜVENİLİR /PRESTİJLİ / YENİLİKÇİ 2021 yılında pandemi koşullarına rağmen pandemi öncesi yani 2019 rakamlarını yakaladık. Pandemi ile ilgili olumsuz bir değişiklik olmazsa 2022 itibariyle son üç yıldır devam eden marka ve mağazalaşma yatırımlarımıza devam edeceğiz. 2018’den bu yana içerde yeniden yapılanma ve marka yönetimi odaklı yatırımlar yaptık. Yeni ERP sistemi, CRM yazılımı, B2b ve B2c web sitelerinin yeniden yapılması bunlardan bazıları… Yurtiçi ağımızı geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptık. Ayrıca yurtdışında yapılanma ile alakalı yatırımlarımız oldu.. Yurtdışı şirket kurulumları yapıldı, her pazara özel stratejik danışmanlık aldık, yurtdışı b2b ve b2c sitelerimiz oluşturuldu. Bu doğrultuda yatırımlarımızı geliştirmeye devam edeceğiz.

E-ticaretin toplam satıştaki payı %4-%5 civarı

E-ticaret alanında ne tür çalışmalarınız oluyor, e-ticaret müşterilerinize hangi kolaylıkları sunuyor?

E-ticaretin toplam satıştaki payı %4-%5 civarı. Pandemi süreci, dijitalleşmeyi hızlandırdı. E-ticarete uzak duran sektörler ve ürün grupları bile online olarak tercih edilmeye başlandı. Pandemi süreci başladığından bu yana online satışlara ağırlık verildi. Pandemi döneminde tüm ilgimizi, enerjimizi e-ticaret sitemize ve online çalışmalarımıza verdik. Bunu yapmış olmamız pandemi süreci boyunca müşteriyi daha iyi anlamamızı ve isteklerine o doğrultuda cevap verebilmemizi sağladı. Online sitemizi daha interaktif, müşteri kullanımını daha çok göz önünde bulunduran daha cazip bir hale getirdik. Online satışların payı çok büyük oranda artış sağladı. İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere tüm illere bu süreçte sigortalı taşıma ile hizmet verdik. En çok satılan ürünler bu yıpratıcı günlerde insanlara güç ve ilham verecek özel koleksiyonlarımız oldu. İnsanların kendilerini mutlu, güvende hissetmek için takı takmaya ilgisinin arttığını tespit ettik ve yatırımlarımızı bu yönde yaptık bunun yanı sıra pandemi olsa da evlilik teklifi etmek isteyen ve tektaş arayışında olan, doğum günü, yıldönümü gibi kutlamalar için hediye arayan birçok kişiye özel ürün yaparak yardımcı olduk. Pandemi döneminde yakalanan ivme ile bu çalışmalarımız devam ediyor. Her geçen gün geliştirerek ilerliyoruz. Ariş Pırlanta olarak her dönemde gerçek kalite-doğru fiyat anlayışı ile hareket etmekteyiz. Pandemi sürecinde çizdiğimiz strateji doğrultusunda gerek online gerek fiziki mağazalarımızda, optimum fiyat uygulamamız, avantajlı kampanya seçeneklerimiz, şartlarımızı oldukça zorlayarak farklı ürün gruplarında sunduğumuz çok uygun fiyatlar devam edecek. Sosyal medya hesaplarımızdan, web sitemizden avantajlarımızı, sürprizlerimizi duyurmaya devam edeceğiz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir