Hisarcıklıoğlu: Programlar yatırımcıya güven vermeli

Salgın döneminde esnaf umduğunu bulamıyor. KOBİ’ler devletten kredi desteği bekliyor. Yeni dönemde işlerin nasıl olacağını uzmanlar, Merkez Bankası’nın faiz durumuna göre şekilleneceğini ifade ediyor.

Başkan Hisarcıklıoğlu: Hazır olmalıyız

Ekonomi ile alakalı olarak hazırlıklı olunması gerektiğini ifade eden ve TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda konuşan Hisarcıklıoğlu, “Hem salgın sonrası döneme hazır olmamızı sağlayacak, hem de yatırımcılara güven verecek bir program tasarlamalıyız” dedi.

Türkiye’ye iş ve yatırım anlamında yarayacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının etkisiyle küresel değer zincirlerinin kısalacağını ve Türkiye’ye iş ve yatırım talebinin artacağını belirterek, “Bu fırsatları yakalamak üzere, şimdi harekete geçmemiz ve hazırlanmamız gerekiyor.” dedi. TOBB Türkiye Ekonomi Şurası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Programın açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, COVID-19 salgını sürecinde yoğun bir mesai harcadıklarını, tüm sorunları ve önerileri bir araya getirdiklerini ve bunların şuradan sonra ilgili bakanlıklara iletileceğini söyledi.

Önerilerimiz hayata geçiriliyor

Hisarcıklıoğlu, dile getirdikleri pek çok önerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde hayata geçirildiğine işaret ederek, “Bugün gündeme getireceğimiz konularda da geçmişte olduğu gibi çözüm getireceğinize inanıyoruz.” diye konuştu. Kısa çalışma ödeneği, vergi indirimleri, Kredi Garanti Fonu’nun kapasitesinin iki katına çıkarılması, kamu bankaları aracılığıyla düşük maliyetli kredi imkanı gibi birçok desteğin geçen aylarda hayata geçirildiğini anımsatan Hisarcıklıoğlu, söz konusu icraatlar için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve ilgili bakanlara teşekkür etti. Hisarcıklıoğlu, dünyanın yeni bir dönemin arifesinde olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: “Biz de bu yeni döneme her yönüyle hazır hale gelmeliyiz. Aşı çalışmalarından gelen olumlu haberler, 2021’in ikinci yarısından itibaren toparlanma döneminin başlayabileceğine işaret ediyor. Küresel değer zincirleri kısalacak, Türkiye’ye olan iş ve yatırım talebi artacaktır. Yurt dışı temaslarımızda bunu görüyor ve duyuyoruz. Bu fırsatları yakalamak üzere, şimdi harekete geçmemiz ve hazırlanmamız gerekiyor.” Asya-Pasifik Bölgesi’ndeki 15 ülkenin küresel ekonominin yüzde 30’unu kapsayan, dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşmasına imza attıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Hem salgın sonrası döneme hazır olmamızı sağlayacak, hem de yatırımcılara güven verecek bir program tasarlamalıyız.” ifadesini kullandı.

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir