Hikayenin kendisi önemli

Audioteka Ürün Yöneticisi Hande Saygılı sesli kitap konusu üzerine konuştuk.

Koronavirüs ile birlikte sesli kitap talebinde nasıl bir artış var?

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ile birlikte daha çok evlerde vakit geçirmeye, kendimize yönelmeye, daha önce zaman ayırmadığımız birçok hobi ve keyif aldığımız aktiviteye zaman ayırdık. Bunlardan biri de kitap dinlemek oldu. Biz bu süreçte büyük bir ilgiyle karşılaştık. Dinlenme sürelerimiz yüzde 45 oranında arttı. Sesli kitaba olan talep ise 2,5 kat artış gösterdi.

Özellikle Şubat’tan Aralık’a kadar kullanıcı sayımızda yüzde 185 artış yaşandı. Sesli kitaplarda beklenen büyüme, genel olarak “dinleme” eğiliminin ve deneyiminin artmasıyla da doğru orantılı. Biz de bu deneyimi yaşamak isteyenlere ulaşmak ve Türkiye’de sesli kitap farkındalığını arttırmak için çok çalışıyoruz. Bu dönemde içeriklerimizi binlerce kişiye ulaştırdık ve sesli kitap deneyimini yüksek standartlarda ulaştırmaya devam edeceğiz.

En çok hangi yaş grubu tercih ediyor?

Sesli kitap giderek büyüyen bir pazar ve ülkelerin dinamiklerine göre değişkenlik gösteren eğilimlere sahip. Dolayısıyla dünyada sesli kitap dinleme alışkanlığı ülkeden ülkeye de farklılıklar gösteriyor. Örneğin, tüm dünyada satılan toplam sesli kitap sayısının önemli bir bölümünü çocuk sesli kitapları oluşturuyor. Sesli kitap dinleyicilerinin %55’i 45 yaşın altında, sık dinleyicilerin % 51’i ise 18-44 yaş aralığında.

Audioteka olarak belli bir hedef kitlesine odaklanmaktan ziyade, içeriklerimizi daha da zenginleştirerek, çok geniş bir yelpazede dinleyicilere ulaşmak istiyoruz. İş birliklerimiz ve düzenlediğimiz özel kampanyalarımızla sesli kitap dinlenme oranının yükselmesi için çabalıyoruz.

Şu an kaç kişi sesli kitap dinliyor?

Audioteka olarak önemli olanın hikayeye nasıl eriştiğiniz değil, hikayenin ta kendisi olduğuna inanıyor ve artan sesli kitap dinleme talebini karşılayabilmek için binlerce sesli kitaba ev sahipliği yapıyoruz. Audioteka platformunu dünya genelinde 6 milyon, ülkemizde ise 100 binin üzerinde kullanıcı deneyimledi.  Abonelikten çıkma oranımız çok düşük, bu da bizi çok mutlu ediyor. Audioteka ailesi olarak her geçen gün büyüyoruz.

En çok tercih edilen hikayeler nedir?

2020 yılı pandeminin de etkisiyle sesli kitaplar için verimli bir yıl oldu. Evde olmayı fırsat bilen yetişkinler, en çok roman dinledi, gençler ve öğrenciler korku hikayeleri ve kişisel gelişim kitaplarına daha fazla talep gösterdi. Ebeveynler de çocuklarına bol bol masal dinletti. Sesli Radyo Tiyatroları (Superproduction) ise ailelere hem nostalji yaşattı hem de hep birlikte bir etkinliğin parçası olmanın keyfini hatırlattı.

2020’nin en çok dinlenen kitabı Açlık Oyunları serisi olurken, en çok dinlenen podcast ise Sailing Kalamari oldu. 2020’nin en çok dinlenen yazarı Gülseren Budayıcıoğlu olurken, sesli tiyatro kategorisinde en çok rağbet görense Ah Şu Aşktan Çektiklerimiz oyunu oldu.

Türkiye sesli kitap konusunda dünyanın neresinde?  

Türkiye, sesli kitap potansiyelinin çok yüksek olduğu bir ülke çünkü genç nüfus popülasyonu konusunda önemli bir avantaja sahip Yeni neslin ihtiyaç ve alışkanlıkları çok farklı ve sürekli değişim halinde. Sesli içerikler de bu ihtiyaç ve taleplere mükemmel yanıt veriyor. Özellikle günümüzde spor yaparken, trafikte, ev işleri ile uğraşırken geçirilen vakit aynı anda kitap dinleyebileceğiniz bir zaman dilimini temsil ediyor. Genç nüfus bu tip değişik mecralara çok yatkın ve kullanma eğiliminde. Genç nüfusun artması, bu kuşağın teknolojiye, yeniliklere daha açık ve ilgili olması da Türkiye’yi diğer Avrupa ülkelerine göre farklılaştırıyor. Bu anlamda, Türkiye bizim için büyüme potansiyeli çok yüksek, genç ve dinamik bir pazar ve ayrı bir öneme sahip.

Bu pazar henüz çok yeni ve insanlar henüz sesli içeriklerin kitap okuyamadıkları zamanlarda dinleyebilecekleri keyifli bir alternatif olduğunu yeni keşfediyor. Audioteka olarak amacımız hem bu farkındalığı artırmak hem de Türkiye’de sesli kitap pazarını büyütmek.

Türkiye’nin önde gelen yayınevleri ile her geçen gün iş birlikleri geliştirmeye devam ediyoruz. Kurumsal iş birlikleri ve farklı içeriklerimizle Türkiye sesli kitap pazarının hızlı büyümesine katkı sağlıyoruz.

Kitapların sonsuz bir evren olduğuna inanıyor, teknolojinin gelişmesiyle birlikte kitaba erişim olanaklarının artmasını çok değerli buluyoruz. Amacımız insanları güzel hikayeler ile buluşturarak trafikte, seyahatte, spor yaparken, ev işi yaparken ve boş vakitlerini değerli hale getirmek. Ülkemizde kitap dinleme alışkanlığını ve farkındalığını yükseltecek çalışmalar ve yatırımlar öncelikli hedefimiz arasında yer alıyor. İş birliklerimiz ve özel kampanyalarımızla sesli kitap dinlenme oranının yükselmesi için çabalıyoruz. İçeriklerimizi daha da zenginleştirerek, geniş bir yelpazede topluma da fayda sağlamak istiyoruz.

RÖPORTAJ:GİZEM YARALI

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir