Hijyen için son teknoloji HEPA filtre

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVID-19 sebebiyle hepimizin hayat standartları değişti. Uzun yıllardır böyle büyük bir virüs salgınıyla karşı karşıya gelmeyen bütün ülkeler büyük bir sınav veriyor.

Teknolojinin gelişlimi öyle bir hal aldı ki, dijital dönüşümün hızına yetişilemiyor. Her alanda etkisi çokça hissedilen teknoloji hemen hemen her alanda aktif olarak kullanılıyor.Birçok alanda ev/ofis içerisinde ve dışarısında bu yeni teknolojiler aktif olarak kullanılıyor.Virüslerin kol gezdiği,hijyenin hiç olmadığı kadar önemli olduğu bu dönemde HEPA filtreli (yüksek etkinlikte partikül yakalayıcı) süpürgelerin önemi arttı.

Ev ve ofis hayatımıza yardımcı robotlar

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru popülerliği artan ve birçok marka tarafından çeşitli tasarım ve özelliklerle piyasaya sürülen robot süpürgeler özellikle ev hanımlarının ilgisini çekiyor. Yalnızca ev değil ofiste de rahatlıkla kullanılabilen robot süpürgeler büyük kolaylık sağlıyor. Bahsettiğim gibi artık birçok farklı marka tarafından üretilen hatta aynı markada akıllı telefonlar gibi çok çeşitli modelleri olan robot süpürgeler, her an elimizde olan akıllı telefonlarımızla mobil uygulamaları üzerinden rahatlıkla kontrol edilebiliyor.

HEPA filtreli süpürgelerin özellikleri solunum açısından pozitif önem taşıyor

Fiyatları 1.000 TL ile 15.000 TL arasında değişen süpürgeler kendi içlerinde HEPA filtreli, kızılötesi görüşlü, kameralı, çoklu sensörlü, uzun ömürlü bataryalı, geniş toz toplama hazneli, malzeme kalitesi ve tasarım farklılıkları gibi özellikleriyle birbirinden ayrılıyor. Otomatik hareket alanı yaratan robot süpürgeler, model özelliklerine göre çevreyi tarıyor, analiz ediyor ve ayarlamış olduğunuz belirli saatlerde kendisi çıkıp evi veya ofisinizi süpürmeye başlıyor. Hem de herhangi bir nesneye çarpmama özenini göstererek.

Akıllı robot süpürgeler nesne algılama sensörleri ile evin veya ofisin içerisindeki nesneleri analiz ediyor, kaç dakikada bulunduğu alanı temizleyebileceğini hesaplıyor ve temizliğe başlıyor. Şarjı eğer temizlik yaptığı alan için yeterli değilse şarj istasyonuna geri dönüyor, kendisini şarj ediyor ve şarj tamamlandıktan sonra kaldığı yerden temizliğe devam ediyor.

Özellikle evde hayvan besleyenler için işkence haline gelebilen tüy toplama seanslarına robot süpürgeler son veriyor. Modellerine göre bulunduğu ortama hoş bir kokuda verebilen robot süpürgeler, içerisinde yer alan materyaller ile hijyen seviyesini de koruyor.

Evimizin en önemli yardımcılarından elektrikli süpürgeler, satın alma aşamasında oldukça titiz davranılması gereken elektronik eşyaların başında geliyor. Pek çok farklı model ve marka arasında tercih yapmak, hangi modelin sizlerin beklentilerini karşılayacağını önceden belirlemek zor oluyor.

Evin büyüklüğü, evde bulunan genç ve yaşla insanların durumu, evcil hayvan yaşayıp yaşamadığı gibi bazı etmenlerin yanı sıra elektrikli süpürgenin motor gücü, emiş gücü, filtreleme sistemi, enerji seviyesi ve verimliliği birçok etmenden sadece en önemlileri…

Son teknoloji ürünleri ile piyasada yer alan birçok üründe artık HEPA filtresi mevcut. Elektrikli süpürgede HEPA filtresi olması demek, evde makineden çıkan havanın daha iyi hapsedilmesi demek. Evinizde astım ya da alerji hastaları varsa, HEPA filtresi yüksek bir elektrikli süpürge tercih edilmelidir. HEPA filtre seviyeleri farklılık gösterir. Seviyesi ne kadar yüksekse filtreleme işlemi de bir o kadar sağlam olacaktır.

Temiz HEPA filtreler, elektrikli süpürgelerin emiş gücünü ve performansını belirleyen etkenlerin başında… Süpürgede yer alan HEPA filtreler üretim şekline bağlı olarak her defasından atıp yenisi almanızı engeller. Bazı HEPA filtreler aynı zamanda yıkabilmektedir.Eğer HEPA fltreli süpürgeniz yıkama özelliğine sahipse ortalama 6 ayda bir yıkama işlemi bir problem teşkil etmeyecektir.

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir