Güneş panelleri ile sürdürülebilir bir gelecek mümkün

HT Solar Satış ve Pazarlama Müdürü Emre Kulaç, HT Solar’ın  güçlü finansal yapısı, kaliteli üretimi ve yüksek kapasitesi ile hem Türkiye’de hem de dünyada daha fazla projenin çözüm ortağı olmayı hedeflediğini belirtti.

Kulaç: “Tüm dünyada yenilenebilir enerjinin önemi her geçen gün artmaktadır. Düşen maliyetler ile birlikte sürdürülebilir bir gelecek için hem Türkiye’de hem de dünyada yenilenebilir enerji yatırımları hız kesmeden devam etmektedir. Güneş enerjisi de bu kaynaklar arasında çok önemli bir yere sahip olmakla birlikte ülkelerin enerji politikalarında birincil sıraya yerleşmiştir. Yeni teknolojiler ve Ar-Ge çalışmaları ile birlikte yakın gelecekte günes enerjisine olan talebin daha da artacağına inanıyoruz” dedi.

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız, ön planda olan hizmetleriniz nelerdir, bu anlamda rakiplerinizden hangi özellikleriniz ile ayrılıyorsunuz, müşteriler neden sizi tercih ediyor?

HT-Solar, 2016 yılı Aralık ayında İstanbul Tuzla İstanbul Endüstri ve Ticaret Serbest Bölgesi’nde kuruldu. HT-Solar fabrikasında yıllık 1,2 GW güneş paneli  üretim kapasitesine sahiptir. 2015 yılından beri sektörün en prestijli listesi olan ve Bloomberg tarafından yayınlanan Tier 1 listesinde yer alan, Çin devlet şirketi HT-SAAE’ye bağlı bir kuruluştur.

Ayrıca ABD merkezli test laboratuvarı olan ve sektörün en prestijli kurumları arasında yer alan PV Evolution Labs (PVEL) tarafından 2020 yılında ‘’En İyi Performans Gösteren Üreticiler’’den biri olarak seçilerek dünya sıralamasında 6. sırada yer almıştır. HT-SAAE, İstanbul Türkiye’deki fabrikasında ürettiği güneş panelleriyle Türkiye’den listeye giren tek üreticidir.

HT Solar; 32.000 m2’lik alana kurulu fabrikasında 60 ve 72 hücreli olarak üzere 2 farklı boyutta güneş paneli üretimi gerçekleştirmekte ve bu ürünleri pazar ihtiyaçlarına ve sektör trendlerine göre sürekli güncellemektedir. Ürün portföyünde, 158.75 mm,166mm,182mm ve 210 mm hücrelerle üretilen Mono-Perc, Half-Cut ve Bifacial  gibi farklı özelliklere sahip güneş panelleri  mevcuttur.

Hedef ve yatırımlarınız nedir? Gelecekte kendinizi hangi noktaya taşımak istiyorsunuz? İleriye dönük planlarınız nelerdir?

2020 yılı son çeyreğinde yapmış olduğumuz yeni üretim hattı yatırımı ile birlikte 2021 yılı başında 166 mm, 182 mm ve 210 mm’lik hücrelerle daha yüksek verimli Multi-busbar (MBB) olarak adlandırılan güneş panellerinin üretimine başlayacağız.

Mevcut güneş panellerine kıyasla daha verimli olan bu paneller, yatırımcıların  kuracağı güneş enerjisi santrallerinin daha verimli olmasına ve projelerin  geri dönüş sürelerinin kısaltılmasına katkı sağlayacak.

Yenilenebilir enerjinin önemi nedir?

Dünya artık yenilebilir enerjinin daha yaşanabilir bir gelecek için ne kadar önemli bir rol üstlendiğini farkında. Çünkü insanoğlu var olduğundan bu yana dünya nüfus arttıkça nüfusla doğru orantılı olarak enerji ihtiyacı da artış gösteriyor. Şirketimizin temel ilkesi, daha yaşanabilir bir dünya, temiz bir gelecek.

Bu noktada, geleceği referans alan, rekabetçi üstünlüğümüze katkı sağlayan, bütüncül, hem müşteri hem de paydaş beklentilerini karşılayan, inovatif, daha temiz bir dünyayı mümkün kılan bir yenilebilir enerji politikasını rehber kabul ediyoruz. Amacımız Ar-Ge destekli inovatif yaklaşımlarla geliştirdiğimiz güneş panelleri ile sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamak.

RÖPORTAJ: GİZEM YARALI

KOBİLIFE

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir